Smartphone
Aktualności Infrastruktura Innowacje i biznes Mobilność

Specjalne urządzenia pomogą niewidomym poruszać się po łódzkich urzędach i instytucjach

27 znaczników TOTUPOINT pomoże osobom niewidzącym i niedowidzącym poruszać się po Łodzi. Tamtejsza Rzecznik Osób Niepełnosprawnych wytypowała miejsca pod znaczniki. Są to m.in. Urząd Miasta przy ul. Piotrkowskiej 104, Zespół Orzekania  o Niepełnosprawności, szpitale, przystanek przesiadkowy, pogotowie ratunkowe czy urząd skarbowy.

– Za 30 tys. zł zrobimy 27 znaczników – totupointów – dla osób niewidzących i niedowidzących – mówi Adam Wieczorek, przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej w Łodzi. – To system, który pozwala na zlokalizowanie obiektów przez osoby, dla których tradycyjne metody np. tablice informacyjne są niedostępne.

Jak działa TOTUPOINT?

Przy wejściu np. do urzędu zakładany jest elektroniczny „znacznik”. Niewielkie urządzenie mocowane do ściany – maksymalnie nieuciążliwy i niezauważalny dla reszty otoczenia. Ale gdy osoba niewidząca ma „aktywator” zainstalowany w telefonie (z bezpłatną, ogólnodostępną aplikacją do telefonu: Android, iOS) – znacznik reaguje na jego zbliżanie się. Znacznik na ścianie wydaje dźwięk. Zaś zbliżając telefon do znacznika niewidzący i słabowidzący  usłyszy komunikat np.: „Urząd Miasta Łodzi, Piotrkowska 104, stoisz na wprost drzwi wejściowych do budynku, drzwi się rozsuwają, idź prostu przed siebie – na wprost drzwi jest kancelaria gdzie złożysz wnioski i dokumenty”.

Pomysłodawcą urządzenia jest Jan Szuster, prezes Pirs Creative Lab, firmy która będzie instalowała urządzenia na budynkach i przygotuje „łódzkie” opisy wybranych miejsc oraz umieści je na platformie TOTUPOINT. Firma zainstaluje urządzenia w Łodzi w ciągu 10 tygodni.

Znaczniki  znaczniki TOTUPOINT znajdują się już w Białymstoku (2), Chorzowie (11), Gliwicach (17), Sobieszewie (1), Tychach (23) oraz Warszawie (10).

Źródło: Urząd Miasta Łodzi
Fot. Pixabay