O projekcie Smart City Blog

Smart City Blog jest unikalnym, autorskim przedsięwzięciem z zakresu funkcjonowania i rozwoju inteligentnych miast w Polsce. Można tutaj znaleźć ciekawe informacje o innowacyjnych projektach realizowanych w polskich miastach oraz nowych produktach i usługach dostępnych na rynku. Mobilność, ekologia, przestrzeń miast, infrastruktura, innowacje i technologie, biznes, bezpieczeństwo, mieszkańcy i lifestyle – o tym przeczytasz na stronach blogu.   

Smart City Blog - logoLiderem Smart City Bloga jest Bartosz Dominiak, Smart City Expert&Blogger, który na co dzień zajmuje się promocją wiedzy i dobrych praktyk z zakresu rozwoju współczesnych miast w Polsce i na świecie.

Inteligentne miasto to nie tylko technologie, lecz przede wszystkim mieszkańcy miast, dla których technologie mają pracować. Dlatego w swojej aktywności  związanej z inteligentnymi miastami daleko wykraczam poza tematy technologiczne.  Jak mądrze rozwijać infrastrukturę miejską? Jak w sposób zrównoważony zagospodarowywać przestrzeń publiczną? Jak skutecznie wykorzystywać nowoczesne technologie w zarządzaniu miastem? Jak tworzyć warunki dla mobilności mieszkańców? I wreszcie najważniejsze: jak włączać mieszkańców we współrządzenie miastem i współodpowiedzialność za jego rozwój? – to tematy, które najczęściej goszczą na stronach Smart City Bloga.

Bartosz Dominiak

Warsaw Smart City – krótkie podsumowanie

Smart City Blog jest bezpośrednią kontynuacją istniejącego wcześniej bloga Warsaw Smart City, poświęconego tematyce inteligentnych miast w kontekście Warszawy, który działał od 15 kwietnia 2015 r. do 17 kwietnia 2017 r.

Gdyby ktoś zapytał mnie o rzecz, z której jestem najbardziej zadowolony z tych dwóch lat, to wskazałbym na podkreślanie przeze mnie od samego początku znaczenia człowieka w tematyce smart city. Podczas gdy dwa lata temu w Polsce termin smart city dotyczył głownie technologii, ja w pierwszym wpisie napisałem „Bo smart city to nie tylko technologie, lecz przede wszystkim ludzie, dla których technologie mają pracować.”. Później wielokrotnie wracałem do tematu smart citizen i – chyba jako pierwszy w języku polskim – napisałem o koncepcji trzech generacji smart cities stworzonej przez Boyda Cohena. Dziś wszyscy mówią o roli mieszkańców w inteligentnych miastach. I dobrze.

Bartosz Dominiak (2017)