„Punkt Krytyczny - Energia odNowa”
Aktualności Ekologia

Pierwszy polski pełnometrażowy dokument na temat zmian klimatu

Podczas tegorocznego festiwalu Millennium Docs Againt Gravity po raz kolejny przyznano nagrodę Green Warsaw Award dla najlepszego filmu o tematyce ekologicznej. Powędrowała ona w ręce reżysera Łukasza Bluszcza za film Punkt Krytyczny. Energia odNowa”, który swoją premierę miał zaledwie tydzień wcześniej.

– Film „Punkt Krytyczny. Energia odNowa” kompleksowo mierzy się z globalnymi problemami klimatycznymi z zaangażowaniem, ale bez zacietrzewienia. Mówi prawdę o uwikłaniu naszego kraju i jego elit politycznych w etos górnictwa, jako ważnej gałęzi gospodarki narodowej. Pokazuje też drogi wyjścia – z honorem, dla wszystkich. Nie aspiruje do formy wykładu naukowego, ale od naukowych argumentów nie ucieka – tak jury uzasadniło swoją decyzję. Fundatorem nagrody jest Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

– Nagroda Green Warsaw Award jest ogromnym wyróżnieniem. Cieszymy się, że film został tak dobrze odebrany zarówno przez jury, jak i publiczność – mówi Tobiasz Adamczewski z WWF Polska,  koordynator i pomysłodawca projektu Energia odNowa – Nagroda pokazuje jak bardzo potrzebny w Polsce jest film, który jasno mówi, że zmiana klimatu dotyczy nas wszystkich. Mit wiecznego węgla się skończył,  musimy myśleć nad tym co dalej – dodaje.

Film „Punkt Krytyczny – Energia odNowa”  został wyprodukowany przez WWF Polska. Jego twórcy pokazują, dlaczego klimat nagle się zmienia i przed jakimi wyzwaniami w związku z tym stajemy. Dowiadujemy się co sprawiło, że równowaga klimatu na Ziemi została zachwiana i jakie są tego skutki. Nad Polską i resztą świata unosi się widmo powodzi, suszy, braku wody pitnej i żywności. Film zwraca także uwagę na kwestię alternatywnych źródeł energii i problemów z jakimi w naszym kraju borykają się ich zwolennicy. Dokument nie tylko ostrzega, lecz także przedstawia rozwiązania mające powstrzymać nadchodzącą katastrofę.

Darmowe pokazy filmu w ramach roadshow

W ramach projektu Energia odNowa rozpoczyna się roadshow – seria bezpłatnych seansów w 8 polskich miastach. Można się na nie zarejestrować na stronie www.energiaodnowa.pl.  Pokazy odbędą się Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie, Gdańsku i Bydgoszczy. Po projekcji filmu odbędą się debata, podczas której eksperci i przedstawiciele lokalnych władz będą dyskutować na temat przyszłości Polski w świecie odchodzącym od węgla i innych paliw kopalnych, a także o możliwościach wyjścia z punktu krytycznego.

Na podstawie: materiały prasowe
Fot.: materiały prasowe