Smart City Expo Poland, 11-12.06.2019, Łódź
Blog Idea smart city Infrastruktura Innowacje i biznes Patronaty Relacje Technologie

Smart City Expo Poland odbyło się w Łodzi

W czerwcu w Łodzi odbyły się dwudniowe targi Smart City Expo Poland. To pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce zgromadziło 44 wystawców reprezentujących branże: oświetlenie zewnętrzne, ładowarki do pojazdów elektrycznych, pojazdy elektryczne, oprogramowanie, firmy doradcze, rozwiązania antysmogowe, odnawialne źródła energii. Targom towarzyszyła konferencja, podczas której wystąpiło 25 prelegentów, reprezentujących m.in.: Deloitte Polska, T-Mobile, Mastercard, Polskie e-Płatności, Asseco Data System, Cyberus Labs, WPIP.

Trzymam kciuki za Smart City Expo Poland

Smart City Expo Poland, 11-12.06.2019, ŁódźOdwiedziłem targi pierwszego dnia i mogę napisać jedno: cieszę się, że Smart City Expo Poland pojawiło się na mapie eventów promujących rozwój współczesnych miast w naszym kraju. Dotychczas brakowało u nas imprezy o charakterze targowym poświęconej inteligentnym miastom. Odbywające się cyklicznie wydarzenia były/są konferencjami z uzupełniająca funkcją wystawienniczą w kuluarach. W Łodzi było odwrotnie: wiele interesujących stoisk uzupełnionych trwającymi przez cały czas prezentacjami i dyskusjami na scenie.

Nie ma sensu porównywać pierwszej edycji polskiego Smart City Expo do Smart City Expo World Congress w Barcelonie, bo to zupełnie inna skala, zasięg i zaplecze. Ale w polskich warunkach organizatorm wydarzenia w Łodzi udało się zgromadzić licznych ciekawych wystawców, zarówno tych, których można spotkać na innych eventach, jak i takich, którzy byli nowością na imprezie poświęconej inteligentnym miastom w Polsce. Co ciekawe, podczas pierwszej edycji targów miały miejsce dwie polskie premiery. Pierwszą z nich była ładowarka do pojazdów elektrycznych „Hypercharger” o mocy 150 kW prezentowana na stoisku firmy Wenar. Premierę na rynku polskim miał również Nissan e-NV200 – VAM o przestrzeni ładunkowej 8m3 i 600 kg ładowności.

Trzymam kciuki, aby Smart City Expo Poland było kontynuowane w kolejnych latach. Takiej imprezy brakowało. W moim odczuciu nie jest ona konkurencją dla innych wydarzeń, lecz stanowi wartościowe i potrzebne ich uzupełnienie. Dzięki targom dyskusja o inteligentnych miasta w Polsce wchodzi na wyższy poziom, równolegle z rozwojem rynku dostawców usług i produktów w tym obszarze.

Smart City Poland Award

Smart City Expo Poland, 11-12.06.2019, ŁódźTargom, oprócz konferencji, towarzyszyła uroczysta gala w formie Wieczoru Wystawców. Podczas spotkania zostały ogłoszone wyniki pierwszej edycji konkursu Smart City Poland Award, którego sponsorem była firma AMS.

W trzech kategoriach przyznano nagrodzono następujące projekty:

Kategoria „Ochrona środowiska”
I Nagroda „Oxy cardio” – Uniwersytet Łódzki
Wyróżnienie – „Eco-INTELLIGNECE” – ACME

Kategoria „Transport”
I Nagroda „E-papierowa informacja pasażerska zasilana energią solarną” – Dysten Sp. z o.o.
Wyróżnienie „Platforma Integracyjna Metropolis Open API – w ramach Rozbudowy systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych” – Asseco Data Polska S.A.

Kategoria „e-usługi”
I Nagroda „ZgłoszeniaBB” – BIT S.A.
Wyróżnienie – „Utworzenie Systemu Informacji Przestrzennej (SIP)” – GIAP Sp. z o.o.

Patronami targów byli: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Marszałek Województwa Łódzkiego, Prezydent Miasta Łodzi, Polski Komitet Normalizacyjny oraz GRIG Warszawa, a partnerami: Emitel S.A. – sponsor targów, Deloitte Polska – partner merytoryczny konferencji, AMS – sponsor konkursu Smart City Poland Award oraz Fundacja Best Place Marketing – współorganizator konkursu Smart City Poland Award.

Fot. Smart City Expo Poland