Raport. Jaka jest nasza świadomość o cyberbezpieczeństwie?
Bezpieczeństwo Blog Infrastruktura Relacje Smart Citizen Technologie

Raport. Jaka jest nasza świadomość o cyberbezpieczeństwie?

W ubiegłym tygodniu miała miejsce premiera raportu #PolskiBarometrCyberbezpieczeństwaSpołecznego2019. Jest to pierwsze w naszym kraju badanie dotyczące tego zagadnienia. Na zaproszenie dra Krzysztofa Gawkowskiego, dyrektora Polskiego Instytutu Cyberbezpieczeństwa, wziąłem udział w dyskusji panelowej podsumowującej wyniki badania. Mimo zachęt ze strony moderatora uczestnicy dyskusji raczej pesymistycznie patrzyli w przyszłość. Czy słusznie?

Czego dotyczy raport?

Raport. Jaka jest nasza świadomość o cyberbezpieczeństwie?Raport Polskiego Instytutu Cyberbezpieczeństwa to pierwsza w naszym kraju kompleksowa publikacja poświęcona tematyce cyberprzestrzeni oraz jednocześnie zaproszenie do publicznej dyskusji o tym, jak edukować polskie społeczeństwo, tak aby skutecznie minimalizować ryzyko wynikające z codziennej aktywności człowieka w sieci oraz wpływu rozwoju technologicznego na ludzkie życie.

Raport pokazuje, że Polacy bardzo swobodnie podchodzą do kwestii zabezpieczania użytkowanych sprzętów elektronicznych. Jednym z ulubionych przykładów Krzysztofa Gawkowskiego, autora książki Cyberkolonializm, jest przypadek smartfonów, z których korzysta dziś zdecydowana większość z nas. Choć to właśnie najczęściej smartfon jest miejscem przechowywania najwrażliwszych i najcenniejszych danych, to jednocześnie z  oprogramowania antywirusowego na takich urządzeniach korzysta tylko 6 proc. ankietowanych, podczas gdy na komputerach ten wskaźnik wynosi prawie 90 proc.

Przed przeczytaniem raportu zachęcam do zadania sobie – poza pytaniem o posiadanie programu antywirusowego na swoim smartfonie – następujących pytań:

  • Czy korzystasz tylko z zabezpieczonego/szyfrowanego łącza internetowego?
  • Jak często zmieniasz swoje hasła?
  • Czy pozwalasz swojemu dziecku korzystać ze służbowego smartfona lub tabletu?
  • Czy robisz kopię bezpieczeństwa swoich danych?
  • Co robisz ze starym, niepotrzebnym smartfonem?

Raport można pobrać za darmo ze strony Polskiego Instytut Cyberbezpieczeństwa.

Badanie, będące podstawą raportu, zrealizowane zostało za pomocą łączonej analizy badawczej, w której wykorzystano wywiady telefoniczne CATI (Computer Assisted Telephone Interview) oraz wywiady online CAWI (Computer Assisted Web Interview). Próba: 2174 (CATI – 1007; CAWI – 1167). Płeć: kobiet – 1053; mężczyzn – 1121.

Fot. własne, Polski Instytut Cyberbezpieczeństwa