Lubelski Park Naukowo-Technologiczny
Blog Innowacje i biznes Smart Citizen Wywiady

Tomasz Małecki z Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego: networkingujemy aktorów regionalnego środowiska B+R [wywiad]

Obserwując tematykę smart city w Polsce, nie można pomijać tzw. sceny startupowej, czyli tego, co dzieje się wśród młodych firm technologicznych. A dzieje się sporo. Jednym z ośrodków, na które warto kierować wzrok, jest Lublin, gdzie – nieprzypadkowo – pojawia się coraz więcej interesujących startupów. Duża w tym zasługa Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznegp i jego prezesa Tomasza Małeckiego, z którym przeprowadziłem krótką rozmowę.  

*   *   *

Bartosz Dominiak /Smart City Blog/: Lubelska scena startupowa należy do jednych z najprężniej rozwijających się w Polsce. Młode spółki technologiczne z Lublina odnoszą sukcesy nie tylko w kraju, ale też i zagranicą. To wszystko m.in. dzięki działalności Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Jesteś jego prezesem. Czym możesz wyjaśnić, czym zajmuje się park?

Tomasz Małecki /Lubelski Park Naukowo-Technologiczny/: Krótko mówiąc językiem startupowym – „łączymy kropki”, networkingujemy umiejętnie wszystkich aktorów regionalnego środowiska B+R, ale również samorząd i administrację rządową. Naszym priorytetem jest utworzenie silnego ekosystemu startupowego na Lubelszczyźnie i wdrażanie polityki przedsiębiorczości w środowiskach akademickich oraz innowacyjności w biznesie.

W jakim stopniu takie miejsca jak LPNT pomagają młodym przedsiębiorcom w rozwoju ich biznesów? 

Przede wszystkim poprzez liczne warsztaty i udział w eventach uświadamiamy studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych, że warto być przedsiębiorcą i tłumaczymy, czym  są startupy i co zrobić jak wpadniemy na innowacyjny pomysł. Jesteśmy organizatorem dziesiątek programów akceleracyjnych i inkubacji, w ramach których poprzez asystę opiekunów i współpracę z mentorami weryfikujemy hipotezy biznesowe pomysłodawców i analizujemy wykonalność od strony technicznej i modelu biznesowego.

Jak wygląda taka pomoc? Przykładowo, jestem studentem, mam fajny pomysł na biznes z wykorzystaniem nowych technologii, ale nie mam doświadczenia, infrastruktury i kasy na start. Przychodzę do prezesa LPNT i co wówczas się dzieje?

Lubelski Park Naukowo-Technologiczny(Śmiech) takich sytuacji jest kilka w tygodniu, informacje o aktualnych programach akceleracyjnych można znaleźć na naszej stronie www.lpnt.pl. Eksperci LPNT cyklicznie oceniają pomysły, które wpływają do LPNT. Analizujemy pomysł na biznes pod 5 czynnikami:

  • timing – czyli tego czy jest czas/zapotrzebowanie na dany produkt na rynku,
  • innowacja/techniczne uwarunkowania – otoczenie prawne, patenty, czystość IP,
  • model biznesowy/rynek – czy zakładany model gwarantuje sukces i jak duży jest rynek odbiorców,
  • zespół – czy gwarantuje realizację przedsięwzięcia, czy jest kompletny, czy członkowie zespołu nie dublują swoich kompetencji, jakie mają doświadczenie i czy potrafią produkt sprzedać?
  • finansowanie – czy mają pomysł na finansowanie, granty lub środki od anioła biznesu/funduszu VC?

Jeżeli pomysł na 5 pkt zdobywa 3 pkt (w tym obligatoryjny – Innowacja), wtedy zaczynamy pracować na projektem i przygotowujemy plan działania i kroki milowe do osiągnięcia.

Oczywiście, mnie szczególnie interesuje tematyka smart cities. Czy wśród startupów wpieranych przez LPNT znajdują się takie, które pracują nad pomysłami lub już wypracowały konkretne rozwiązania ułatwiające życie w miastach? Przykłady?

Przykład to Platforma Startowa CONNECT – do której wpłynęło ponad 1000 pomysłów, a wybranych do projektu zostało 80. Duża cześć z nich dotyczyła wykorzystywania danych dla poprawy życia mieszkańców miast – SMART CITY.

Czy działalność LPNT przekłada się w konkretny sposób na rozwój miasta lub regionu, w którym działacie? Co z Waszej pracy ma Lublin i okolice?

Przede wszystkim uświadamiamy i zmieniamy mentalność społeczności i decydentów w zakresie usług innowacyjnych dedykowanych dla mieszkańców i wybranych grup społecznych. Dzięki naszym działaniom jest większa absorbcja usług opartych idei „Share Economy”, wykorzystania rozwiązań i produktów SMART CITY, OZE i partycypacji społecznej w ich wprowadzaniu do życia miast.

Dzięki za rozmowę.

Fot. Facebook / Lubelski Park Naukowo-Technologiczny