Orange API IoT
Aktualności Infrastruktura Innowacje i biznes Technologie

Orange podłącza miejskie urządzenia do Internetu Rzeczy

Lampa przy ulicy powinna dobrze oświetlać ulicę i chodnik, a tym samy sprawiać, że w nocy możemy poruszać się bezpiecznie po mieście. Tak było do tej pory. Jednak w Orange Polska uznano, iż taka funkcjonalność oświetlenia ulicznego to zdecydowanie za mało i postanowiono ułatwić podłączenie słupa, oprawy i żarówki nie tylko do sieci elektrycznej, ale również telekomunikacyjnej.

System inteligentnego oświetlenia ulic jest pierwszym elementem ekosystemu, opracowanego przez Orange Polska i dedykowanego rozwiązaniom smart city. W jego skład wchodzą: platforma API IoT „Internetu Rzeczy” (Internet of Things), serwery BI (Business Intelligence) oraz bezpieczna komunikacja. To skalowalne środowisko wykorzystujące sieć telekomunikacyjną i umożliwiające integrację dowolnych rozwiązań. Zapewnia gromadzenie i przetwarzanie różnorodnych danych, niezbędnych do zarządzania infrastrukturą smart city.

Według raportu IDC, do 2018 roku aż 2 miliardy autonomicznych urządzeń, na przykład inteligentnych lamp ulicznych, czy czujników ruchu, będzie podłączonych do sieci. – Dlatego, jako pierwszy operator na polskim rynku, dostarczamy rozwiązania końcowe na bazie przygotowanego przez Orange Polska otwartego i bezpiecznego środowiska dla smart city. Jest on zaprojektowany w taki sposób, by możliwe było dowolne dołączanie do niego rozwiązań różnorodnych partnerów. Takie podejście do tematu inteligentnych miast pozwala budować szyte na miarę usługi, które zwiększają komfort i bezpieczeństwo mieszkańców, przynoszą też miastom i gminom wymierne oszczędności – powiedziała Bożena Leśniewska, wiceprezes zarządu ds. rynku biznesowego Orange Polska.

Rozwiązanie opracowane przez Orange wyróżnia możliwość agregowania i inteligentnej analizy kontekstowej danych pochodzących z urządzeń działających w całkowicie różnych, dotąd oddzielnych obszarach IoT. W jego skład wchodzą urządzenia autonomiczne, łączność i kontrola nad nią oraz miejsca hostingowe dla maszyn wirtualnych tworzących systemy gromadzenia, przechowywania i przetwarzania danych.

Inteligentne oświetlenie na początek

Ulica, latarnieWedług Orange latarnia to idealne miejsce do tworzenia smart spotów w przestrzeni miejskiej. Zawsze posiada źródło prądu (niezbędne do zasilania sensorów), znajduje się w zasięgu sieci GSM i jest odporna na wandali. W oprawie lampy można umieszczać dowolną ilość sensorów i niewielkich urządzeń.

Proponowany system oświetlenia ulic eliminuje typowe problemy, z jakimi borykają się miasta, np. wysokie kary za „produkcję” energii biernej, czy długi czas i wysokie koszty lokalizowania oraz usuwania awarii oświetlenia, a także bieżącej konserwacji i remontów. Zapewnia też bardzo duże oszczędności energii elektrycznej, które w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań sięgają od 60 do 70 procent, a przy zastosowaniu algorytmów sterujących mocą oświetlenia – nawet do 85 procent.

Usługi inteligentnego oświetlenia ulic, które Orange zaoferuje jako pierwsze, opracowane zostały wspólnie z partnerami – polskimi firmami: Quantron oraz Biosolutions. Te same rozwiązania, mogą zostać wykorzystane przez administratorów dużych powierzchni magazynowych czy biurowych.

Podstawą systemu są nowoczesne, wysokiej jakości lampy LED, które mogą być dostosowywane do konkretnych warunków, w jakich ma pracować każda z nich, m.in. poprzez dobór barwy i mocy światła. Oprawy lamp są wyposażone w moduły komunikacyjne GSM i GPS, dzięki czemu ich obsługa może być niemal całkowicie zautomatyzowana. W przypadku awarii generowany jest nie tylko alarm, ale dostępna jest natychmiast pełna informacja, jaki element uległ awarii i w jakiej lokalizacji. GPS to dodatkowe zabezpieczenie przed kradzieżami, umożliwiające między innymi oferowanie klientom lamp wraz z ubezpieczeniem.

Zastosowane rozwiązania i technologie przewidują możliwość wykorzystania lamp ulicznych jako bazy dla kolejnych inteligentnych systemów działających na bazie otwartego i skalowalnego środowiska opracowanego przez Orange Polska, np. monitoringu natężenia ruchu, zanieczyszczeń, hałasu czy zajętości miejsc parkingowych, a nawet stacji ładujących pojazdy elektryczne.

W kolejce inteligentne kosze na śmieci

EcoBinsEkosystem opracowany przez Orange może znaleźć również zastosowanie przy innym elemencie infrastruktury miejskiej – pojemnikach na śmieci. Przykładem może być usługa EcoBins, adresowana do służb zajmujących się gospodarką odpadami. Czujniki, GPS, chmura obliczeniowa oraz aplikacja internetowa mogą przyspieszyć i zautomatyzować obieg informacji o stanie pojemników: ich wypełnieniu, położeniu, odchyleniu od pionu (czy kosz nie został przewrócony?) czy temperaturze wewnątrz (czy nie został podpalony?).

Narzędzia analityczne generują na bieżąco ostrzeżenia o zagrożeniach, a także optymalizują trasę śmieciarek odbierających odpady. Dzięki temu można zmniejszyć wydatki na paliwo, emisję spalin oraz generowany hałas.

Źródło:materiały prasowe