samochód elektryczny
Aktualności Mobilność

Samochody elektryczne parkują bezpłatnie w Gdańsku

Miasto Gdańsk, wzorem innych dużych miasta na świecie, jako jedno z pierwszych w Polsce, wprowadziło bezpłatne parkowanie w strefach płatnego parkowania dla właścicieli samochodów z napędem elektrycznym i typu plug-in.

– Wsparcie dla samochodów wyposażonych w ekologiczne źródła napędu, to jeden ze sposobów na czyste i bardziej przyjazne miasto. Podobnie jak promowanie poruszania się po mieście rowerami, czy tworzenie jak najdogodniejszych rozwiązań, zachęcających do korzystania z komunikacji zbiorowej – mówi Piotr Grzelak zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej – Bezpłatne parkowanie dla pojazdów elektrycznych i hybryd plug-in to nie wszystko. Inwestujemy także w rozbudowę stacji ładowania tego typu pojazdów – dodaje.

7 pomysłów na promocję samochodów elektrycznych przez Warszawę – jak miasta mogą promować samochody elektrycznie nie czekając na zmiany ustawowe?

Wystarczy wyrobić identyfikator

Aby móc zaparkować samochód plug-in za darmo w strefach płatnego parkowania, trzeba jedynie wyrobić specjalny identyfikator w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni. Korzystanie z hybrydowego auta pozwoli kierowcom na zaoszczędzenie na opłacie parkingowej, która za pierwszą godzinę postoju w strefie wynosi 3,00 zł, druga kosztuje 3,60 zł, trzecia 4,30 zł i każda kolejna 3,00 zł.

Punty ładowania w Gdańsku

W Gdańsku właściciele pojazdów mogą ładować swoje auta w specjalnie przystosowanych stacjach ładowania pojazdów, zwanych też stacjami dokującymi. Zlokalizowane są one przy siedzibie Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni (ul. Partyzantów 36), Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym (Karwieńska 3) i nieopodal stadionu żużlowego (Zawodników 1). Kolejne trzy stacje, we współpracy m.in. z miastem, ufundowała firma Energa (przy Urzędzie Miejskim ul. Nowe Ogrody, stacja paliw ul. Zwycięstwa 13 oraz w pobliżu Olivia Business Centre).

– Ładowanie samochodu elektrycznego jest bezpłatne. Trzeba jednak mieć specjalną kartę identyfikacyjną, którą wydają Gdański Zarząd Dróg i Zieleni oraz Energa – wyjaśnia Piotr Grzelak. – Liczymy, że w promocję ekologicznego transportu w Gdańsku włączą się także dealerzy samochodowi. Razem możemy zdziałać więcej.

Źródło: materiały prasowe UM Gdańsk
Fot. Pixabay