X edycja Smart City Forum, 18-19.09.2019
Blog Idea smart city Patronaty Relacje

X Smart City Forum: W jakim kierunku zmierza polskie miasto inteligentne?

18-19 września odbyła się X edycja Smart City Forum. Byłem na 9 edycjach, w tym podczas 8 miałem okazję moderować panele dyskusyjne – i odnoszę wrażenie, że ostatnie spotkanie było najlepsze. Poniżej podsumowanie całego dwudniowego spotkania. Za kilka dni zamieszczę szersze omówienie panelu dyskusyjnego, który tym razem moderowałem. 

X edycja Smart City Forum, 18-19.09.2019Smart City Forum to konferencja, która od 5 lat dwa razy do roku skupia przedstawicieli miast, dostawców usług i rozwiązań technologicznych, media branżowe, a coraz częściej również naukowców i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Forum ewoluuje wraz z ewolucją naszego rodzimego podejścia do rozwoju idei miasta inteligentnego. Pierwsze edycje były bardziej technologiczne, ale od kilku spotkań w centralnym miejscu coraz częściej jest mieszkaniec, czy szerzej – to mój ulubiony w tym kontekście zwrot – użytkownik miasta.

X Smart City Forum odbyło się pod hasłem „Odkryjmy miasto na nowo!”.

Najpierw kilka liczb:

 • 3 wystąpienia otwierające
 • 5 paneli dyskusyjnych
 • 29 panelistek i panelistów
 • 11 prezentacji
 • 1 prezentacja specjalna
 • 1 firechat
 • 6 stolików podczas sesji round tables
 • kilkanaście stoisk prezentacyjnych

Jacek Sutryk: Smart City to miasto mądre, które potrafi rozpoznać swoje szanse i zagrożenia

Ciekawie było od samego początku. Otwarcia wydarzenia dokonał Maciej Bluj (wieloletni wiceprezydent Wrocławia, a obecnie przewodniczący Rady Programowej Smart City Forum). Zaraz po nim głos zabrał aktualny prezydent Wrocławia Jacek Sutryk – moim zdaniem odkrycie prezydenckie obecnej kadencji samorządu terytorialnego. I jego wystąpienie, mimo że chyba najbardziej polityczne w historii wszystkich wystąpień w historii Smart City Forum, nie mogło nikogo zawieść. Prezydent stolicy Dolnego Śląska wypowiedział wprost to, co obecnie stanowi zagrożenie dla dalszego rozwoju miast w Polsce – drastyczne pogorszenie sytuacji finansowej samorządów w wyniku zmian podatkowych oraz dokładania nowych zadań przez państwo bez zapewnienia na nie dodatkowych środków finansowych. Prezydent Sutryk wypowiedział też słowa, które można uznać za bardzo sympatyczną definicję miasta inteligentnego – „Smart City to miasto mądre, które potrafi rozpoznać swoje szanse i zagrożenia”.

Drugie wystąpienie otwierające zostało wygłoszone przez Katarzynę Kierzek-Koperską, wiceprezydent Poznania. Jako osoba odpowiedzialna m.in. za problematykę ochrony środowiska w poznańskim ratuszu, pani wiceprezydent mówiła o tematach, które dziś znajdują się w agendzie każdego dużego miasta. – Jednym z największych wyzwań jest ekologia. Przeciwdziałanie zmianom klimatu obowiązkiem, a nie trendem – stwierdziła wiceprezydent i wskazała na liczne projekty, które realizowane są przez jej miasto. Zaproponowała również, aby podczas kolejnej edycji imprezy jednym z tematów było 5G, które zaczyna budzić coraz więcej emocji.

W kierunku przyjaznych miast

X edycja Smart City Forum, 18-19.09.2019W ramach sesji otwierającej Smart City Forum odbył się panel dyskusyjny poświęcony pomysłom na tworzenie przyjaznych miast, którego moderatorem był Szymon Ciupa z bloga Smart City Expert. W panelu wzięli udział: Krystyna Danilecka-Wojewódzka (prezydentka Słupska), Paweł Karłowski (LUG Light Factory), Jerzy Muzyk (wiceprezydent Krakowa ds. zrównoważonego rozwoju), Sławomir Palczewski (NOKIA), Jacek Sutryk (prezydent Wrocławia), Małgorzata Stelnicka (wiceprezydent Opola) oraz Tadeusz Truskolaski (prezydent Białegostoku). Kilka ciekawych wypowiedzi z tego panelu, pokazujących progresywny kierunek zmian w miastach:

 • Istotna dla nas jest zmiana funkcjonowania transportu publicznego. Wprowadzamy ITS, modernizujemy infrastrukturę pieszą i rowerową. Samochody są dla nas udręką – wiceprezydent Opola
 • Wyzwania dla miast są podobne, niezależnie od ich wielkości. Różnią się tylko skalą – prezydent Wrocławia
 • Kraków jako pierwsze miasto w Polsce ma całkowity zakaz palenia węglem. Do likwidacji pozostało jeszcze ok. 4 tysięcy miejsc. Bardzo wzrosła świadomość mieszkańców nt. jakości powietrza – wiceprezydent Krakowa
 • Analizujemy możliwość budowy metra, ale niezależnie od wyników analizy będziemy stawiać na jakąś formę transportu szynowego – wiceprezydent Wrocławia
 • Unowocześnienie oświetlenia miejskiego zmienia infrastrukturę miasta. Słup lampy staję się miejscem dla wielu innych funkcji niż tylko oświetlenie – przedstawiciel LUG Light Factory

Dopełnieniem otwarcia były dwie prezentacje: Jasha Bansidhara z Advantech Europe oraz Bartosza Piziaka z Instytutu Rozwoju Miast i Regionów. Szczególnie ta druga prezentacja była interesująca, a jej autor pokazał, w jaki sposób Urban Lab może stać się narzędziem poprawy jakości życia mieszkańców miast zgodne z ideą smart city. Osobiście uważam, że ta formuła współpracy na szczeblu lokalnym pomiędzy różnymi interesariuszami (mieszkańcy, nauka, biznes, miasto) ma ogromne znaczenie dla generowania innowacyjnych pomysłów, rozwiązujących codzienne problemy współczesnych miast.

Warto też odnotować obecność – nie tylko podczas otwierających przemówień, ale również w części sesji tematycznych Hanny Gronkiewicz-Waltz. Była prezydent Warszawy pełni obecnie funkcję przewodniczącej misji doradczej Klimatyczno-neutralne i inteligentne miasta przy Komisji Europejskiej.

Jak zwykle merytorycznie

W obecnej edycji Smart City Forum było pięć paneli dyskusyjnych:

 • wspomniana powyżej rozmowa o przyjaznych miastach,
 • panel moderowany przeze mnie („Nowe modele biznesowe – ekonomia współdzielenia a mobilność”) – napiszę o nim szerzej za kilka dni
 • interesujący panel o zielonych inteligentnych miastach, moderowany przez dr Monikę Mizielińską-Chmielewską z udziałem m.in. Katarzyny Kierzek-Koperskiej (wiceprezydent Poznania), Wojciecha Bakuna (prezydenta Przemyśla) oraz Artura Tusińskiego (burmistrza miasta-ogrodu Podkowy Leśnej) (relacja z tej debaty na biznesalert.pl)
 • ważny z punktu widzenia mieszkańców panel o wykorzystywaniu przez miasta nowoczesnych sposobów płatności – swoimi doświadczeniami i przemyśleniami podzielili się m.in. Szymon Chojnowski (wiceprezydent Świdnicy), Sabina Nowosielska (prezydent Kędzierzyna-Koźla) oraz Marcin Skwierawski (wiceprezydent Sopotu).
 • zamykająca wydarzenie dyskusja o otwartych danych miejskich, w której udział wzięli m.in.: Tadeusz Osowski (odpowiedzialny z cyfryzację stolicy), Wojciech Sańko (koordynator programu Koduj dla Polski, Fundacja e-państwo) i Małgorzata Czaja (kierownik ds. integracji systemów zarządzania, Urząd Miasta Gdyni).

Spośród kilkunastu prezentacji chciałbym odnotować (poza prezentacją o Urban Labach, o której powyżej):

 • Praktyczne zastosowanie idei placemakingu w procesie implementacji inteligentnego oświetlenia miejskiegoPaweł Kmiecik z LUG Light Factory
 • Zarządzanie przestrzenią U-Space (przestrzeń powietrzna nad miastami) i użycie dronówPaweł Pisarczyk z Atende Software
 • Czy smart city to miasto bez odpadów?Ewa Chodkiewicz z WWF Polska
 • Polski przełom w globalnej e-mobilności miejskiejAdam Kutyłowski, Triggo

Osobnego podkreślenia wymaga prezentacja Katarzyny Baran, doktorantki z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, o pracach badawczych nt. innowacyjności polskich miast. Mam nadzieję, że podczas kolejnych edycji Smart City Forum będziemy mogli wysłuchać wyników tych prac.

Od kilku edycji bardzo praktycznym elementem Smart City Forum jest sesja round tables, podczas której uczestnicy rozmawiają przy stolikach w ok. 10-osobowych zespołach na zadane tematy. W tym roku było sześć stolików:

 • Jak skuteczniej implementować ideę SMART CITY w kontekście finansowania i wdrażania inteligentnych rozwiązań
 • Rowery, hulajnogi, skutery elektryczne – szansą czy problemem dla transportu miejskiego?
 • Zarządzanie miastem oparte o dane
 • Gospodarka odpadami w „Gminie Zero Waste”
 • Finansowanie inwestycji smart city z funduszy PFR
 • Efektywne systemy sterowania oświetleniem – dostępne funkcje, a potrzeby miasta

Zmiana lokalizacji

Na plus X edycji Forum muszę zapisać również zmianę lokalizacji. Pierwsze odczucie, że nie będzie to centrum Warszawy (dotychczas naprzemiennie były to hotele Westin i Sheraton), lecz położony na wylotówce Arche Hotel Krakowska, było mało optymistyczne. Jednak ta zmiana, moim zdaniem z punktu widzenia uczestnika, okazała się na plus. Nowe, jasne, przestronne i wyglądające dużo bardziej nowocześnie przestrzenie kuluarów pozytywnie oddziaływały na klimat najważniejszych rozmów, czyli tych przy stolikach z kawą i na stoiskach wystawców. Polskie smart city się zmienia, zmienia się też Smart City Forum. I o to w tym też chodzi.

 

W tym roku jako Smart City Blog miałem zaszczyt być Partnerem Merytorycznym Smart City Forum.