Pracownia Miejska
Blog Idea smart city Smart Citizen

Pracownia Miejska otrzymała międzynarodową nagrodę za rozwijanie foresightu miejskiego

Justynę Król, założycielkę i liderkę Pracowni Miejskiej,  poznałem w zeszłym roku w Katowicach podczas jednego z moderowanych przeze mnie paneli dyskusyjnych. Potem miałem okazję wysłuchać jej prelekcji podczas konferencji „Smart City – nowoczesne technologie w służbie mieszkańców miast” w Ostródzie. Jednak, jako absolwent studiów podyplomowych z obszaru foresight, od dłuższego czasu uważnie obserwuję Pracownię Miejską, chyba jedyny w Polsce projekt konsekwentnie rozwijający foresight miejski. Dlatego bardzo cieszy mnie nagroda dla Pracowni Miejskiej, bo może przyczyni się do popularyzacji tej metody myślenia o rozwoju miast. Justyna, gratuluję! 

Pracownia Miejska została ogłoszona zwycięzcą Community Special Award przyznawanej w ramach międzynarodowego konkursu Joseph Jaworski Next Generation Foresight Practitioners Award. W plebiscycie udział wzięło 75 praktyków foresightu z ponad 40 krajów, od Azerbejdżanu po Zambię. Aplikacje oceniane były przez 31 światowej sławy specjalistów w dziedzinie rozwoju i badań nad przyszłością – od agend ONZ, przez przedstawicieli rządów państw po akademię i instytuty zajmujące się długofalowym prognozowaniem.

Za co nagroda dla Pracowni Miejskiej? Mieszkaniec = ekspert

Nagroda dla Justyny Król i jej zespołu jest docenieniem innowacyjnego sposobu, w jaki Pracownia Miejska włącza mieszkańców w tworzenie scenariuszy rozwoju ich miast i powiatów do 2050 roku. Firma, założona i prowadzona w Koninie, od ponad czterech lat realizuje foresighty dla samorządów w Polsce i za granicą, z czego ostatni realizowany był w poprzemysłowym mieście Rustavi w Gruzji. W procesie biorą udział tysiące mieszkańców, którzy w ramach angażujących konsultacji, spotkań i warsztatów definiują trendy i procesy kluczowe dla rozwoju ich miasta. To właśnie takie radykalne otwarcie foresightu na wiedzę i doświadczenie lokalnej społeczności zagwarantowało nagrodę dla Pracowni Miejskiej.

Dlaczego to ważne?

Foresight, czyli prognozowanie możliwych przyszłości to metoda, dzięki której możemy lepiej przygotować się na nadchodzące wyzwania i jako jedni z pierwszych wykorzystać szanse. W Polsce foresighty na poziomie miejskim są wciąż nowością. Pracownia Miejska jako pierwsza w kraju realizowała w 2014/15 roku pilotażowy foresight Konin 2050. Od tego czasu na tę metodę zdecydował się również Wrocław, Lublin oraz powiat turecki. Samorządy wykorzystują rezultaty takich badań do tworzenia skuteczniejszych strategii rozwoju oraz do włączania mieszkańców w proces współtworzenia miasta.

Foresight miejski to metoda prognozowania dla samorządów, która wybiega poza tradycyjne podejście krótkoterminowe (kadencyjne). Wcześniej stosowana w wojsku i sektorze prywatnym, po latach dotarła do administracji publicznej. W oparciu o analizę trendów i – w przypadku modelu stosowanego przez Pracownię Miejską – szerokie konsultacje społeczne tworzone są scenariusze rozwoju miasta na kolejne dziesięciolecia, chociażby do 2050 roku. Foresight stanowi świetną bazę do tworzenia dokumentów strategicznych i polityk rozwojowych oraz do angażowania mieszkańców w życie miasta.

Pracownia Miejska to firma specjalizująca się w prognozowaniu przyszłości miast. Od czterech lat realizuje foresighty dla samorządów w Polsce i za granicą w oparciu o autorską metodę, która charakteryzuje się dużym naciskiem na włączanie mieszkańców i biznesu w tworzenie scenariuszy rozwoju miast oraz projektowanie innowacyjnych rozwiązań. Foresighty te realizowane są pod wspólną marką “Miasta 2050”.

Joseph Jaworski Next Generation Foresight Practitioners Award to konkurs realizowany przez School of International Futures (SoIF) – światowego lidera w dziedzinie foresightu. Next Generation Foresight został zorganizowany w tym roku po raz pierwszy w celu zidentyfikowania praktyków tej metody, którzy swoimi działaniami dbają o jej inkluzywność, wprowadzają do niej innowacje i mają na uwadze zrównoważony rozwój.

Na podstawie: materiał prasowy
Fot.: Pracownia Miejska