Relacje Technologie

PLNOG17: udane spotkanie branży telekomunikacyjnej

Tekst: Monika Wądrzyk (wpis gościnny)

W dniach 26 i 27 września odbyła się w Krakowie kolejna edycja PLNOG17 – Polish Network Operators Group Meeting. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele branży telekomunikacyjnej oraz IT. W konferencji wzięło udział niemal 800 osób.

Organizowane od 2008 roku spotkania PLNOG to niezależne forum wymiany doświadczeń przedstawicieli branży telekomunikacyjnej oraz teleinformatycznej. Spotkania mają na celu wsparcie współpracy pomiędzy operatorami sieciowymi, edukację z zakresu sieci i nowoczesnych rozwiązań. Motywem przewodnim ostatniego spotkania w Krakowie były wyścigi samochodowe, choć nie zabrakło również wątków związanych z rozwojem inteligentnych miast.

img_0725-kopiaGościem specjalnym PLNOG17 był znany dziennikarz muzyczny – Hirek Wrona, który opowiedział gościom o polskim rynku mediów i sprzedaży muzyki przez Internet. Na uwagę zasługuje również fakt, że podczas tegorocznej edycji PLNOG wśród prelegentów znaleźli się także przedstawiciele środowisk akademickich, m.in. Krzysztof Gaweł (AGH), który mówił o rozwoju sieci akademickiej CYFRONET oraz znaczeniu nauki w rozwoju branży IT. Zaznaczył, że współpraca z uczelniami jest tym bardziej istotna, że w najbliższym czasie otwierają się nowe możliwości w zakresie realizowaniu wspólnych przedsięwzięć łączących naukowców z przedstawicielami biznesu.

_mg_6200-kopiaSpotkania PLNOG to nie tylko wymiana doświadczeń z zakresu rozwoju sieci, to także wykłady na temat rynku nowoczesnych technologii, rynku startup’ów. O pułapkach, które czekają na twórców startup’ów opowiadał Łukasz Foltyn – założyciel najpopularniejszego w naszym kraju komunikatora Gadu-Gadu. Podkreślił, że sama pasja nie wystarcza. Pomysł nie jest jeszcze gwarancją zarobienia w przyszłości dużych pieniędzy, na które liczą pomysłodawcy startup’ów. Z kolei Wojciech Sobczuk – twórca grono.net opowiadał jak zamiast budowania startup’ów zbudować sukces rynkowy. Na kanwie swoich doświadczeń zaprezentował jak mądrze rozwijać produkt czy usługę i w jaki sposób pozyskiwać środki na ten cel, by w przyszłości osiągnąć biznesowy sukces.
os0b7744-kopiaNa konferencji nie zabrakło również tematów związanych z ideą smart cities. Krzysztof Młynarski – specjalista ds. IT security przedstawił zagrożenia bezpieczeństwa dotyczące tzw. Internetu Rzeczy, a także omówił stan bezpieczeństwa systemów bezpieczeństwa w administracji publicznej, co ma niebywałe znaczenie w kontekście rozwoju „inteligentnych miast”.  Na PLNOG można było również spotkać przedstawicieli firm, które zajmują się tworzeniem oprogramowania, produktów czy usług, które dedykowane są dla inteligentnych miast. Pionierem w tym zakresie jest firma ATENDE. Firma dostarcza usługi w zakresie bezpieczeństwa IT, wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań infrastrukturalnych dla administracji publicznej.

plnog_17_royal_jack-4-kopiaZa najlepszego prelegenta konferencji uznano Piotra Jabłońskiego z VMware, który otrzymał pamiątkową statuetka Royal Jacka.

Organizatorem konferencji PLNOG jest Proidea. Kolejna edycja odbędzie w Warszawie już w marcu 2017 r.

 

Tekst: Monika Wądrzyk

 

Fot. Materiały prasowe organizatorów