Blog Technologie

Poczytajcie o sztucznej inteligencji

W środę podczas Kongresu Zarządzania Administracją Samorządową we Wrocławiu moderuję dyskusję panelową nt. szans i zagrożeń związanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w samorządach terytorialnych. W czasie przygotowań do rozmowy trafiłem na interesujący (i świeży) raport poruszający to zagadnienie. Przy okazji polecam Wam także dwie inne polskie publikacje na temat artificial intelligence (AI). 

Sztuczna inteligencja: Made in Asia

Raport Sztuczna inteligencja: Made in Asia został przygotowany przez ekspertów Instytutu Kościuszki w partnerstwie z Samsung Polska. Autorzy przyglądają się państwom Dalekiego Wschodu i sprawdzają, jak przygotować polskie społeczeństwo na implementację AI na szeroką skalę. Publikacja podzielona została na trzy rozdziały:

  • Sztuczna Inteligencja w służbie zdrowia
  • Inteligentny transport
  • Sztuczna Inteligencja w rolnictwie

Analizie poddano rynek azjatycki wraz z państwami, takimi jak Korea Południowa, Japonia, Singapur czy Malezja. Eksperci chcieli w ten sposób pokazać, że nie tylko światowi giganci, tacy jak Chińska Republika Ludowa czy Stany Zjednoczone mogą wdrażać sztuczną inteligencję na szeroką skalę.

Raport można pobrać ze strony Instytutu Kościuszki..

Co jeszcze warto przeczytać o AI?

Jeżeli interesujecie się zastosowaniami sztucznej inteligencji (nie tylko w miastach), to z pełnym przekonaniem polecam dwie publikacje polskich autorów

  • Far Future. Historia jutra – raport przygotowany przez infuture hatalska foresight institute w formie retrofuturyzmu, czyli określeniu, jak może wyglądać przyszłość na podstawie analizy tego, jak wyobrażali ją sobie ludzie w przeszłości. Autorzy raportu prognozują przyszłość na podstawie film science fiction.
  • Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy – książka autorstwa Grzegorza Lindenberga, w której autor porusza dwa zagadnienia: rozwój genetyki oraz sztucznej inteligencji.

 

Fot. Pixabay