Mural, Warszawa Praga Północ
Blog Przestrzeń Smart Citizen Warsaw Smart City

Sztuka ulicy Warszawy. Dobre murale w ofensywie

Według mnie jedną z najfajniejszych metod oswajania szarych przestrzeni publicznych są murale. W Warszawie w ostatnim czasie powstaje coraz więcej wartościowych dzieł. Niedawno elewacje budynków Osiedla Amsterdam na warszawskim Targówku zostały ozdobione wielkoformatowymi pracami inspirowanymi malarstwem niderlandzkim. Wkrótce na Ursynowie na szybkach zewnętrznych wind do stacji metra pojawią wielkoformatowe portrety osób związanych z dzielnicą. Niestety, nie wszyscy potrafią docenić sztukę ulicy. 

Osiedle Amsterdam na Targówku

Osiedle AmsterdamNa elewacjach Osiedla Amsterdam zostały umieszczone prace autorstwa Mariusza Tarkawiana, absolwent Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Wysokie na kilka pięter, kontrastowe reliefy ilustrują, to co kojarzy się autorowi z patronującym osiedlu Amsterdamem i sztuką niderlandzką. Przedstawiają typowy dla regionu Holandii krajobraz m. in. tulipanowe pola i pejzaż z młyńskimi wiatrakami. W wizerunkach postaci autor nawiązał też do tradycyjnych strojów z epoki rozkwitu sztuki niderlandzkiej.  Realizację projektu zleciła i nadzorowała Fundacja Dom Development City Art (FDDCA).

– Wierzę, że prace Mariusza Tarkawiana, które będą zdobić wszystkie budynki Osiedla Amsterdam, staną się dla jego mieszkańców i odwiedzających ważnym, rozpoznawalnym elementem, który buduje indywidualną tożsamość tego miejsca. Ta intencja jest zresztą jedną z podstaw działalności FDDCA. Obiekty sztuki stanową istotną wartość w kreowanej przez nas przestrzeni miejskiej, dlatego nasza kolekcja w poszczególnych lokalizacjach sukcesywnie powiększa się i ewoluuje – mówi Radosław Bieliński, prezes Fundacji Dom Development City Art, dyrektor ds. Komunikacji w Dom Development SA.

Szyby wind do metra na Ursynowie

Już wkrótce na czterech szybach wind znajdujących się przy stacjach metra Imielin i Stokłosy pojawią się wielkoformatowe grafiki. Każda z grafik będzie mierzyć niemal 2,3 na 9,1 m. Będą one przedstawiać postacie związane z Ursynowem. Bohaterami murali będą: Maria Grzegorzewska – wybitna polska pedagog (na Ursynowie znajduje się ulica jej imienia), rotmistrz Witold Pilecki (również ulica nazwana jego nazwiskiem zlokalizowana jest na Ursynowie), Julian Ursyn Niemcewicz – patron dzielnicy, Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski – naukowcy, którzy złamali szyfr Enigmy (w Pyrach na terenie dzisiejszego Ursynowa znajdował się polski ośrodek dekryptażu, gdzie pracowali). Ich wizerunki powstaną w estetyce „low poly” – z wykorzystaniem grafiki wektorowej i wielokątów o jednolitej płaszczyźnie kolorystycznej. Ta nowoczesna stylistyka staje się coraz bardziej popularna w sztukach wizualnych i użytkowych.

„Murale metra – pociąg do sztuki”

Murale zostaną wykonane w ramach realizacji projektu „Murale metra – pociąg do sztuki” zgłoszonego i do budżetu partycypacyjnego na rok 2018. Wcześniej, również w ramach budżetu partycypacyjnego,  na Ursynowie powstały gigantyczne murale na ścianach kilku budynków z wielkiej płyty. Przedstawiają one m.in. postać Stansłsawa Anioła z serialu Alternatywy 4 (kręconego na Ursynowie w pierwszej połowie lat. 80 ubiegłego wieku) czy misia – będącego jednym z symboli dzielnicy.

„Witamy w domu” na Dworcu Zachodnim

Galeria murali "Witamy w domu"Kilka dni temu prace ozdobiły również podpory wiaduktu przy Dworcu Gdańskim w Warszawie. Galeria murali, upamiętnia osoby, które musiały opuścić Polskę w związku z wydarzeniami z marca 1968 roku. W otwartej 15 maja br. galerii można zobaczyć podobizny Idy Kamińskiej, Zygmunta Baumana, Mariana Eile, Aliny Margolis-Edelman, Anny Frajlich-Zając i Jerzego Limpana. Murale upamiętniające te osoby powstały dzięki porozumieniu ZDM z Fundacją Klamra.

Inspiracją dla artystów była aktorka Ida Kamińska, która w atmosferze panującej kampanii antysemickiej zdecydowała się opuścić Polskę. W dniu wyjazdu na Dworcu Gdańskim była z kwiatami żegnana przez wielbicieli i sympatyków jej talentu. Artyści upamiętnili ją umieszczając jej podobiznę na muralu.

Inicjatywa pomyślana została jako wydarzenie towarzyszące wystawie „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”, którą w dwa miesiące od otwarcia zobaczyło już 30 tysięcy zwiedzających. Projekt „Witamy w domu” został zadedykowany osobom, które musiały wyjechać z Polski w związku z wydarzeniami Marca ’68. To otwarta przestrzeń, w której symbolicznie można ich powitać z kwiatami i dzięki temu przywrócić o nich zbiorową pamięć.

Niestety, nie wszyscy do sztuki ulicznej dorośli. Już po kilku dniach został zniszczony portret socjologa i filozofa Zygmunta Baumana. 

Fot. ZDM Warszawa, ZTM Warszawa, Fundacja Dom Development City Art (FDDCA)