Imagine Cup - Smart City - półfinały
Aktualności Idea smart city Innowacje i biznes Zaproszenia

Projekty smart city w polskim finale Imagine Cup

26-27 kwietnia odbędą się krajowe finały konkursu Imagine Cup 2017. Podczas wydarzenia zostaną eksperci branży IT wybiorą 4 najlepsze projekty w kategoriach „Games”, „Innovation”, „World Citizenship” oraz „Smart City”. Mnie interesuje ta ostatnia kategoria, tym bardziej, że miałem okazji być jurorem podczas półfinałów, które zwycięsko przeszyły trzy projekty: Asante Bikes / Activy, Heweliusz oraz Netizens.

Imagine Cup, organizowany przez Microsoft, to jeden z największych konkursów technologicznych na świecie adresowanych do studentów. Celem jest wyłonienie najzdolniejszych innowatorów z różnych obszarów świata technologii. Najlepsi mają szanse na szkolenia biznesowe, mentoring, dofinansowanie, networking, wsparcie w promocji, pomoc techniczną. W tym roku, już po raz drugi, tradycyjne ścieżki konkursu zostały rozszerzone o kategorię „Smart City”. Spośród 23 zgłoszonych w tej kategorii projektów, jury wyłoniło 3, które powalczą o główną nagrodę w polskich finałach konkursu.

O zgłoszeniach do Imagine Cup – Smart City możesz przeczytać w osobnym artykule.

W szranki o podium i wyjazd na finały do USA staną zespoły:

  • Heweliusz i Partnerzy – prezentujący cyfrowego miejskiego asystenta o nazwie Jan Heweliusz,
  • Activy – z internetową platformą wynagradzania za aktywny wybór roweru jako codziennego środka lokomocji
  • zespół Netizens – którego aplikacja Sound and Smog dostarcza dane odnośnie hałasu i zanieczyszczeń na terenie miast w czasie rzeczywistym.

Projekty w konfrontacji z miastami

Imagine CupAplikacje dedykowane rozwojowi smart city powinny nie tylko cechować się innowacyjnym zastosowaniem technologii i uchwyceniem najnowszych trendów, ale przede wszystkim adresować konkretne obszary funkcjonowania miast. O słuszności swoich pomysłów uczestnicy konkursu mieli okazję przekonać się podczas Smart Cities Tour – pierwszego w historii polskiej edycji konkursu roadshow, w ramach którego autorzy projektów mogli skonfrontować swoje pomysły z włodarzami miast. Co więcej, w serii wydarzeń wzięli także udział przedstawiciele inwestorów, którzy podpowiadali młodym twórcom jak mogą zwiększyć biznesowy potencjał swoich projektów. Spotkania odbyły się we Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Gdańsku, Katowicach i Rzeszowie. Ostatnie, podsumowujące, miało miejsce w Warszawie 17 marca. To w jego trakcie zostali wyłonieni finaliści.

Autorzy projektów dostali szansę na to, aby zaprezentować swoje pomysły i uzyskać odpowiedź na najważniejsze pytanie: na ile mają one realne szanse usprawnić funkcjonowanie tkanki miejskiej w jej konkretnych aspektach? Wśród zgłoszonych projektów znalazły się m.in. aplikacja ułatwiająca komunikację pomiędzy osobami głuchymi a niesłyszącymi, ekomoskitiera okienna przeciwdziałająca dostawaniu się zanieczyszczeń z powietrza do pomieszczeń, inteligentny nośnik reklamowy czy komunikator dla niewidomych.

3 projekty finałowe w kategorii „Smart City”

Jan Heweliusz

Projekt zespołu – Jan Heweliusz to cyfrowy miejski asystent (chatbot), który wprowadza innowacyjne podejście do komunikacji na linii administracja publiczna i obywatele. Rozwiązanie ma być pierwszym źródłem kontaktu mieszkańców z miastami, dzięki któremu będą oni mogli dowiadywać się o działaniu urzędów – ich godzinach działania, kolejkach, lokalizacjach, o ważnych i ciekawych wydarzeniach w ich okolicy, utrudnieniach na drogach oraz o pilnych komunikatach od miasta.

Activy

Activy – to internetowa platforma wynagradzania użytkowników za wybór roweru jako podstawowego pojazdu do przemieszczania się w miastach. Rejestrowane w aplikacji mobilnej przejazdy są następnie przeliczane na punkty przyznawane na podstawie zaoszczędzonego w ten sposób CO2. Na koniec każdego miesiąca użytkownicy biorą udział w losowaniu nagród w konkursach wewnętrznych organizowanych przez pracodawców czy uczelnie, ale także tych otwartych – organizowanych przez miasta.

Netizens

Sound and Smog to rozwiązanie, które w wygodnej formie dostarcza dane odnośnie hałasu i zanieczyszczeń na terenie miast w czasie rzeczywistym. Dzięki zastosowaniu wielu punktów pomiarowych, zbierane w ten sposób informacje są wysokiej jakości i umożliwiają identyfikowanie problemów w skali całych ośrodków miejskich. Na ich podstawie władze miasta mogą opracowywać mapy akustyczne i programy ochrony środowiska przed hałasem. Rozwiązanie pomoże przede wszystkim rozwiązać obecny problem z mapami akustycznymi, jakim są wysokie ceny ich przygotowania.

Finaliści na start już 26 kwietnia

Zespoły wyłonione ze ścieżki smart city wezmą udział w krajowych finałach konkursu Imagine Cup, które odbędą się w dniach 26-27 kwietnia. Wtedy zmierzą się oni z finałową piętnastką konkursu, z którą powalczą o możliwość reprezentowania Polski na międzynarodowych finałach w Seattle, o nagrodę główną w wysokości 100 tysięcy dolarów oraz możliwość zaprezentowania swojego pomysłu przed CEO firmy Microsoft, Satyą Nadellą.

W ciągu ostatnich lat Imagine Cup wyraźnie ewoluował, stając się nie tylko konkursem programistycznym, ale przede wszystkim kuźnią dla młodych przedsiębiorców. O sukcesie danego pomysłu świadczy coraz częściej nie jego wizja i sam pomysł, ale biznesowy potencjał i możliwość jego realizacji. Rozumieją to także sami twórcy, którzy z roku na rok zgłaszają się z coraz bardziej dojrzałymi rozwiązaniami. Najlepiej widać to właśnie na przykładzie ścieżki smart city – mówi Magda Taczanowska, Dyrektor Sektora Publicznego w polskim oddziale Microsoft. – Wiele z rozwiązań prezentowanych podczas spotkań z przedstawicielami miast ma szansę usprawnić konkretne obszary funkcjonowania miast – transport, komunikację czy kwestie zanieczyszczeń powietrza – dodaje.

Fot. własne, Facebook / Microsoft Imagine