Raport "Inteligentny Rozwój Miasta”
Blog Idea smart city Technologie

Orange i Integrated Solutions promują inteligentny rozwój miast

Chcę zachęcić Was do zapoznania się z raportem „Inteligentny Rozwój Miasta”. Choć dokument ujmuje smart city w wąskim, niemal wyłącznie technologicznym aspekcie (polecam tekst z moją definicją smart city „Smart city: 4 cele i 5 obszarów działań”), to warto do niego zajrzeć. Znajdziecie wiele praktycznych przemyśleń z polskiej perspektywy, co w tej tematyce nie jest jeszcze częste.

Raport „Inteligentny Rozwój Miasta” został przygotowany przez firmy Orange i Integrated Solutions przy merytorycznej współpracy z Fundacją CATI. Jest podzielony na trzy sekcje. W pierwszej eksperci wyjaśniają dlaczego warto inwestować w rozwiązania technologiczne smart city. Czytelnik znajdzie sporo przykładów zastosowań technologii w zarządzaniu współczesnymi miastami, które mogą przynosić korzyści i mieszkańcom, i samorządom, i biznesowi. Druga cześć prezentuje zastosowania technologii wpierających zarządzania miastami. Znalazły się tutaj przykłady zarówno z Polski, jak i z innych części świata. W trzeciej części zostały przybliżone możliwości otrzymania na działania smart city dotacji z funduszy europejskich w ramach perspektywy finansowej 2014-2020.

Moje wrażenia z lektury raportu? Bardzo dobrze przygotowany materiał od strony merytorycznej. Może być przydatny dla władz jednostek samorządu terytorialnego, które zarówno jeszcze nie podjęły działań w kierunku wdrażania technologii smart cities, jaki i tych które swoje dotychczasowe decyzje chcą poddać ponownej analizie. Czytając raport, należy oczywiście być krytycznym i pamiętać, że nie jest to dokument ekspercki niezależnego think tanku, lecz stoją za nim dwie firmy technologiczne zainteresowane wdrażaniem przedstawianych rozwiązań.

Raport można pobrać ze strony www.smartcity2020.pl.