First Data - Nowe bilety Bydgoszcz info prasowe - OUT
Aktualności Mobilność

Transport publiczny. Open payment w Bydgoszczy

Bydgoszcz jest drugim po Wrocławiu miastem w Polsce z bezgotówkowym systemem biletowym w komunikacji miejskiej obejmującym całe miasto. Opłaty za przejazd rozlicza First Data Polska, a dostawcą całego rozwiązania jest Mennica Polska. Podobne rozwiązania działają np. w Londynie, Barcelonie, Mediolanie, Madrycie i Ostrawie. Są bardzo wygodne dla mieszkańców i turystów.

Bydgoszcz stawia na komunikację publiczną. W ramach realizowanych inwestycji drogowych powstają specjalnie wydzielone buspasy, trwa dostawa 21 nowoczesnych tramwajów Swing, w zeszłym miesiącu podpisaliśmy umowę na 11 nowych autobusów, które wyjadą na drogi wiosną przyszłego roku. Przygotowujemy się do pozyskania pierwszych elektrobusów. Wprowadzenie systemu do elektronicznego zakupu biletów to kolejny etap w rozwoju bydgoskiej komunikacji. To korzyści i duży komfort dla mieszkańców, którzy korzystają z transportu publicznego oraz dla turystówmówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Bezpieczne płatności w transporcie opartym na karcie płatniczej

Dzięki nowemu systemowi wystarczy wybrać rodzaj opłaty za przejazd na ekranie biletomatu pokładowego i zbliżyć do niego kartę lub smartfon. Urządzenie zamienia numer karty płatniczej i informacje o transakcji w token, czyli całkowicie bezpieczny i anonimowy zapis, który zastępuje bilet kartonikowy. Zaszyfrowane informacje trafiają do First Data Polska, która autoryzuje i rozlicza płatność. To rozwiązanie spełnia rygorystyczne wymagania dla systemów transportowych opracowane przez organizacje płatnicze Mastercard i Visa.

Bydgoski open payment

Wdrożenie bydgoskie to drugi system w Polsce typu „open payment” zrealizowany przez Mennicę Polską (twórca i operator systemu) i First Data Polska (agent rozliczeniowy), który działa we wszystkich środkach komunikacji miejskiej.

– First Data to zaufany partner, posiadający najbezpieczniejsze i najbardziej zaawansowane rozwiązania płatnicze dla transportu w Polsce. Nasza współpraca przyniosła znakomite efekty we Wrocławiu. Jestem przekonany, że podobnie będzie w przypadku Bydgoszczy – mówi Jacek Sieński, dyrektor działu handlowego płatności elektronicznych Mennica Polska S.A.

– Bardzo się cieszę, że razem z Mennicą Polską, Visa i Mastercard przyczyniamy się do wcielania w życie idei smart city w polskich miastach. Bydgoszcz zyskała wygodny system biletowy dla pasażerów z Polski i zagranicy, który pozwala także na integrację z innymi opłatami za usługi miejskie, np. za parkingi – mówi Krzysztof Polończyk, prezes zarządu First Data Polska S.A.

W Bydgoszczy do końca października br. zainstalowanych zostanie 308 nowych biletomatów pokładowych z funkcją płatności metodą zbliżeniową. W ten sposób będzie można nabyć zarówno bilety jednorazowe, jak i czasowe z uwzględnieniem przysługującej ulgi. Możliwe będzie również zapłacenie za osoby towarzyszące.

Funkcjonalność nowego biletomatu pokładowego obejmuje poza tym:

  • możliwość sprawdzenia ważności biletów okresowych zapisanych na Bydgoskiej Karcie Miejskiej;
  • możliwość zakodowania na Bydgoskiej Karcie Miejskiej biletu okresowego zakupionego przez internetowy portal pasażera.

Podobny bezgotówkowy system biletowy jest testowany w ramach pilotażu w Gdańsku na liniach 110 i 210 kursujących na lotnisko.