Smart City Forum
Blog Patronaty Zaproszenia

Zapraszam na X Smart City Forum. Moderuję panel „Nowe modele biznesowe – ekonomia współdzielenia a mobilność”

Już w przyszłym tygodniu (18-19 września) kolejna, jubileuszowa – dziesiąta, edycja Smart City Forum. Uczestniczę w tym wydarzeniu niemal od początku i nigdy się nie zawiodłem. Tym razem będzie podobnie, dlatego gorąco – jeśli się jeszcze wahacie, zachęcam do udziału. Być może przekona Was to, że będę moderował jeden z paneli dyskusyjnych. Tym razem poprowadzę rozmowę o nowych modelach biznesowych w kontekście ekonomii współdzielenia i mobilności.

Relacja z wiosennej edycji Smart City Forum

Zbliżająca się X edycja Smart City Forum jest odpowiedzią na ewolucje inteligentnych miast w Polsce. Podczas 2 dni kongresu uczestnicy będą mieli szansę na zapoznanie się z najważniejszymi zagadnieniami dotyczącymi kwestii smart city.  Agenda wydarzenia zbudowana została w taki sposób, aby przekazać ideę smart city do wszystkich ośrodków miejskich i umożliwić im zarządzanie miastami w sposób ekologiczny, nowoczesny, efektywny i oszczędny niezależnie od rozmiaru czy liczby mieszkańców. Pokazane zostaną sposoby implementacji strategii smart city, które można adaptować do lokalnej specyfiki i skali. Debaty z udziałem przedstawicieli administracji samorządowej, ekspertów oraz przedstawicieli biznesów przybliżą aktualne wyzwania, oraz sukcesy poszczególnych miast. Prelegenci przedstawią także praktyczne strategie oraz rozwiązania w postaci praktycznych case studies. Poszczególne tematy zostaną rozwinięte podczas dynamicznej sesji round tables. Dyskusje prowadzone w wąskim gronie z udziałem ekspertów stanowią doskonałą okazję do networkingu.

X edycja Smart City Forum odbędzie się 18-19 września 2019 r. w Arche Hotel Krakowska w Warszawie.

Debata „Nowe modele biznesowe – ekonomia współdzielenia a mobilność”

Smart City ForumNiezmiernie cieszę się z tematu dyskusji, którą w tym roku powierzyli mi do poprowadzenia organizatorzy Smart City Forum. Trzy elementy – modele współpracy miasta z biznesem, sharing economy oraz mobilność – to nie tylko bardzo mnie interesujące obszary w kontekście rozwoju współczesnych miast. To przede wszystkim kluczowe czynniki, mające kolosalny wpływ na to, czy konkretne miasto wygrywa swoją szansę w rywalizacji z innymi miastami. Już nie mogę doczekać się rozmowy, w której wezmą na udział (już potwierdzone):

 • Jerzy Bauer, Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka
 • Przemysław Kamiński, Wiceprezydent Miasta Bielska-Białej
 • Adam Lewandowski, Burmistrz Miasta Śremu
 • Marcin Maliszewski, Prezes Zarządu, blinkee.city
 • Paweł Orłowski, Prezes Zarządu, Nextbike Polska

Być może dołączą do nich jeszcze trzy osoby, w tym osoba odpowiedzialna za rozwój obszaru smart city w jednym z największych miast w Polsce.

O czym będziemy rozmawiać? Organizatorzy zakreślił pole dyskusji bardzo szeroko:

 • plan adaptacji i rozwoju car/bike/scooter/sharingu
 • carpooling/rideshering – szansą na zmniejszenie korków w miastach?
 • proekologiczne rozwiązania w transporcie miejskim
 • przestrzeń miejska a elastycznie systemy transportu
 • zmiana zachowań i wzorców podróżnych – ograniczenie samochodów w centrach miast? Rozwój alternatywnej komunikacji miejskiej, inteligentne parkingi / Strefy Park&Ride
 • innowacje a przepisy prawne
 • finansowanie inwestycji. Analizy możliwości pozyskiwania kapitału. Formuła PPP

Jeszcze myślę nad szczegółowymi pytaniami, choć będę chciał skoncentrować się na następujących kwestiach: czy i w jaki sposób miasta powinny pomagać biznesowi w świadczeniu nowych usług mobilnych? a może wystarczy, aby nie przeszkadzały? czego oczekują miasta od dostawców usług w modelu współdzielenia, a co chcą otrzymać w zamian? w jakim kierunku pójdzie rozwój mikromobilności, szczególnie w kontekście planowanej ustawy o urządzeniach transportu osobistego (UTO)? czy strefy czystego transportu i inne formy ograniczania samochodów w centrach miast mają szansę przyjąć się w Polsce? To tylko kilka tematów.

Co jeszcze w programie X Smart City Forum?

Smart City ForumAgenda bieżącej edycji Smart City Forum jest bogata – z programem można zapoznać się na stronie wydarzenia. Z mojej perspektywy ciekawie zapowiadają się wystąpienia inauguracyjne prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz i prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. Szczególnie czekam na to, co powie włodarz stolicy Dolnego Śląska – niewątpliwie odkrycie obecnej kadencji samorządu, człowiek odważnie dokonujący drobnych zmian, o których w wielu polskich miastach nie chce się nawet rozmawiać.

Jeżeli chodzi o debaty, to – oczywiście – najważniejsza dla mnie jest „moja”. Ale pozostałe dyskusje też zapowiadają się ciekawie zarówno ze względu na tematykę, jak i skład rozmówców. Panel inauguracyjny „Przyjazne miasta” na pewno ukierunkuje myślenie uczestników SCF na to, co w dzisiejszych metropoliach najważniejsze – usługową funkcję miast wobec ich użytkowników. Z kolei dyskusja „Zielone inteligentne miasta – inicjatywy implementacji technologii” jest niezwykle na czasie, bo wpisuje się w trwającą debatę publiczną o walce ze smogiem, zastopowaniu zmian klimatycznych i zredefiniowaniu roli terenów zieleni w miastach. Dwie kolejne debaty – w ramach bloków tematycznych „Nowoczesne technologie płatnicze w miastach” oraz „Otwarte dane miejskie” – na pewno będą miały charakter bardziej technologiczny, ale są to zagadnienia niezwykle ważne z punktu widzenia rozwju usług miejskich.

Oczywiście podczas Smart City Forum nie zabraknie licznych prezentacji oraz tradycyjnej już sesji Round Tables przy 5 stolikach tematycznych.

O Smart City Forum

Maciej Bluj, Smart City ForumSmart City Forum jest konferencją, którą skupia się na konkretnych rozwiązaniach, które można przełożyć na każde miasto w Polsce. Pokazuje przykłady miast elastycznych, które zwiększają świadomość mieszkańców i ich zaangażowanie w życie miejskie. Nadchodząca jubileuszowa edycja jest wydarzeniem, którego nie można przegapić.

Kongres jest realizowany w ramach działalności MMC Polska organizującej prestiżowe kongresy, konferencje, warsztaty i szkolenia biznesowe dedykowane specjalistom, kadrze menadżerskiej oraz zarządom firm.

Wszelkie informacje na temat Smart City Forum można znaleźć za pośrednictwem oficjalnej strony kongresu: www.smartcityforum.pl oraz profili społecznościowych na portalach Facebook, Twitter oraz LinkedIn.

Smart City Blog jest Patronem Merytorycznym X Smart City Forum. 

Fot. MMC Polska