Panele fotowoltaiczne
Aktualności Ekologia Infrastruktura

Szczecin rozwija własną fotowoltaikę

Na dachach 12 miejskich placówek w Szczecinie pojawią się kolejne instalacje fotowoltaiczne, które zamienią energię słoneczną w prąd. To jeden z wielu proekologicznych działań podejmowanych przez miasto.

Projekt obejmuje montaż instalacji fotowoltaicznej na dachach 12 budynków miejskich jednostek organizacyjnych: sześciu żłobków, hal sportowych przy Narutowicza i Szafera, Centrum Kształcenia Sportowego, Centrum  Mistrzostwa Sportowego, Centrum Żeglarskiego oraz Szkoły Podstawowej nr 59. Na ich dachach stanie 2151 paneli. Produkcja energii elektrycznej z instalacji wykorzystujących OZE wyniesie 528,36 MWhe/rok. Pokryje to średnio  53,5% zapotrzebowania na energię elektryczną obsługiwanych budynków. Efekty jakie zostaną osiągnięte w wyniku realizacji projektu to redukcja emisji dwutlenku węgla o 439,06 MgCO2/rok.

Projekt pn. „Rozwój i zwiększenie wykorzystania energii słonecznej w miejskich jednostkach organizacyjnych w Szczecinie – etap III” właśnie otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na sumę 1 932 860,20 zł. Całkowita wartość projektu to aż 5 073 989,85 zł.

Nie będą to pierwsze miejskie placówki zasilane energią słoneczną. Pierwszy projekt tego typu był zrealizowany w latach 2014 – 2015. Wtedy instalacje fotowoltaiczne pojawiły się dachach Miejskiego Ośrodka Sportu Rekreacji i Rehabilitacji oraz trzech domach Pomocy Społecznej. Miasto otrzymało na ten cel prawie 1,5 mln unijnego dofinansowania. W drugim rozdaniu dotacja wzrosła do ponad 2,5 mln zł, a projekt objął aż 23 budynki: 11 placówek oświatowych, 2 przedszkola i 10 jednostek pomocy społecznej, na których łącznie pojawi się 2446 paneli. Projekt ten jest w trakcie realizacji.

Głównym celem przedsięwzięcia jest zwiększenie wykorzystania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Ogniwa fotowoltaiczne stanowią źródło tzw. czystej energii a ich wykorzystanie przyczyni się między innymi do spadku emisji do atmosfery dwutlenku węgla, dwutlenku siarki, tlenków azotu i szkodliwych pyłów, dzięki wykorzystywaniu promieniowania słonecznego do produkcji energii elektrycznej.

Źródło: Urząd Miasta Szczecin
Fot. Pixabay