Próba bicia Światowego Rekordu Guinnessa w równoczesnym przejeździe największej ilości samochodów hybrydowych
Mobilność Relacje Warsaw Smart City

Próba bicia rekordu Guinnessa w przejeździe największej ilości hybryd

9 lipca na Torze Wyścigów Konnych na Służewcu odbyła się próba bicia Światowego Rekordu Guinnessa w równoczesnym przejeździe największej ilości samochodów hybrydowych. W wydarzeniu uczestniczyło blisko 350 kierowców, którzy poruszali się około 340 samochodami. Większość z nich, 297 auta pochodziły z floty PANEK CarSharing, a pozostałe – od dilerów Toyoty, właścicieli prywatnych i firm taksówkarskich.

Próba bicia Światowego Rekordu Guinnessa w równoczesnym przejeździe największej ilości samochodów hybrydowychDo pobicia aktualnego rekordu, ustanowionego przez Amerykanów, wymagane było zgromadzenie minimum 332 samochodów, które pojadą w jednej kolumnie, bez zatrzymania, przez co najmniej 3,5 km. Dodatkowym wymogiem było zachowanie odległości miedzy samochodami, która nie przewyższy półtorej długości auta.

-Nie spodziewaliśmy się, że tak dużo osób będzie chętnych do pomocy. Ogromne podziękowania należą się kierowcom, którzy tak dzielnie znieśli prawie 2h w samochodach toczących się po torze – mówi Katarzyna Panek, rzecznik prasowy Panek S. A., organizatora próby bicia rekordu. Kolumna samochodów miała na początku 1 800 metrów, po ruszeniu nieco ponad 2 500 metrów i pokrywała się z długością toru. Żeby móc wprawić ją w ruch, trzeba było zrobić 4 okrążenia techniczne. Wszyscy kierowcy musieli być niezwykle skupieni, gdyż odległości między pojazdami były bardzo małe. Największe problemy były na zakrętach, gdzie kolumna się rozszerzała i tworzyły się luki uniemożliwiające płynny przejazd. Mimo przejściowych problemów, wszyscy kierowcy przejechali bez zatrzymania dwa razy przez linię startu i mety .

Zgromadzone na torze samochody napędzał silnik hybrydowy, większość swojego czasu jechały na napędzie elektrycznym. Wartość pojazdów przekraczała 20 milionów złotych. W ich bakach było ponad około 12 000 litrów benzyny. Zanim jednak auta znalazły się na torze, trzeba było je ściągnąć z całego miasta, umyć, zatankować i przygotować. Samochody floty Panek CarSharing na co dzień używane są przez warszawiaków, którzy wypożyczają je na minuty. Pozostałe samochody dostarczane były przez rożnych dilerów Toyoty, niektóre jechały na rekord ponad 350 kilometrów. Obecne były też taksówki i samochody prywatne.

Próba bicia Światowego Rekordu Guinnessa w równoczesnym przejeździe największej ilości samochodów hybrydowychCałość przejazdu filmowało wiele kamer i drony. Każdy samochód posiadał numer startowy, a jego przejazd przez przez linię startu i mety był dokumentowany. Wszystko to, żeby Guinness zatwierdził przejazd i przyznał Polsce rekord. Warunki do pobicia Światowego Rekordu Guinnessa w przejeździe największej liczby samochodów hybrydowych zostały spełnione, teraz należy czekać na potwierdzenie od Guinnessa i wpisanie do Księgi Rekordów. Nastąpi to w ciągu kilku najbliższych tygodni.

– To było wspaniałe doświadczenie, nie było łatwo, ponieważ jazda z prędkością około 3 km na godzinę jest męcząca i nastręcza trudności nawet doświadczonym kierowcom. My takim tempem poruszaliśmy się przez około 2 godziny. To było piękne, widzieć jak tyle osób współpracuje ze sobą tworząc jeden organizm – mówi Maciej Panek, Prezes Panek S.A.

Smart City Blog był patronem medialnym wydarzenia.

Źródło: materiały prasowe
Fot. materiały prasowe