Centrum Nauki i Techniki EC1
Aktualności Smart Citizen Technologie Zaproszenia

Otwarcie Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi

7 stycznia zostanie uruchomione Centrum Nauki i Techniki w Łodzi. Powstało ono na terenie dawnej Elektrowni Łódzkiej i będzie największą powierzchniowo tego typu placówką w Polsce. W budynkach dawnej elektrowni działa już instytucja kultury EC1 Łódź — Miasto Kultury oraz Planteraium EC1 – najnowocześniejsze w Polsce i jedno z najnowocześniejszych w Europie.

Bez najmniejszej przesady mogę powiedzieć, że to historyczny moment – mówi Błażej Moder, dyrektor EC1 – pierwsza w Łodzi komercyjna elektrownia rozpoczęła swoją działalność już w 1907 r. Co ciekawe, pracowała nieprzerwanie aż do roku 2000. I jest w jakimś sensie metaforą losu naszego miasta, ponieważ okres jej świetności był związany z przemysłem i jego rozwojem. Przełom wieków wymusił szukanie nowych koncepcji i funkcji. Złożona wtedy obietnica transformacji EC1 w nowoczesną placówkę kultury właśnie zostaje spełniona.

Wystawy stałe i inne atrakcje

Do największych atrakcji Centrum Nauki i Techniki EC1 należą historyczne elementy ścieżki zwiedzania Przetwarzanie energii. Od hałdy węgla do zarządzania dostawami energii — oto podróż, którą odbywa gość unikatowej części wystawy w Centrum Nauki i Techniki EC1. Ekspozycja opisuje krok po kroku fazy działania elektrowni konwencjonalnej. Zaczyna się na placu węglowym, gdzie przechowywano miesięczną rezerwę głównego źródła energii, skąd konwojerem transportujemy czarne złoto do kotłów. Jako odwiedzający poznajemy obieg technologiczny pary wodnej i przetwarzanie jej w prąd. Następnie w Rozdzielni zarządzamy jego dystrybucją podczas wyjątkowej gry kooperacyjnej.

Centrum Nauki i Techniki EC1Jednym z elementów, który uzupełnia ofertę popularnego Planetarium EC1 jest ulokowana w Centrum Nauki i Techniki EC1 strefa Głębokiego Kosmosu należąca do kolejnej ścieżki edukacyjnej o nazwie Mikroświat – Makroświat. W tej strefie znajdują się eksponaty opowiadające o najdalszych zakątkach Wszechświata oraz o tym, jak możemy je badać. Korzystając z ogromnego ekranu o ponad czterometrowej przekątnej zanurzamy się w głębinach kosmosu i z bliska oglądamy galaktyki znajdujące się nawet miliony lat świetlnych od nas. Możemy wcielić się w rolę prawdziwych astronomów i na dwa sposoby – metodą paralaksy i metodą świecy standardowej, zbadać odległość dzielącą nas od odległych gwiazd.

Dzięki ulokowanej w historycznej Chłodni Kominowej kosmicznej ekspozycji polecimy wspólnie na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W wyjątkowej przestrzeni dawnej Elektrowni Łódzkiej można doświadczyć lotu w kosmos w symulatorze opartym na technologii rzeczywistości wirtualnej (VR), zobaczyć jak wyglądają poszczególne moduły ISS (International Space Station), zapoznać się z eksperymentami wykonywanymi na orbicie, czy doświadczyć na własnej skórze jak działają niektóre komponenty Stacji.

W strefie „Mikro i Makro Świat”  mamy 6 stanowisk – mówi Michał Buława, kierownik Działu Ekspozycji CNiT EC1 – Trzy składają się z infografik i opowiadają o kwarkach, budowie atomu i kryształach czyli generalnie budowie materii. Trzy kolejne są interaktywne. Pierwsze z nich nazwaliśmy „Jaki to pierwiastek?” Jest to maszyna losująca kule z liczbami atomowymi pierwiastków i quizem polegającym na odpowiedzi na tytułowe pytanie. Drugie to „Budujemy atomy, cząsteczki”, czyli interaktywna gra chemiczna realizowana na czterech stołach dotykowych. Gracz ma możliwość budowania atomów, cząsteczek i związków chemicznych z mniejszych elementów. Gra ma trzy różne poziomy. Trzecie stanowisko dotyczy już ścieżki przetwarzania energii – jest to kiosk multimedialny sterujący oświetleniem efektowym kotła i opowiadający o jego górnej części.

Z kolei w srebrzystej kuli w miejscu, w którym historycznie zainstalowany był drugi turbogenerator stuletniej Elektrowni Łódzkiej, znajduje się Kino 3D. Kula mieści dziesięciometrowy ekran sferyczny, na którym jest wyświetlany obraz generowany przez pięć jasnych projektorów. Obraz ma rozdzielczość 4K, a niektóre projekcje wykorzystują dodatkowo system Active 3D. Dźwięk przestrzenny jest zgodny ze standardami Dolby. Całością steruje specjalistyczne oprogramowanie Digistar 5 dostarczone przez Evans&Sutherland, działające na jedenastu komputerach. Kino 3D jest integralną częścią jednej ze ścieżek edukacyjnych Centrum Nauki i Techniki, Mikroświat — Makroświat. Jest to odzwierciedlone w jego repertuarze: projekcje mają uzupełnić i poszerzyć wiedzę gości Centrum Nauki i Techniki EC1, umożliwiając pełniejszy odbiór interaktywnych elementów wystawy; jednocześnie są krótsze od tych w Planetarium. Oglądać je można z 45 miejsc znajdujących się na czterech kanapach.

Wystawa Rozwój wiedzy i cywilizacji ukazuje jak nierozerwalnie postęp cywilizacyjny wiąże się i zależy od odkrywania przez człowieka kolejnych praw rządzących otaczającym nas światem. Zasady przyrody, prawa nauki, związane z nimi wynalazki — wszystko to pozwoliło zbudować cywilizację, w której żyjemy. W Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi będzie można o tym nie tylko posłuchać, lecz również poznać rzeczywistość dotykiem, zabawą, doświadczeniami i eksperymentami.

Centrum Nauki na Twoim tablecie lub smartfonie

Przetwarzanie energii jest także tematem gry online, która ma stanowić zachętę do odwiedzin w naszym „Centrum Energii”. Jakie są jej zasady? Gracze rozpoczynają dysponując skrawkiem pola i kieratem napędzany siłą fizyczną koni. Zadaniem gracza jest stopniowe rozwijanie swojego majątku i wprowadzanie kolejnych nowych technologii służących przetwarzaniu energii – młynów (wiatrowych, wodnych, parowych), a później elektrowni (np. węglowych, wodnych, wiatrowych, słonecznych, atomowych). Ważnym elementem rozgrywki jest ekologia. Dlatego, jeśli przesadzimy z budową źródeł zanieczyszczeń (elektrowni), cała plansza pokryje się smogiem. Przez całą rozgrywkę towarzyszy nam rozwijające się miasto, w którego modelach z łatwością możemy rozpoznać zabytki Łodzi. W grze występują również modele EC-1, EC-2, czy EC-3. Gracze w ramach rozgrywki mogą wykonywać zlecenia dla różnych klientów wspólnie ze znajomymi, bądź z nimi rywalizując. Gra dostępna będzie na platformy Facebook Gameroom, Android, iOS.

„Centrum Energii” to tylko jedna z multimedialnych gier, które czekają na gości CNiT EC1.

Centrum Nauki i Techniki  w liczbach

Powierzchnia całkowita powierzchni wystawienniczej wyniesie 8.355 m2. Powierzchnia zabudowy rewitalizowanej wyniesie 11.921 m2 i obejmie następujące historyczne pomieszczenia Elektrowni Łódzkiej: Maszynownia, Pompownia, Kotłownia, Rozdzielnia, Chłodnia, Zmiękczalnia.

Całkowita wartość brutto projektu „Aranżacja i wykonanie ekspozycji i wyposażenia Centrum Nauki i Techniki w Łodzi” wynosi 45.562.576,80 zł. Wartość wydatków kwalifikowanych to 21.635.726,14 zł a dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniesie  18.390.375,71 zł. Instytucją pośredniczącą w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bilety do Centrum Nauki i Techniki EC1

Można je zdobyć na dwa sposoby:

  • kupić w stacjonarnej kasie EC1 Łódź przy ul. Targowej 1/3 (od wtorku do piątku w godz. 8:30 – 19:00, w weekendy 9:30 – 19:00)
  • kupić bilet online (bilet w postaci pliku można przesłać e-mailem dowolnej osobie)

 

Źródło: materiały prasowe Urząd Miasta Łodzi
Fot. materiały prasowe Urząd Miasta Łodzi