Europolis. Miasta obywatelskie
Aktualności Rankingi Smart Citizen

Ranking Europolis: Miasta Obywatelskie. Kto liderem?

Podczas konferencji  EUROPOLIS, która odbyła się w ubiegłym tygodniu w Warszawie, po raz pierwszy został opublikowany raport „Europolis. Miasta Obywatelskie„. Ranking wydany przez Fundację Schumana powstał w oparciu o analizę pięciu wskaźników: biernej i czynnej aktywności wyborczej, udziału w organizacjach publicznych, zaangażowania mieszkańców w życie publiczne, rozpowszechnienia postaw obywatelskich oraz otwarcia samorządów na obywateli. Autorzy przeanalizowali wszystkie 66 polskich miast na prawach powiatu. Kto został liderem?

Najbardziej obywatelskim miastem w Polsce okazało się być najmniejsze z nich – Sopot (62,88 pkt na 100). Z zameldowanymi zaledwie 37 tysiącami osób, uzyskał najlepszy wynik w dwóch ściśle powiązanych ze sobą kategoriach: postaw obywatelskich i zaangażowania w życie publiczne. Sopocianie są też bardzo zaangażowani w życie publiczne – jak wynika z raportu, najczęściej z mieszkańców wszystkich miast chodzą na manifestacje. Mają także duże zaufanie do sąsiadów i policji.

Sopot wyprzedził Warszawę (która do tej pory zwyciężała we wszystkich rankingach Europolis o różnych obszarach funkcjonowania miast: Miasta uczące się – 2015 r., Miasta zrównoważone – 2016 r., Bezpieczne i otwarte miasta – 2017 r.) oraz Rzeszów. Kolejne miejsca zajęły: Poznań, Katowice, Dąbrowa Górnicza, Kraków, Gdynia, Przemyśl i Olsztyn.

Przeczytaj cały raport „Europolis. Miasta Obywatelskie” (PDF)

Europolis. Miasta obywatelskie

Raport Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana i Fundacji Konrada Adenauera w Polsce został przygotowany przez Politykę Insight. Partnerem raportu jest Orange Polska.

Źródło: Polska Fundacja im. Roberta Schumana
Fot. Pixabay