Smartfon
Smart Citizen Technologie Warsaw Smart City

Otwarte dane – szansa dla Warszawy?

Warszawa ma potencjał, by być zaliczaną do grona smart cities. Świetnym tego przykładem jest projekt „Otwarte dane – czyli dane po warszawsku”, którego celem jest udostępnienie danych publicznych będących w posiadaniu Miasta Stołecznego Warszawy. W ramach projektu organizowany jest konkurs dla mieszkańców „Dane po warszawsku”.

Dostęp do otwartych danych – czyli takich z których można swobodnie korzystać, przetwarzać je i udostępniać bez żadnych ograniczeń prawnych, technicznych czy społecznych – może wyzwolić wiele pozytywnych inicjatyw zarówno ze strony samych mieszkańców, jak też biznesu. Efektem mogą być: wyższa jakość życia mieszkańców, lepsze warunki do prowadzenia działalności gospodarczej czy bardziej przyjazne przyjmowanie turystów w stolicy. Póki co została stworzona platforma, na której są gromadzone i udostępniane otwarte dane. Baza ma być uzupełniana o kolejne zbiory, a także będzie aktualizowana.

Projekt dostępu do warszawskich danych sprawia dobre wrażenie. Przede wszystkim pokazuje, że problem dostępu do danych publicznych jest w Warszawie nie tylko dostrzegany, ale również władze miasta na niego reagują. Jakie będą efekty? Mogą być tylko pozytywne.

A pierwsze pomysły działań korzystających z otwartych danych w Warszawie już się. W ramach trwającego konkursu „Dane po warszawsku” zgłoszono ponad 70 pomysłów na miejskie aplikacje korzystające z otwartych danych Warszawy. Kilka dni temu została przedstawiona lista 20 projektów zakwalifikowanych do finału. Teraz zespoły projektowe będą dopracowywać swoje prace konkursowe, a w czerwcu zostaną wyłonieni zwycięzcy. Warto podkreślić, że podczas oceniania mają być premiowane te projekty, które korzystają z rozwiązań opartych o otwarte licencje oraz spełniają standard WCAG 2.0, czyli wytyczne dotyczące dostępności treści internetowych.

Z projektami zakwalifikowanymi do finału można zapoznać się na stronie konkursu. Mnie osobiście najbardziej podobają się:

  • Tramway
  • Podróż do przeszłości
  • warszawski.ninja
  • Zwiedzaj Warszawę po swojemu
  • B.safe

Wśród projektów, które nie zakwalifikowały się do finału, jest wiele interesujących pomysłów, które być może też doczekają się realizacji. Efektem konkursu na pewno będzie więcej warszawskich aplikacji w naszych urządzeniach mobilnych. I o to chodzi!

Fot. Pixabay