Blinkee
Aktualności Innowacje i biznes Mobilność

Skutery Blinkee dostępne już w Poznaniu

Poznań nie zwalnia w szybkim rozwoju alternatywnych form transportu oferowanych mieszkańcom. Po zapowiedzi wprowadzenia carsharingu na przełomie września i października tego roku, 31 lipca uruchomiono scootersharing. Skutery Blinkee – pierwszej sieć skuterów elektrycznych w Polsce – w liczbie 15 sztuk nie powalają na kolana, ale jest to dopiero początek. 

Scootersharing to ekologiczne rozwiązanie, dzięki któremu mieszkańcy mogą sprawnie i bez problemów z parkowaniem przemieszczać się po mieście. Z końcem lipca system wypożyczania skuterów elektrycznych zaczął działać w Poznaniu. – Dajemy poznaniakom nową możliwość szybkiego i wygodnego przemieszczania się po mieście. Co ważne, skutery te są w pełni przyjazne dla środowiska: nie emitują żadnych spalin i są bardzo ciche – zapewnia prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. – Świetnie sprawdzają się na zatłoczonych ulicach, więc w wielu miastach funkcjonują już systemy podobne do tego, który dziś startuje w Poznaniu. Jestem przekonany, że będą się cieszyć ogromną popularnością wśród mieszkańców – dodaje.

Do końca tego sezonu, czyli do 30 listopada, Blinkee udostępni mieszkańcom Poznania 15 skuterów. W marcu przyszłego roku flota ma się powiększyć kilkakrotnie. – Chcemy w tym początkowym okresie poznać opinie poznaniaków na temat tej usługi, dowiedzieć się, co chcieliby poprawić lub zmienić w działaniu systemu – mówi Konrad Sierzputowski z Blinkee. – W przyszłym sezonie, który rozpoczyna się w marcu, planujemy zwiększyć liczbę skuterów nawet do 300 pojazdów.

Aby wypożyczyć skuter, wystarczy zarejestrować się w systemie za pośrednictwem aplikacji Blinkee lub strony www.blinkee.pl, zlokalizować dostępny w okolicy pojazd i dokonać rezerwacji. Po zakończonej jeździe można pozostawić go w dowolnym miejscu w obrębie mapy dostępności skuterów. Oznacza to, że nie trzeba szukać konkretnego punku, jak w przypadku wypożyczalni rowerów miejskich.

Blinkee to pierwszy tego typu projekt w Polsce. Mimo, iż funkcjonuje stosunkowo krótko – bo od marca 2017 roku – już cieszy się ogromną popularnością, a każdego dnia przybywa nowych użytkowników. Wśród największych zalet tego rozwiązania wymieniają oni przede wszystkim możliwość dotarcia w każde miejsce bez stania w korkach i problemów ze znalezieniem miejsca parkingowego. Dodatkowo, ta forma podróżowania po mieście jest w pełni przyjazna dla środowiska. Skutery Blinkee są elektryczne, nie wydzielają zatem żadnych spalin ani hałasu.

– Mamy świadomość współczesnych problemów z ochroną środowiska, zwłaszcza w kwestii zanieczyszczenia powietrza. Poprzez propozycję użytkowania naszych skuterów chcemy dawać ludziom wybór. Poza tym wierzymy, że Blinkee może stać się pewnego rodzaju stylem życia, który poprawi jego jakość – mówi Marcin Maliszewski, jeden z współtwórców Blinkee. – Poza aspektami związanymi z dbałością o środowisko, jesteśmy też fanami nowych technologii. Tak więc nasz projekt łączy wszystko to, co dla nas najważniejsze: ekologię, łatwą komunikację w dużym mieście i nowe technologie – dodaje.

Nie bez znaczenia są też koszty korzystania ze scootersharingu, dużo niższe niż podróżowanie samochodem i porównywalne do opłat za komunikację miejską. Za minutę jazdy skuterem Blinkee użytkownik będzie musiał zapłacić 69 groszy, przy czym maksymalna opłata za cały dzień to 69 zł. Po około 100 minutach jazdy naliczanie opłat zostaje wstrzymane i dalsza jazda odbywa się już za darmo, bez względu na liczbę wypożyczonych przez użytkownika pojazdów w danym dniu. Istnieje również możliwość postoju, czyli zarezerwowania skutera na dłuższy czas – w takim przypadku opłata wynosi 9 groszy za minutę. Studenci oraz seniorzy mogą liczyć na 15% zniżki, a każdy nowy użytkownik systemu po dokonaniu pierwszej wpłaty w wysokości min. 30zł, otrzyma 30 minut gratis. W przypadku wykorzystania środków na koncie skuter się nie zatrzyma – użytkownik po prostu wejdzie na ujemne saldo.

Wszystkie skutery Blinkee są ubezpieczone. Każdego dnia po mieście porusza się serwis, który uzupełnia rozładowane baterie, a przy okazji dokonuje szybkiego przeglądu każdego skutera. Użytkownik może mieć więc pewność, że pojazd, na który wsiada, jest sprawny i bezpieczny. Każdy skuter wyposażony jest w 2 kaski oraz jednorazowe czepki higieniczne. Dodatkowo na kierownicy każdego pojazdu zamontowany jest uchwyt na telefon z wejściem USB, by w trakcie jazdy móc doładować telefon.

Wszystkie rozwiązania informatyczne oraz elektroniczne zastosowane w Blinkee są w 100% autorstwa założycieli firmy Blinkee. Pierwszym miastem, w którym udostępnili swoją usługę była Warszawa. Powodzenie, jakim skutery cieszą się w stolicy spowodowało, że projektem szybko zaczęły się interesować kolejne miasta.

Źródło: materiały prasowe UM Poznań