Kontrolwer ciepła
Infrastruktura Technologie Warsaw Smart City

Sieć ciepłownicza w Warszawie coraz bardziej inteligentna

Sezon grzewczy w pełni, choć zima za oknem niemrawa. To dobry moment, aby zwrócić uwagę – oczywiście w kontekście inteligentnego miasta – na to, w jaki sposób ogrzewane są budynki w Warszawie. Tym bardziej, że niedawno został zakończony kolejny etap projektu Inteligentna Sieć Ciepłownicza, realizowanego przez Veolia Energia Warszawa S.A.

Veolia (czyli następca spółki Dalkia, która w 2011 r.  przejęła od miasta dawny SPEC) zarządza w Warszawie największą w Unii Europejskiej siecią ciepłowniczą, dostarczającą ciepło systemowe i ciepłą wodę do 80% budynków w stolicy. Ciepło dla miasta jest produkowane w dwóch elektrociepłowniach (Żerań, Siekierki), dwóch ciepłowniach (Kawęczyn, Wola) oraz w Zakładzie Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych, a następnie płynie do odbiorców końcowych dzięki 1700 km sieci ciepłowniczej oraz prawie 17 tys. węzłów ciepłowniczych. Odbiorcami jest ok. 18 tys obiektów, w tym ponad 15 tys. budynków mieszkalnych.

Veolia modernizuje sieć ciepłowniczą

W ostatnich latach sieć przechodzi proces modernizacji w ramach tworzenia Inteligentnej Sieci Ciepłowniczej. – Celem projektu jest elastyczne reagowanie na chwilowe zapotrzebowania klientów na ciepło a co za tym idzie efektywność energetyczna w pełnym wymiarze środowiskowym. Zamykanie kolejnych etapów, przybliża nas do zakończenia projektu, co planowane jest na połowę 2017 r. – mówił Jacky Lacombe, prezes zarządu Veolii, podczas niedawnego spotkania z dziennikarzami.

Dzięki realizacji projektu sieć zostanie doposażona w urządzenia pomiarowe, środki transmisji danych oraz aplikacje zapewniające wsparcie decyzji w celu optymalnego sterowania pracą sieci w warunkach normalnej eksploatacji, jak i w stanach awaryjnych. Dotychczas już wyposażono:

  • 3 przepompownie (Golędzinów, Marymont, Batory) – w systemy telemetrii i telesterowania
  • 27 kluczowych komór ciepłowniczych – w systemy telemetrii i telesterowania
  • kolejne 52 kluczowe komory ciepłownicze – w systemy telemetrii
  • oraz 2500 węzłów cieplnych – w systemy telemetrii i telesterowania.

Ten ostatni element projektu został ukończony we wrześniu br.  Dzięki temu zostało usprawnione monitorowanie parametrów pracy warszawskich węzłów, m.in. temperatury – w sumie zainstalowano 2500 regulatorów pogodowych.

Oczywiście w projekcie wykorzystywane są nowoczesne technologie. Np. w trakcie modernizacji komór ciepłowniczych zastosowano niestandardowe rozwiązanie w postaci systemu DCS. Odpowiada on za sterowanie oraz wizualizację całego procesu w oparciu o wspólną bazę danych i wyznaczone parametry. System ten podnosi, m.in. bezpieczeństwo pracy sieci oraz daje możliwość zdalnej diagnostyki poszczególnych elementów systemu w oparciu o stan urządzeń pomiarowych.

Fotowoltaika w służbie Veolii

Najnowszą częścią projektu jest uruchomiony w październiku br. system fotowoltaiczny w Przepompowni Golędzinów. Jest to rozwiązanie w systemie on-grid, które obniży zużycie energii elektrycznej przez przepompownię sieciową, a poza sezonem grzewczym umożliwi przekazanie „zielonego” prądu do sieci lokalnego operatora.

Instalacja ma powierzchnię 219,6 m2 i jest zbudowana ze 135 polikrystalicznych paneli fotowoltaicznych. Łączna moc zastosowanego rozwiązania to 34 kWp. Najważniejszymi elementami składowymi systemu są panele PV o mocy jednostkowej 250W oraz inwertery o mocy 10kW każdy. Instalację uzupełniają przewody solarne oraz konstrukcja wsporcza.

System fotowoltaiczny wyposażony jest w system monitoringu i wizualizacji pracy instalacji. Dzięki temu każdy pracownik będzie miał możliwość zweryfikowania podstawowych informacji dotyczących wytworzonej energii np. produkcji dziennej lub ograniczenia emisji CO₂.

Efekty?

VeoliaCo Veolia osiągnęła dzięki wdrażaniu ISC? Przede wszystkim optymalizację zarządzania siecią ciepłowniczą, a w efekcie minimalizację strat przesyłowych. Można szybciej reagować na awarie, a w nastawaniu parametrów funkcjonowania sieci wykorzystuje się również bieżące informacje o temperaturze na zewnątrz. Dodatkową korzyścią jest możliwość świadczenia w niedalekiej przyszłości usługi efektywności energetycznej w budynkach i tym samym optymalizacji zużycia energii przez klientów.

Są też korzyści dla miasta. Jak podaje Veolia, wdrożenie ISC oznacza:

  • oszczędności na stratach ciepła przez przenikanie: 123 TJ rocznie
  • uniknięcie emisji CO2 – co najmniej 14 500 ton rocznie
  • produkcja energii – 30 MWh rocznie
  • większe bezpieczeństwo dostaw ciepła, szybsze wykrywanie awarii

Ze względu na wymiar ekologiczny projekt Inteligentnej Sieci Ciepłowniczej, wart ponad 52 mln zł, uzyskał 30 proc. dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zakończenie projektu przewidziane jest na połowę 2017 roku.

 

Fot. PixabayGrafiki: materiały prasowe Veolia Energia Warszawa