Warszawa
Aktualności Przestrzeń Warsaw Smart City

Zmieńmy Warszawę od środka – nowy raport o centrum stolicy

W czwartek został opublikowany raport Zmieńmy Warszawę od środka, czyli co sądzimy o kondycji i przyszłości centrum miasta. Według raportu mieszkańcy stolicy są gotowi na zmianę zagospodarowania ścisłego centrum Warszawy. Chcą budowy nowoczesnych wieżowców i ograniczenia ruchu samochodowego na rzecz pieszych, rowerzystów i transportu publicznego. 

Raport został przygotowany przez Warszawskie Forum Samorządowe. Autorzy dokumentu zaprezentowali najnowsze dane na temat tego, jak mieszkańcy oceniają aktualną kondycję i przyszłość centrum stolicy Polski. Opracowanie pokazuje co warszawiacy sądzą o Śródmieściu, jakie jego rejony wymagają odnowienia i w jakim kierunku powinno zmierzać zagospodarowanie ścisłego centrum.

Najważniejsze ustalenia raportu Zmieńmy Warszawę od środka

Najważniejsze ustalenia, jakie płyną z badania i raportu są następujące:

  • Niemal 72 proc. warszawiaków uważa, że są rejony Śródmieścia, które wymagają odnowienia albo inwestycji. Spośród osób, które wskazały na potrzebę modernizacji, najwięcej, bo 25 proc., położyło nacisk na odnowienie okolic Dworca Centralnego, w tym otoczenia hotelu Marriott. 19 proc. widzi potrzebę renowacji Powiśla, a 18 proc. Muranowa. Co ciekawe, tylko 16 proc. wskazało otoczenie Pałacu Kultury i Nauki. Co dziesiąty badany wyraził potrzebę rewitalizacji Traktu Królewskiego, a jedynie co dwudziesty Starego Miasta.
  • Mieszkańcy są prawie równo podzieleni w sprawie ograniczenia ruchu samochodowego w ścisłym centrum. 49 proc. ankietowanych jest zdania, że należy ograniczyć liczbę samochodów na rzecz transportu publicznego i rowerzystów. Co ciekawe, aż 67 proc. zwolenników wprowadzenia barier dla samochodów jest w grupie wiekowej 70+, a najmniej w grupie wiekowej 30-39 – zaledwie 36 proc. Niewiele mniej respondentów jest przeciwnych ograniczeniom ruchu samochodowego – 46 proc. Wśród przeciwników zmian, dominuje przedział wiekowy 30-39, to aż 65 proc., przy zaledwie 29 proc. w przedziale 70+.
  • Ponad połowa mieszkańców stolicy (54 proc.) uważa, że powinno powstać więcej nowoczesnych wieżowców w ścisłym centrum (okolice Emilii Plater, Plac Defilad przy Pałacu Kultury i Nauki, otoczenie hotelu Marriott i Dworca Centralnego). Przeciwnicy drapaczy chmur to 41 proc., a niezdecydowani to niespełna 5 proc.

„Stolica potrzebuje na najbliższe kilkanaście lat strategii rozwoju kontrowersyjnej, wyrazistej, ambitnej. Strategii, z której nieżyczliwi naszemu miastu będą się śmiali, ale której realizacja będzie krokiem milowym w rozwoju stolicy Polski” – to fragment mojego komentarza zamieszczonego w raporcie. Zapraszam do przeczytania całego komentarza.

O badaniu i raporcie

Raport Zmieńmy Warszawę od środka do pobrania w formacie PDF.

Badanie „Zmieńmy Warszawę od środka, czyli co sądzimy o kondycji i przyszłości centrum miasta” zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS we współpracy z Warszawskim Forum Samorządowym, na reprezentatywnej próbie 1067 respondentów. Badanie zostało przeprowadzone metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Warszawskie Forum Samorządowe to organizacja skupiająca aktywistów miejskich, samorządowców i ludzi, których celem jest rozwój Warszawy. WFS nie jest związana z żadną partią polityczną i skupia osoby wywodzące się z różnych
środowisk i organizacji. Liderem i założycielem Warszawskiego Forum Samorządowego jest Grzegorz Gruchalski.

Fot. Pixabay