"Smart City - założenia i perspektywy" w Gdańsku
Idea smart city Patronaty Relacje

Dyskusje o miastach: „Smart City – założenia i perspektywy” w Gdańsku

30 maja w Gdańsku miała miejsce XI edycja kongresu „Smart City – założenia i perspektywy”. Kongres jest jedynym w Polsce wydarzeniem o charakterze cyklicznym i zarazem regionalnym (poprzednia edycja odbyła się w marcu w Warszawie). W konferencji uczestniczyli włodarze polskich miast, liczni przedstawiciele urzędów marszałkowskich, administracji lokalnej i biznesu. W trakcie wydarzenia odbyły się trzy dyskusje panelowe.

"Smart City - założenia i perspektywy" w GdańskuPierwsza debata kongresu poświęcona była możliwościom rozwoju polskich miast i regionów oraz roli inicjatyw i zaangażowania społecznego. Moderator, Dariusz Szwed – doradca prezydenta Słupska ds. zagranicznych oraz przewodniczący rady programowej Zielonego Instytutu, wraz z panelistami poruszyli kwestie związane z możliwościami wdrażania rozwiązań Smart Cities w praktyce. Obecni na sali eksperci oraz zgromadzeni goście wymienili się swoimi doświadczeniami  zarówno polskimi, jak i zagranicznymi. W debacie otwierającej wzięli udział: Barbara Adamska (prezes ADM Poland, ekspert w dziedzinie magazynowania energii oraz klastrów energii, Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki), Dalia Skutecka-Michalik  (radca prawny, kordynator projektu PPP „Zagospodarowanie północnego cypla Wyspy Spichrzów w Gdańsku”, Urząd Miejski w Gdańsku) oraz Daniel Larsson  (radca Ambasadzie Szwecji ds. promocji kontaktów gospodarczych).

"Smart City - założenia i perspektywy" w GdańskuKolejny panel dyskusyjny „Efektywne wytwarzanie i wykorzystanie energii w aglomeracjach miejskich” moderował również Dariusz Szwed. Paneliści poruszyli kwestie związane z wykorzystaniem, wytwarzaniem oraz optymalizacją kosztów energii. W debacie wzięli udział: Barbara Adamska, Hanna Górecka-Banasik (kierownik samodzielnego referatu ds. energetyki w Urzędzie Miasta Gdyni), Zdzisław Czucha (doradca energetyczny, ekspert ds. energetyki w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku) oraz Tomasz Mania (prezes zarządu w Polskim Stowarzyszeniu Pomp Ciepła).

Ostatnią sesję „Zarządzanie zasobami miejskimi – inteligentna infrastruktura miast oraz ekologiczny i zrównoważony transport” poprowadził Marek Grzybowski – prezes zarządu w Polskim Klastrze Morskim. Uczestnicy wspólnie doszli do wniosku, że jednym z najważniejszych elementów inteligentnego miasta jest dobrze przemyślana infrastruktura oraz transport. Paneliści byli: Szymon Faliszewski (wiceprezes, Pracodawcy Pomorza), Mirosław Kowalewski (konsultant IT, Polskie Towarzystwo Informatyczne – Oddział Pomorski), prof. Cezary Orłowski (kierownik katedry zastosowań informatyki w zarządzaniu, Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku), Dominik Patora (dyrektor departamentu polityki regionalnej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego) oraz Rafał Ruchlewicz (dyrektor Wydziału Informatyki w Urzędzie Miasta Olsztyna).

"Smart City - założenia i perspektywy" w GdańskuW trakcie konferencji odbyła się też prezentacja partnera kongresu. Przedstawiciel firmy Marlo Poland Sp. z o.o. opowiedział o otwartych miejskich centrach dystrybucji. Podczas jego wystąpienia uczestnicy dowiedzieli się o kolejnych możliwościach optymalizacji kosztów w miastach.

Kongres odbył się m.in. pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Energii, prezydentów Gdańska, Gdyni, Olsztyna, Poznania, marszałków województw: pomorskiego, małopolskiego, lubelskiego, łódzkiego, lubuskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, ambasad Niemiec i Szwecji.

Blog Warsaw Smart City był partnerem medialnym kongresu.

Kolejna edycja kongresu  „Smart City – założenia i perspektywy” odbędzie się już 29 czerwca we Wrocławiu.

Fot. materiały prasowe organizatora