Renato de Castro, Smart City Forum 2017, Warsaw
Blog Idea smart city Patronaty Relacje

Renato de Castro w Warszawie, czyli ważne wystąpienie w historii Smart City Forum

W Smart City Forum uczestniczę od drugiej edycji. Od trzeciej edycji za każdym razem byłem moderatorem jednego z paneli dyskusyjnych. Dzięki temu mam okazję obserwować ewolucję tej największej imprezy o rozwoju inteligentnych miast w Polsce. I jest to ewolucja pozytywna, której tegorocznym symbolem stało się ważne wystąpienie Renato de Castro, pochodzącego z Brazylii eksperta ds. smart cities.

Krótką relację z VI Smart City Forum znajdziecie tutaj. Poniżej postanowiłem podzielić się kilkoma refleksjami po tegorocznym wydarzeniu.

Renato de Castro – key speaker podczas Smart City Forum

Jego dynamiczna prezentacja zdecydowanie różniła się od wszystkich innych wystąpień zarówno podczas tegorocznego SCF, jak i poprzednich edycji. Renato de Castro mówił o idei rozwoju współczesnych miast; mówił, aby inspirować słuchaczy do myślenia o zmianach. Zamiast koncentrować się nad technicznymi rozwiązaniami, przedstawił swoją koncepcję inteligentnych miast, na którą składa się 5 elementów: ICT oraz IoE (Internet of Everything), Citizens-centered (koncentracja na mieszkańcach), Quality of Life (Jakość życia), New Economy (Nowa gospodarka) oraz Resilence (Elastyczność).

Ciekawym wyzwaniem, a raczej wezwaniem z jego strony – skierowanym do włodarzy miast – było zstąpienie PPP (Public Private Partnership) – PPPP (Public Private People Partnership), czyli włączeniem mieszkańców do zarządzania miastami.

W internecie nie ma nagrania z wystąpienia Renato de Castro w Warszawie, ale za to polecam obejrzenie jego kilkunastominutowego wystąpienia podczas TEDxTorVergataUniversity:

Ciekawe prezentacje i dyskusje

Pisząc o moich refleksjach po szóstej edycji SCF nie mogę pominąć poszczególnych bloków tematycznych. Ich wielką zaletą było mały udział wśród panelistów prezydentów i prezesów, a duży – urzędników i menedżerów szczebla operacyjnego. A jeśli już trafił się prezydent lub CEO, to był to zazwyczaj praktyk, a nie teoretyk. Dzięki temu było mniej prezentacji i rozmów ogólnych (a przez to banalnych), a więcej dyskusji odwołujących się do doświadczeń uczestników paneli.

Spośród prezentacji największe wrażenie na mnie zrobiły: Piotr Żochowskiego z T-Mobile (Skuteczne powiadamianie w sytuacjach kryzysowych), Piotra Muszyńskiego z Orange Polska (Smart Cities a wdrożenie 5G) oraz Pawła Sokołowskiego z Asseco nt. inteligentnego zarządzania zasobami infrastruktury.

Rzadko się zdarza, aby podczas dwudniowej konferencji wszystkie panele dyskusyjne były na wysokim równym poziomie. Mam wrażenie, że tak stało się podczas ostatniej edycji Smart City Forum. Choć na szczególne wyróżnienie zasługują dyskusje w blokach tematycznych:

  • Sharing Economy – współdzielenie zasobów infrastruktury miejskiej – z udziałem m.in.: Kacpra Winiarczyka – szefa polskiego Ubera, Jacka Jaśkiewicza – prezydenta Poznania czy Witolda Müllauera – wicedyrektora ds. rozwoju City Parking Group.
  • 5G – zastosowanie z perspektywy miast – z udziałem m.in.: Macieja Bluja – wiceprezydenta Wrocławia, Piotra Jaworskiego – dyrektora wykonawczego ds. sieci i technologii w Orange Polska oraz Krzysztofa Dyla – zastępcy prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Smart City ForumMi w udziale przypadł zaszczyt poprowadzenia panelu dyskusyjnego nt. bezpieczeństwa publicznego. Trudno oceniać dyskusję z perspektywy fotela moderatora, choć – porównując tę rozmowę do paneli moderowanych przeze mnie podczas wcześniejszych edycji SCF – czułem się w niej najlepiej. Być może to efekt rozmówców-praktyków, faktycznie na co dzień zajmujących się tematami, o których mówili: Adam Dudziaka – dyrektor Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Bydgoszczy, Moniki Hałupczak – doradcy prezydenta Płocka, Ryszarda Błażnika – doradca prezydenta Wałbrzycha ds. bezpieczeństwa miasta, porządku publicznego i zarządzania kryzysowego, Piotra Żochowskiego – Business Development Manager w T-Mobile Polska, Tomasza Turczynowicza – Prezes Star ITS, Andrzeja Kruczyńskiego – wiceprezes Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego oraz Bartłomieja Michałowskiego – dyrektora Segmentu Instytucji Publicznych w Orange Polska

Dla porządku dodam, że Smart City Blog był partnerem medialnym Smart City Forum.

Fot. własne, MMC