Petanque, petanka, bule
Blog Przestrzeń Vlog

Sporty miejskie. Petanque, petanka, bule… [wideo]

Petanque, petanka, bule… – pod takimi nazwami występuje ten z pozoru prosty sport coraz częściej uprawiany w przestrzeni publicznej polskich miast. Niezwykle popularna gra we Francji dociera również do naszego kraju. Może to zasługa zmieniających się na korzyść parków miejskich. 1 maja miałem okazję pierwszy raz w życiu zagrać w bule.

W dzielnicy Ursynów w Warszawie w trzech parkach są pojedyncze tory do gry w petankę (tzw. bulodromy) – powstały w ramach budżetu partycypacyjnego z inicjatywy Piotra Skubiszewskiego ze stowarzyszenia Otwarty Ursynów. Władze dzielnicy – poza stworzeniem tych torów – nie podjęły żadnego wysiłku, aby spopularyzować ten sposób spędzania czasu wolnego. Nawet przez długi czas tablica informacyjna była tylko przy jednym bulodromie, więc sporo mieszkańców po prostu nie wiedziała do czego żwirowy prostokąt ma służyć. Powstały nawet w prasie lokalnej prześmiewcze artykuły, że w których mieszkańcy pytaj… „Czy to sralnia dla psów?”.

Piotr Skubiszewski postanowił na własną rękę popularyzować lokalnie bule. W ubiegły weekend zorganizował pokazowe gry na bulodromie przy tzw. Górce Kazurce. Z kolei 1 maja zaprosił mnie do gry w petankę na bulodromie w Lasku Brzozowym. Tak to wyglądało:

Jeśli chcesz poznać dokładne zasady gry w petankę,to warto odwiedzić stronę Polskiej Federacji Petanque. Z kolei na stronie Bulodrom.pl znajduje się – wciąż niewielka – baza bulodromów w Polsce.