Ptaki Wisły Warszawskiej - aplikacja
Ekologia Warsaw Smart City

WarsawApps vol. 4: Ptaki Wisły Warszawskiej

Dziś prezentuję aplikację dla miłośników przyrody i wycieczek nad Wisłę. Myślę, że może też zachęcić do odwiedzenia brzegów królowej polskich rzek w celach turystyczno-krajoznawczych tych, którzy dotychczas co najwyżej korzystali z nadwiślańskich pubów.

Ptaki Wisły Warszawskiej - aplikacja„Ptaki Wisły Warszawskiej” to wyjątkowa aplikacja, która pozwala bliżej poznać 30 gatunków ptaków zamieszkujących brzegi Wisły na terenie Warszawy. Karta każdego ptaka zawiera zwięzły opis i jest ilustrowana dobrej jakości zdjęciem oraz plikiem dźwiękowym z nagranym śpiewem ptaka w celu ułatwienia identyfikacji danego gatunku w terenie. Dodatkowo wszystkie opisy są nagrane przez lektora.

W menu aplikacji znajdziemy również działy: „Aktualności” (informacje i zdjęcia zamieszczane przez członków społeczności WislaWarszawska.pl), „Quiz” (poziom podstawowy i zaawansowany) oraz grę „Memory”. Jest również mapa z możliwością włączenia widoku satelitarnego.

„Ptaki Wisły Warszawskiej” , po zalogowaniu są narzędziem współpracy wolontariuszy-członków społeczności WislaWarszawska.pl, którzy wykorzystują aplikację przy monitorowaniu obszaru projektu i zgłaszają przez nią poczynione obserwacje. Więcej informacji o społeczności WislaWarszawska.pl i możliwości przystąpienia do niej można uzyskać na stronie projektu.

Aplikacja ma wersję w języku angielskim. Jest ona minimalnie okrojona w stosunku do wersji polskiej (bez aktualności i quizu).

Aplikacja została wydana w ramach projektu  „Ochrona siedlisk kluczowych gatunków ptaków Doliny Środkowej Wisły w warunkach intensywnej presji aglomeracji warszawskiej” realizowanego miasto stołeczne Warszawę oraz Stowarzyszenie „Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków”.

Plus

  • Dopracowana i przyjemna w użytkowaniu aplikacja dotycząca ważnego dla Warszawy tematu Wisły
  • Duży zasób wiedzy, z pięknymi zdjęciami i nagraniami śpiewu ptaków
  • Aplikacja ma nie tylko cel rozrywkowo-edukacyjny, ale jest też narzędziem pracy osób dbających o Wisłę w Warszawie

Minus

  • Brak informacji o ścieżkach i szlakach pieszych i rowerowych, które ułatwiłyby planowanie spacerów i przejażdżek nad Wisłą (można do tego wykorzystać załączoną do aplikacji mapę)

Zrzuty ekranu

Podsumowanie

„Ptaki Wisły Warszawskie” to jedna z ciekawszych aplikacji o Warszawie. Jest dopracowana od strony graficznej, intuicyjna w nawigacji i – co najważniejsze – zawiera wiele ciekawych informacji o ilustrowanych zarówno zdjęciami, jak i zapisami dźwiękowymi. Służy nie tylko celom edukacyjnym, ale jest też narzędziem pracy dla osób starających się dbać o Wisłę na terenie warszawskiej aglomeracji. Polecam.

Do pobrania

Android (linki nieaktywne)

iPhone (linki nieaktywne)

Windows Phone (linki nieaktywne)

#WarsawApps – pod tym tytułem prezentuję recenzje aplikacji na smartfony, które zbliżają Warszawę do miana smart city. Choć aplikacji o naszej stolicy jest dużo, to jednak wiele z nich ma w rzeczywistości niewielką wartość dla użytkownika. Ale są też perełki. I o tych piszę w cyklu #WarsawApps. Jeśli używasz interesującej warszawskiej aplikacji, daj mi znać na bartek@smartcityblog.pl, na Facebooku lub na Twitterze.