Europejski Tydzień Mobilności - zamiast Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu
Bezpieczeństwo Blog Infrastruktura Mobilność

PETYCJA: Europejski Tydzień Mobilności – zamiast Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Od 16 do 22 września trwa Europejski Tydzień Mobilności (European Mobility Week). W Polsce jest oficjalnie określany – moim zdaniem bardzo błędnie i szkodliwie – jako Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Stąd mój pomysł na petycję do Ministerstwa Infrastruktury o rozważenie zmiany polskiej nazwy tego wspaniałego wydarzenia – na Europejski Tydzień Mobilności.  

Petycja „Europejski Tydzień Mobilności – zamiast Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu”

Dlaczego nazwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu jest błędna? Świetnie pokazuje to temat przewodni tegorocznej edycji, który brzmi „Walk with us„, a w tłumaczeniu MInisterstwa Infrastruktury – „Chodź z nami„. Europejska akcja w tym roku zachęca do chodzenia (czyli bez używania środków transportu), a Polska organizuje promocję chodzenia w ramach akcji sugerującej używanie środków transportu. Zresztą podobnie było w roku ubiegłym, gdy akcja odbywała się pod hasłem „Mix and Move!„, co sugerowało poruszanie  się nie tylko autobusem czy rowerem, ale również pieszo.

Dlaczego to oficjalne tłumaczenie jest szkodliwie? Język ma znaczenie. Wpływa na postrzeganie przez nas świata. Jeśli powtarzamy do znudzenia, że po miastach trzeba poruszać się przy pomocy środka transportu, to eliminujemy ze świadomości odbiorców takich komunikatów najważniejszy, najstarszy, najzdrowszy i najbardziej naturalny sposób poruszania się – przy pomocy naszych nóg. Detal? Być może. Ale świat składa się z detali.

Dlatego postanowiłem przygotować petycję do Ministerstwa Infrastruktury o o rozważenie zmiany polskiej nazwy tego wspaniałego wydarzenia – na Europejski Tydzień Mobilności. Zapraszam do podpisywania treści petycji na portalu petycyjnym avaaz.org:

www.smartcityblog.pl/petycja

Piesi wychodzą z podziemia

Na szczęście społeczeństwa polskie jest bliżej zachodniego świata i zachodniego myślenia od miastach niż tłumacze rządowi. Stąd wysyp w całym kraju różnych inicjatyw pieszych (polecam W Warszawie przeszła Piesza Masa Krytyczna. Wziąłem w niej udział), które utworzyły federację Piesza Polska.

Organizacje skupione w federacji rozpoczeły wczoraj tworzenie ogólnopolskiej koalicji #ChodziOżycie, której celem jest ograniczenia liczby ofiar wypadków drogowych i zbliżenia się Polski do realizacji wizji zero – gdzie zero jest jedyną możliwą do zaakceptowania liczbą śmiertelnych ofiar wypadków drogowych.

Bartosz Dominiak
smart city expert&blogger