Piknik Naukowy 2015
Blog Warsaw Smart City

Piknik Naukowy: gdzie są warszawskie neony?

Niedawno pisałem o zagrożeniu blackoutem w Warszawie. W sobotę ŚWIATŁO było tematem przewodnim 19. edycji Pikniku Naukowego odbywającego się na Stadionie Narodowym. Kto był, ten czasu na pewno nie zmarnował.

Na piknik wybrałem się z postanowieniem poszukania elementów smart city na tej największej naukowej imprezie plenerowej w Europie. Znalazłem wiele interesujących stoisk. Ale wspomnę tylko o stoisku Muzeum Neonów, które przypomniało mi, czym może być światło w mieście. A może być neonem, który w Warszawie należy do gatunków niemal wymarłych.

Hotel MDMPiękne, kolorowe, zaprojektowane przez artystów neony zastąpiliśmy w naszym mieście bilboardami i szmatami reklamowymi. Taniej, szybciej, łatwiej zmieniać, a projekt przygotuje średniouzdolniony student za drobne na weekendową balangę. Świetnym epitafium stołecznych neonów jest Hotel MDM na Placu Konstytucji. Na dachu hotelu mamy neon z logo znanej marki sprzętu elektronicznego – fajnie, że jest neon, choć do prawdziwych neonów to mu daleko („Czysta żywa wełna” – kto jeszcze pamięta taki neon z również Placu Konstytucji?). Poniżej neonu wisi szmata reklamowa tej samej marki, która zasłania cały budynek. Warto przypomnieć, że pod koniec kwietnia br. cała Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa została wpisana do rejestru zabytków. Czy to coś zmieni? Niestety jest sceptykiem.

Dla tych, którzy nie pamiętaj, tak wyglądają prawdziwe neony:

Neonów w naszym mieście prawie nie ma. Tym większa chwała organizatorom Pikniku Naukowego oraz Muzeum Neonów, że je przypomnieli 🙂

Na koniec jeszcze kilka zdjęć z Pikniku Naukowego.

Fot. Plac Konstytucji: Facebook / Wojtek Wagnet
Fot. Piknik Naukowy: Bartosz Dominiak/Warsaw Smart City