Robert Chmielewski 2 ShareSpace BlockchainTech Kongres 2.10.18
Bezpieczeństwo Blog Innowacje i biznes Startupy Technologie

ShareSpace. Blockchain na rynku nieruchomości

Na początku roku w tekście 5 tematów, które warto śledzić w polskim smart city w 2018 roku wymieniłem m.in. technologię blockchain. Podczas odbywającego się w tym tygodniu w Warszawie BlockchainTech Congress wystąpił m.in. Robert Chmielewski ze startupu ShareSpace, który przeprowadził w sierpniu br. pierwszą w Polsce transakcję najmu z wykorzystaniem tej technologii. Blockchain już tu jest!

Robert Chmielewski, współzałożyciel polskiego start-upu ShareSpace przedstawił trend współdzielenia zasobów biurowych – office sharing lub coworking i wykorzystanie blockchain jako innowacji w procesie najmu. Platforma www.sharespace.pl  jest platformą technologiczną, która pozwala na wynajem i współdzielenie biur i zasobów biurowych między wieloma podmiotami. Rozwój coworkingu widoczny jest głównie w centrum biznesowych miast (np. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu), ale też przyjmuje się w mniejszych miastach (np. w Zakopanem). Rynek przestrzeni współdzielonych – coworking  jest niezwykle obiecujący i ma tendencję wzrostową zarówno w Polsce jak i na świecie. Coworking promuje zrównoważony rozwój centrum miasta poprzez podniesienie efektywności wykorzystania budynków i współużytkowanie infrastruktury biurowej a osoby pracujące w coworkingu wybierają bardziej ekologiczny model transportu-rower i transport miejski lub współdzielone samochody ,co zmniejsza emisję CO2 i zapotrzebowanie na parkingi.

W sierpniu 2018 ShareSpace przeprowadził pierwszą w Polsce transakcję najmu opartą na technologii blockchain, zapewniając najemcom nowatorskie rozwiązania technologiczne z zakresu szybkiego dostępu i finalizacji umowy najmu biur serwisowanych i coworkingowych.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników platformy – freelancerów, startupów, małych i średnich przedsiębiorstw oraz korporacji, innowacyjne rozwiązanie oparte na blockchain zostało zastosowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa transakcji najmu, niepodważalności warunków komercyjnych i prawnych oraz obniżenia kosztów pośrednictwa i doradztwa. Dostęp, weryfikacja oraz walidacja dokumentów i ustaleń komercyjnych odbywa się za pomocą zdecentralizowanej platformy blockchain, co znacząco skraca czas negocjacji i jednocześnie zachowuje gwarancje bezpieczeństwa całego procesu online, nawet przy zaangażowaniu wielu podmiotów. Wzór umowy pomiędzy stronami transakcji również powstał w oparciu o technologię blockchain.

Przeprowadzenie pierwszej transakcji było możliwe dzięki zaangażowaniu pionierskiej grupy roboczej. O szczegółowy wybór rozwiązań technologicznych i aplikacji weryfikujących zgodność transakcji, opartej o blockchain zadbała, notowana na GPW, polska spółka Atende SA specjalizująca się w dostarczaniu zaawansowanych rozwiązań informatycznych z zakresu infrastruktury IT, między innymi dla administracji publicznej, energetyki czy sektora finansowego. Rozwiązanie Atende zakłada ponadto istnienie tzw. węzłów zaufanych podnoszących dodatkowo bezpieczeństwo transakcji.

Zapotrzebowanie na powierzchnię biurową zarówno dla korporacji, jak i dla startupów może się pojawić z dnia na dzień w przypadku nagłych projektów rozlokowanych geograficznie w różnych miastach. Technologia blockchain pozwala na skrócenie procesu wynajmu elastycznych przestrzeni do absolutnego minimum, zachowując i gwarantując niezwykle ważną integralność warunków prawnych i komercyjnych. Wkrótce technologia blockchain na rynku nieruchomości umożliwi także przechowywanie dokumentów i historii poszczególnych budynków a także jej danych dotyczących własności, ksiąg wieczystych, ewidencji gruntów i innych elementów pozwalających na szybkie i bezpieczne transakcje real estate.

Zastosowanie technologii blockchain na rynku nieruchomości to wydarzenie dotychczas niespotykane na polskim rynku, a zabezpieczenie integralności warunków komercyjnych i prawnych to precedens unikatowy na skalę światową. Dzięki temu polski start-up ShareSpace wysuwa się na pozycję lidera pod względem rozwiązań usprawniających wynajem  nieruchomości komercyjnych i udowadnia, że niebawem technologia ta może zostać zastosowana w celu usprawnienia procesów wynajmu tradycyjnych powierzchni biurowych.

Źródło: ShareSpace
Fot.: ShareSpace