Kod binarny
Aktualności Bezpieczeństwo Technologie

The Wall Street Journal: jak big data zmienia zarządzanie miastami

The Wall Street Journal opublikował interesującą analizę o o tym, jak gromadzenie i wykorzystanie ogromnych ilości danych (big data) zmienia sposoby zarządzania miastami. 

„Chociaż miasta używały danych w rozmaitej formie od dziesięcioleci, nowoczesna praktyka analityki obywatelskiej rozpoczęła się dopiero w ostatnich latach, dzięki wielu zmianom technologicznym. Są wśród nich: wzrost wykorzystania chmury obliczeniowej, co znacznie obniżyło koszty przechowywania informacji; nowe osiągnięcia w dziedzinie systemów uczących się, które dostarczają urzędnikom miejskim zaawansowane narzędzia analityczne; Internet Rzeczy oraz rozwój niedrogich sensorów, które mogą gromadzić szeroki zakres informacji o strzelaninach, natężeniu ruchu czy zanieczyszczeniu powietrza; rozpowszechnienie smartfonów i urządzeń mobilnych, które umożliwiają obywatelom i urzędnikom monitorowanie problemów i przekazywanie informacji o nich do ratusza” – pisze Michael Totty w artykule „The Rise of the Smart City”.

Zwraca on również uwagę na zagrożenia. „Większość miast posiada procedury gwarantujące prywatność mieszkańców i chroniące przed wyciekiem informacji, które można byłoby powiązać z konkretnymi osobami. Tyle teoria. W rzeczywistości, nawet gdy publicznie dostępne dane są zanonimizowane, to zaawansowani technologicznie użytkownicy są w stanie połączyć zbiory danych w celu wyciągnięcia z nich wielu informacji o każdym z nas.” – ostrzega autor analizy.

W dalszej części tekstu przytoczono interesujące przykłady wykorzystania danych do prewencji problemów, użycia sensorów do analizy wielu aspektów życia miasta, a także wykorzystania mieszkańców jako źródła danych.

Cały artykuł „The Rise of the Smart City” w języku angielskim dostępny na stronach The Wall Street Journal.

 

Fot. Pixabay