Rower miejski, Poznań
Aktualności Infrastruktura Mobilność Rankingi Warsaw Smart City

Ranking Systemów Rowerów Miejskich. Który najlepszy?

Ranking Systemów Rowerów Miejskich opublikowany przez Dadelo.pl to próba kompleksowego opisania, porównania i oceny miejskich wypożyczalni rowerowych, pod kątem ich użyteczności względem potrzeb mieszkańców. Punkty przyznawano w 7 kategoriach, które obejmowały między innymi: ilość rowerów przypadających na osobę w danej miejscowości, rozmieszczenie oraz liczbę stacji, koszty związane z rejestracją oraz wypożyczeniem i oczywiście długość sezonu.

Wypożyczalnie rowerów miejskich weszły na stałe do krajobrazu niektórych miejscowości i cieszą się ogromną popularnością. Zwolenników ekologicznego transportu cały czas przybywa, dlatego też coraz więcej miast decyduje się na udostępnienie mieszkańcom takiego udogodnienia.

Obecnie w Polsce system ogólnodostępnych rowerów działa w ponad 25 miastach, co ciekawe, nie tylko w tych największych. Mimo wielu oczywistych korzyści, płynących z użytkowania jednośladu do przemieszczania się w miejskiej przestrzeni są jeszcze ośrodki, w których takie rozwiązania dopiero zostaną wprowadzone, jak np. Gdańsk i Gdynia.

Zwycięzcami w klasyfikacji generalnej zostały systemy:

  1. Warszawskie Veturilo
  2. Lubelski Rower Miejski
  3. Łódzki Rower Publiczny

Ranking Systemów Rowerów Miejskich, dadelo.pl

Miasta, które znalazły się na podium, nie zawsze były najlepsze w konkretnych kategoriach. Jak sytuacja wygląda w poszczególnych kategoriach?

Liczba mieszkańców kontra liczba rowerów

W przypadku liczby mieszkańców przypadających na jeden pojazd konkurencję zdeklasował Konstancin Jeziorna, liczba osób na jeden rower wynosi 286. Dla porównania w Ostrowie, czyli na samym dole tabeli, ta liczba to 3 626 osób.

Ranking Systemów Rowerów Miejskich, dadelo.pl

Gęsta sieć rowerowa kluczem do sukcesu

Rozmieszczenie stacji oraz łatwy dostęp do nich to kolejne ważne zagadnienie. W tym przypadku Warszawa wysunęła się na prowadzenie, nie ze względu na całkowitą ilość stacji, ale na największe ich zagęszczenie na 1 km2. W tym punkcie niechlubne, ostatnie miejsce również zajmuje Ostrów, znajdują się tam jedynie dwie stacje rowerów miejskich.

Ranking Systemów Rowerów Miejskich, dadelo.pl

Najtańszy środek transportu to rower miejski?

Szamotuły – ta mała miejscowość wychodzi naprzeciw mieszkańcom biorąc pod uwagę ceny, tam korzystający z rowerów miejskich zwolnieni są z opłaty inicjalnej i jeżdżą bezpłatnie przez pierwszą godzinę. Najdroższe okazało się Krakowskie Wavelo. Pierwsze wypożyczenie wiąże się z opłatą aktywacyjną (10 zł), 20 min jazdy to koszt 3,20, a jeśli podróż przedłuży się do godziny, należy dopłacić 9,60.

Ranking Systemów Rowerów Miejskich, dadelo.pl

Jak liczna jest rowerowa rodzina?

Znów na prowadzeniu stolica! W Warszawie aż 35% ludności jest zapisanych w systemie rowerów miejskich. Publiczna wypożyczalnia jest najmniej popularna w Ostrowie, zaledwie pół procent mieszkańców w ogóle zarejestrowało się w systemie.

Ranking Systemów Rowerów Miejskich, dadelo.pl

W którym mieście z rowerów korzysta się najczęściej?

Najbardziej rozjeżdżonym miastem w rankingu okazał się Kraków. Tam osoby zapisane do systemu w roku 2017 wypożyczyły jednoślad średnio 23 razy. Miasto Królów Polskich przoduje w jeszcze jednej kategorii – długość sezonu. W Krakowie można wypożyczyć rower miejski przez cały rok, jest to bardzo wygodne i choć w części rekompensuje wysokie koszty, jakie ponoszą użytkownicy.

Ranking Systemów Rowerów Miejskich, dadelo.pl

 

Jeśli chcesz sprawdzić, jakie dodatkowe udogodnienia czekają wypożyczających rowery w poszczególnych miastach, zobacz cały Ranking Systemów Rowerów Miejskich 2018.

Źródło: materiały prasowe dadelo.pl