Blog Idea smart city Patronaty Relacje

Smart City Forum w wersji online

15-16 czerwca odbyła się kolejna edycja Smart City Forum, jednego z najważniejszych wydarzeń w obszarze rozwoju inteligentnych miast w Polsce. Tym razem, z wiadomych powodów, wydarzenie miało charakter konferencji online. W żaden sposób nie umniejszyło to poziomowi prowadzonych dyskusji i przedstawianych prezentacji. Podczas imprezy ogłoszono zwycięzców konkursu Smart City za 2019 rok.

Przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych Forum śledziło ponad 400 osób. Pierwszego dnia uczestnicy wydarzenia wysłuchali 5 paneli dyskusyjnych: „Nowe zadania dla nowych inteligentnych miast„, „Jak być smart będąc small?„, „Transformacje cyfrowe w miastach” oraz w ramach ścieżki tematycznej Human Smart City „Człowiek a miasto” i „Miasto a człowiek„. Do moderacji dwóch ostatnich organizatorzy zaprosili mnie, za co jestem im zobowiązany, bo temat człowieka, mieszkańca, użytkownika w mieście inteligentnym jest mi niezwykle bliski. Dlatego w najbliższych dniach postaram się napisać trochę więcej spostrzeżeń po tych dwóch dyskusjach.

Jeśli chodzi o prezentacje pierwszego dnia, to najciekawsze wydało mi się wystąpienie gościa z Wielkiej Brytanii Claire Gregory (Head of Future of Transport Strategy, Centre for Connected and Autonomous Vehicles, Department for Transport) na temat przyszłości mobilności. W tej prezentacji znalazło się ciekawe zestawienie 9 zasad transportu przyszłości, które można zobaczyć poniżej:

Drugi dzień Smart City Forum tradycyjnie rozpoczął się od sesji round tables, czyli dynamicznych dyskusji przy stolikach tematycznych. Tym razem do dyspozycji uczestników były cztery tematy:

  • Otwarte Dane Miejskie – jak sprawnie i bezpiecznie je udostępniać
  • Bycie „smart” – jak przygotować miasta do inteligentnych i pilotażowych wdrożeń
  • Systemy rowerów miejski w czasach UTO…
  • Innowacyjne rozwiązania na rzecz osób starszych – dobre pomysły, wdrożenia, refleksje

Konferencję zakończyła druga ścieżka tematyczna zatytułowana „Eko i inwestycje”. W tej części oprócz kilku interesujących prezentacji miały miejsce trzy debaty: o transporcie w miastach, o gospodarce o obiegu zamkniętym oraz energetycznej transformacji miast w prosumentów.

W cieniu pandemii

Nie da się ukryć, że czerwcowa edycja Smart City Forum odbywała się pod znakiem pandemii. Dowodzą tego zarówno zdalna formuła spotkania, jak i wracające w wielu wystąpieniach odwołania do obecnych wyzwań stojących przed miastami. Jeśli chodzi o stronę organizacyjną, to moim zdaniem forma online sprawdziła się. Oczywiście, dyskusje w tej formie są nieco pozbawione emocji i bezpośredniej interakcji. Na szczęście, organizatorzy, w ramach internetowego narzędzia konferencyjnego, zapewnili też warunki do networkingu w wersji online, choć nie jest to tym samym, co bezpośrednie rozmowy w kuluarach konferencji.

Z kolei odwołania do epidemii w wypowiedziach panelistów i mówców dobrze świadczą o konferencji, która poświecona jest miastom inteligentnym. Miasta smart muszą umieć radzić sobie w sytuacjach kryzysowych, trudnych, zaskakujących. A przedstawiciele takich miast muszą umieć o tym rozmawiać. I to miało miejsce podczas XI edycji Smart City Forum.

Nagrody w konkursie Smart City za 2019 rok

Na koniec pierwszego dnia wydarzenia organizatorzy ogłosili wyniki konkursu Smart City za ubiegły rok. Nagrody otrzymali Ci, którzy zdaniem jury w znaczący sposób przyczynili się do promocji rozwiązań służących budowie inteligentnych miast w Polsce. 

Laureatami w poszczególnych kategoriach Konkursu Smart City za rok 2019 zostali:

Inteligentne rozwiązanie – Smart City Solution 2019 – Solaris Bus & Coach S.A.
Nagroda przyznana została za innowacyjne rozwiązania w zakresie e-mobility w kierunku bez emisyjnego transportu.

Smart City do 100 tys. Mieszkańców 2019 – Gmina Miasto Śrem 
Nagroda przyznana została za skuteczną realizację koncepcji smart city jako gminy nowoczesnej, bezpiecznej co za tym idzie przyjaznej dla mieszkańców.

Smart City od 100 do 500 tys. Mieszkańców 2019 – Miasto Lublin 
Nagroda przyznana za zwiększanie dostępności oraz transparentności narzędzi cyfrowych co jest wyrazem realizowania rzeczywistej strategii rozwoju miasta zgodnie z paradygmatem Human Smart Cities.

Smart City powyżej 500 tys. Mieszkańców 2019 – Miasto Poznań 
Nagroda przyznana została za opracowanie kompleksowego modelu smart city i zaangażowanie w tworzenie ekologicznej, bezpiecznej, przyjaznej oraz nowoczesnej przestrzeni dla mieszkańców i turystów.

Smart City powyżej 500 tys. Mieszkańców 2019 – Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia 
Za wdrożenie największego w Polsce systemu płatności EMV w transporcie publicznym z zastosowaniem taryfy odległościowej w oparciu o uniwersalny autokomputer z MS Windows IoT wmieście Tychy oraz za wdrożenie otwartego systemu zgodnego z filozofią smart City 4.0 współpracującego z innowacyjną platformą dla transportu publicznego w ramach Śląskiej Karty Miejskiej.

Human Smart City 2019 – Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot)
Nagroda dla Trójmiasta za przykład współpracy i harmonijny rozwój całego obszaru metropolitalnego, poprzez jak najlepsze wykorzystanie potencjału miast i gmin członkowskich, z poszanowaniem ich odrębności i specyfiki. Współpraca samorządów to klucz do sukcesu metropolii.

Human Smart City 2019 – Miasto Zakopane
Nagroda wędruje do Zakopanego za wieloletnie działania rozwijające przedsiębiorczość mieszkańców. Sukces regionu turystycznego pojawią się tylko wtedy, kiedy władze samorządowe potrafią efektywnie zaktywizować swoich obywateli i pomagać im się rozwijać. Dodatkowo, pokreślenia wymaga fakt, że teraz w dobie pandemii COVID-19 Burmistrz Miasta Zakopane wdrożył plan pomocy podmiotom gospodarczym i organizacjom pozarządowym, które ze względu na rozprzestrzeniania się COVID ograniczyły bądź zawiesiły prowadzenie działalności gospodarczej.

Człowiek Roku 2019 – Roman Szełemej, Prezydent Wałbrzycha
Nagroda dla Prezydenta za poprawę jakości życia, w każdej dziedzinie, aktywizując przy tym mieszkańców do współuczestniczenia w urządzaniu miasta Wałbrzych.