Veturilo
Blog Mobilność Warsaw Smart City

Rowery elektryczne w ramach Veturilo? Dopiero od 2017 roku…

1 marca na ulice Warszawy wracają rowery Veturilo: do dyspozycji mieszkańców i turystów będą 204 stacje i 3039 jednośladów (rowerów, tandemów, rowerków dla dzieci). Władze stolicy przedstawiły też założenia do przetargu na obsługę systemu roweru miejskiego w latach 2017-2020. Będą nowości: rowery elektryczne oraz aplikacja mobilna.

Z końcem listopada upływa ważność obecnej umowy na obsługę Veturilo. Do wakacji ma zostać wyłoniony operator systemu na kolejne 4 lata.

Oceniając po upublicznionych założeniach do przetargu, władze miasta chcą nadal rozwijać system. Przewiduje się zwiększenie liczby stacji do 300, a rowerów do 4300. W systemie będzie jeździć 40 tandemów. Ma powstać 10 stacji z rowerami elektrycznymi, 6 stacji z rowerkami dla dzieci. Będzie też nowocześniej: zostanie udostępniona aplikacja mobilna do wypożyczania rowerów, a w nowych terminalach ma być wygodniejszy, kolorowy wyświetlacz oraz obsługa płatności kartami (dziś tylko przez internet). Niezmieniony pozostanie sezon aktywności Veturilo: od marca do listopada.

Założenia do nowego przetargu na operatora Veturilo powstały w wyniku konsultacji z użytkownikami oraz analiz przygotowanych przez ekspertów.

Na koniec kilka danych statystycznych o rowerach w Warszawie:

– 463 km sieci rowerowej (drogi rowerowe, ciągi pieszo-rowerowe, pasy i kontrapasy)

– 1000 parkingów rowerowych

– 40 stacji samoobsługowej naprawy rowerów

– według Warszawskiego Badania Ruchu ruch rowerowy stanowi już 3,8 proc. podróży niepieszych w ciągu doby

 

Na podstawie: Urząd m.st. Warszawy