Smogathon: konkurs na najlepsze rozwiązania antysmogowe
Ekologia Innowacje i biznes Technologie Zaproszenia

Smogathon: konkurs na najlepsze rozwiązania antysmogowe [zgłoszenia]

100 tys. dolarów nagrody oraz półfinały w pięciu miastach na całym świecie, a finał w Krakowie. Trwają zapisy na trzecią edycję Smogathonu, czyli konkursu, w którym specjaliści wybierają najlepsze innowacyjne rozwiązania antysmogowe. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się podczas  Global Clean Air Summit.

W poprzednich dwóch edycjach nagrodzono pożerające smog ściany mchu oraz specjalne czujniki jakości powietrza. Żadna z edycji nie była jednak tak międzynarodowa, jak tegoroczna. – Wypowiadamy już nie lokalną, lecz globalną wojnę smogowi, przez który umiera przedwcześnie ok. 7 mln osób rocznie – mówi Maciej Ryś, pomysłodawca Smogathonu.

Półfinały na całym świecie

Od 15 czerwca zespoły z całego świata mogą się zapisywać na jeden z pięciu półfinałów konkursu. Odbędą się one w październiku w kalifornijskim Berkeley (USA, 2 X), w Londynie (Wlk. Brytania, 5 X), w Warszawie (9 X), w Bangalore (Indie, 16 X) i w Hongkongu (Chiny, 18 X). Bezpłatnej aplikacji na stronie www.smogathon.com/apply można dokonywać do 15 sierpnia 2017 r.

Do każdego z półfinałów zakwalifikuje się 10-12 zespołów. Będą one miały do 5 minut na zaprezentowanie swojego rozwiązania antysmogowego, które międzynarodowe jury oceni m.in. pod kątem realności wdrożenia, innowacyjności i wpływu na zniwelowanie zanieczyszczenia powietrza. – Do współpracy zaprosiliśmy ekspertów ze świata nauki i technologii, na których zależy nam najbardziej, a także przedstawicieli biznesu, administracji, NGO i inwestorów – mówi Kamila Knap, współorganizatorka Smogathonu.

W każdym z międzynarodowych półfinałów zostaną wybrane po dwa najlepsze zespoły. Organizatorzy sfinansują ich przyjazd na finał Smogathonu do Krakowa. Dodatkowo, do finału przejdą dwa projekty zakwalifikowane bezpośrednio ze zgłoszeń internetowych. – To opcja dla tych, którzy – mimo zorganizowania aż pięciu atrakcyjnych lokalizacji półfinałów – nie będą w stanie na nie dotrzeć. Nie chcielibyśmy, żeby warunek udziału w półfinale okazał się barierą – mówi Ryś. – Chcemy zebrać najlepsze pomysły z całego świata i umożliwić ich zaprezentowanie przed szeroką publicznością podczas finału – dodaje.

Kraków – stolica walki ze smogiem?

Finał Smogathonu odbędzie się w dniach 25-26 listopada w Krakowie, a ogłoszenie zwycięzców dzień później. – Wybraliśmy to miasto nie tylko dlatego, że tutaj „wszystko się zaczęło” – opowiada Maciej Ryś, który pierwszą edycję Smogathonu zorganizował w 2015 roku, a jedno z rozwiązań zapoczątkowanych na tamtym hackathonie – sieć tanich czujników jakości powietrza – wykorzystywane jest dziś w całej Polsce (w samym Krakowie sensorów Airly jest ponad 100). – Stolica Małopolski podejmuje zdecydowane działania mające na celu wyeliminowanie problemu smogu. Jest duża szansa, że w ciągu 5-10 lat polskie miasta będą patrzeć na Kraków jako na wzór wygranej batalii o czyste powietrze.

Smogathon będzie miał swój udział w wypromowaniu Krakowa jako regionalnej stolicy walki ze smogiem. Zaczynając od samego podziału nagrody mówi Ryś. Zwycięski zespół otrzyma 100 tys. dolarów, z czego 75% zostanie przeznaczone na wdrożenie rozwiązania w Krakowie. Partnerami Smogathonu są m.in. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, województwo małopolskie i miasto Kraków. Smogathon wspierają londyńskie i warszawskie oddziały Google Campus, a także stowarzyszenie Berkeley Energy and Resources Collaborative działające przy Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley oraz ceniony indyjski uniwersytet International Institute of Information Technology.

Gala finałowa Smogathonu 27 listopada 2017 zwieńczy odbywający się tego samego dnia Global Clean Air Summit. Konferencja o czystym powietrzu odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Organizatorami są Polski Alarm Smogowy, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i Smogathon.

Źródło: materiały prasowe
Fot. materiały prasowe