Osoba na wózku
Aktualności Infrastruktura Mobilność Przestrzeń

Rampa, która umożliwia niepełnosprawnym pokonywanie progów

Samonastawna rampa umożliwiająca osobom niepełnosprawnym ruchowo pokonywanie przeszkód architektonicznych takich jak krawężniki czy wysokie progi, powstała na Politechnice Rzeszowskiej. Można ją wykorzystać w miejscach, gdzie nie da się użyć podjazdów czy wind.

Jej pomysłodawcami i konstruktorami są naukowcy z Katedry Konstrukcji Maszyn (KKM) Politechniki Rzeszowskiej: dr hab. inż. Sławomir Miechowicz (prof. PRz) i dr inż. Paweł Fudali. Rampa została już opatentowana i wdrożona do produkcji. Kilkadziesiąt egzemplarzy już zostało zamontowanych w różnych miejscach kraju.

Samonastawna rampa, która umożliwia pokonywanie przez osoby niepełnosprawne ruchowo przeszkód poprzecznych takich jak: wysokie progi, krawężniki, schody czy stopnie jest szczególnie przydatna w miejscach, w których nie można zastosować tradycyjnych podjazdów czy wind. Jak zauważył dr Miechowicz, samonastawna rampa jest więc urządzeniem pośrednim, uzupełniającym istniejące już rozwiązania.

Dodatkowym atutem rampy jest możliwość jej automatycznego składania i rozkładania, dzięki czemu rampa nie utrudnia poruszania się innym osobom, szczególnie w ciągach komunikacyjnych, które mają ograniczone wymiary. Ponadto urządzenie po złożeniu jest niewidoczne, w przeciwieństwie do stałych podjazdów, w związku z czym nie wpływa na estetykę miejsca, w którym jest zamontowane.

W rozmowie z PAP konstruktor zaznaczył, że po złożeniu rampa ma zaledwie kilka centymetrów grubości i może zostać schowana w podłodze, czy jezdni. Producent oferuje możliwość stworzenia górnej, widocznej powierzchni rampy w kolorze i fakturze zbliżonych do podłogi, dzięki czemu można jeszcze bardziej „ukryć” rampę. Jedna z takich ramp jest zamontowana w mieszkaniu dr. Miechowicza; ułatwia mu pokonanie wysokiego progu przy wyjeździe wózkiem na balkon.

Samonastawna rampa jest efektem prac badawczych prowadzonych w KKM. Oprócz niej zespół opracował też wiele innych rozwiązań konstrukcyjnych i prototypów funkcjonalnych urządzeń dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Większość z nich została przedstawiona do ochrony patentowej, a kilka uzyskało już ochronę na terenie Polski.

W badaniach i poszukiwaniu rozwiązań technicznych, technologicznych, które mogłyby pomóc niepełnosprawnym pracownicy KKM współpracują z portalem społecznym „Rampa”, na którym osoby sprawne komunikują się i integrują z osobami o różnym stopniu niepełnosprawności, wymieniają doświadczenia i wskazują różne problemy, które są inspiracją dla naukowców z KKM. Pracownicy KKM zachęcają do odwiedzania „Rampy” i wskazywania problemów.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl