Smart City Expo World Congress Barcelona 2018
Bezpieczeństwo Blog Ekologia Idea smart city Infrastruktura Innowacje i biznes Mobilność Przestrzeń Technologie

Światowa branża Smart City spotkała się w Barcelonie [zdjęcia]

13-15 listopada w Barcelonie odbyło się jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych Smart City na świecie – Smart City Expo World Congress. W 8. edycji imprezy wzięło udział: 21 331 odwiedzających, 844 wystawców, ponad 400 mówców, ponad 700 miast – w sumie reprezentanci 146 państw. Dzięki zaproszeniu firmy Axis Communications miałem okazję być uczestnikiem SCEWC18. Oto moje przemyślenia. Wkrótce kolejne materiały.

Od kilku lat bywam regularnie na eventach poświęconych produktom i rozwiązaniom dla miast, które realizują lub zamierzają realizować strategie smart city. Widziałem sporo, ale ilość różnorodnych stoisk, wypełnionych wieloma rzeczywiście zaawansowanymi pomysłami na rozwiązywanie problemów miast i ich mieszkańców, była niesamowita. Oczywiście, wszystkie stoiska to wykorzystanie w mniejszym lub większym stopniu technologii do tego, aby miasta mogły rozwijać się dynamicznie, ale zarazem w sposób zrównoważony. Zresztą sustainalbility było widoczne na każdym kroku, nie tylko w prezentowanych rozwiązaniach, o czym poniżej.

Smart City Expo World Congress to targi z towarzyszącymi im debatami w jednym z kilku bloków tematycznych: transformacja cyfrowa, środowisko miejskie, mobilność, zarządzanie i finanse, miasta inkluzywne i współdzielone (inclusive&sharing cities). W ramach targów odbywały sie również wydarzenia towarzyszące: Smart Mobility Congress, spotkanie Digital Future Society, Sharing Cities Summit oraz sesja C40 Talks poświęcona celom klimatycznym Europy. Do tego po sąsiedzku odbywało się wydarzenie pod tytułem Iwater – poświęcone przyszłości… wody.

Towards Zero Waste

Smart City Expo World Congress to wydarzenie, które w praktyce realizuje postulat Towards Zero Waste (w kierunku świata bez odpadów, ku gospodarce o obiegu zamkniętym). Organizatorzy deklarują: neutralność w zakresie emisji CO2, ponowne wykorzystanie materiałów użytych do organizacji wydarzenia (dywany, stoiska), wykorzystywanie QR kodów w celu ograniczenia drukowania materiałów dla uczestników, przekazanie pozostałej żywności do banku żywności. Od siebie dodam, że w na terenie expo rzucały się w oczy liczne kosze na śmieci (z podziałem na poszczególne frakcje) wykonane nie z plastiku, lecz z tektury (zapewne pochodzącej z recyklingu), a także stacje wodne do napełniania własnych naczyń, zamiast kupowania kolejnych butelek z wodą lub innymi napojami.

Polska prawie nieobecna

Ponieważ zajmuję się przede wszystkim polskimi miastami, to w Barcelonie wypatrywałem polskich stoisk. Nasze rodzime firmy (polecam singapurskie success story firmy lesss), a także niektóre miasta mają się czym pochwalić, więc coś powinno być. Nie było wiele – kilka stoisk firm z Polski, żadnego stoiska miasta. Choć – według wykazu na stronie targów – oficjalnie obecni byli przedstawiciele: Torunia, Warszawy i Wrocławia. Trochę szkoda, że bez pawilonów. Może w przyszłym roku udałoby się stworzyć wspólne polskie stoisko w Barcelonie, np. Smart Cities&Regions POLAND – taki tytuł na roboczo ;-). Udział w targach to szansa pozyskania partnerów do konkretnych projektów, przyciągnięcia inwestorów, promocji nauki i firm, budowania pozytywnego wizerunku miasta jako nowoczesnego ośrodka (problem w tym, że niestety wielu naszych samorządowców myśli o nowoczesności w nieco innym sposób niż duża część uczestników SCEWC). To również szansa na podglądanie najlepszych.

Axis Communications

Będąc zaproszonym przez Axis Communications spędziłem oczywiście sporo czasu na stoisku tej firmy. Dzięki temu miałem okazję poznać filozofię ich podejścia do budowy inteligentnych miast, a także konkretne i działające rozwiązania dedykowane miastom, którym zależy na podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa swoich mieszkańców. Wkrótce opiszę, co Axis zaproponował uczestnikom SCEWC. Czeka Was również interesujący wywiad z Andreą Sorri, który w Axis odpowiada za kluczowe rynki, w tym infrastrukturę krytyczną oraz monitoring miast.

SCEWC 2019

Kolejna edycja Smart City Expo World Congress już 19-21 listopada 2019 roku. Wpisane do kalendarza.

Smart City Expo World Congress Barcelona 2018