TomTom, HD Mapping
Blog Innowacje i biznes Mobilność Przestrzeń Technologie

TomTom stawia na pojazdy autonomiczne

TomTom to marka świetnie znana miłośnikom nawigacji samochodowych oraz zegarków sportowych. Jednak firma myśli już o przyszłości, a idealną okazją do zaprezentowania rozwiązania wspierającego jazdy samochodami jutra były seria trzech grudniowych konferencji w Polsce – Code Europe (Warszawa, Wrocław, Kraków). Podczas nich zaprezentowano TomTom HD Map wraz z RoadDNA – rewolucyjną, niezwykle dokładną mapę cyfrową, która umożliwia pojazdom autonomicznym określenie swojej pozycji oraz planowanie manewrów na trasie, nawet w trakcie jazdy z dużą prędkością.

TomTom HD (High Definition) Map dostarcza bardzo dokładny model sieci dróg w 3D, a technologia RoadDNA wysoce zoptymalizowany poprzeczny i wzdłużny profil trasy. W połączeniu z czujnikami stosowanymi w pojazdach autonomicznych, produkty TomTom umożliwiają bardzo dokładne pozycjonowanie pojazdu, nawet podczas zmiennych warunków drogowych. Opracowaliśmy nowe rozwiązania, HD Map i RoadDNA, aby przyczynić się do rozwoju samojeżdżących samochodów. Dziś prezentujemy efekty naszej pracy i możemy z dumą przyznać, że jesteśmy gotowi, aby wspierać przyszłość jazdy – mamy produkty, które przyspieszą rozwój pojazdów autonomicznych – mówi Krzysztof Miksa, dyrektor ds. inżynierii TomTom Polska.

Jak powstaje HD Map?

TomTom HD Map, Code Europe WarsawTworzenie HD Map zaczyna się od pracy w terenie wykonywanej przez MoMa car (Mobile Mapping) – pojazd zbierający dane niezbędne do tworzenia map. Samochód wyposażony jest w konstrukcję z kamerą 360° oraz kilka laserów określających odległości obiektów. Wewnątrz pojazdu znajduje się komputer z oprogramowaniem  i twardymi dyskami do rejestracji tras. Warto wspomnieć, że konstrukcja montowana na MoMa carach TomTom na całym świecie powstaje w polskim oddziale firmy. Egzemplarz MoMa cara, jeżdżący m.in. po polskich drogach, został zaprezentowany podczas konferencji Code Europe (na zdjęciu obok – fajnie się w nim siedziało…)

Materiały zgromadzone w terenie są poddawane pracy informatyków, pracujących m.in. w biurze TomTom w Łodzi.

HD Map zawiera już 380 tys. km dróg

Na przełomie października listopada br. firma TomTom ogłosiła, że jej HD Map pokrywa łącznie 380 000 km dróg w USA, Europie i Japonii:

  • 185 000 km – drogi międzystanowe i autostrady w 48 stanach USA oraz Waszyngton DC (bez Hawajów i Alaski)
  • 175 000 km – autostrady w Europie (19 państw: Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy, Irlandia, Szwajcaria, Portugalia, Austria, Czechy, Polska, Belgia, Holandia, Luksemburg, Dania, Norwegia, Szwecja, Finlandia i San Marino)
  • 18 000 km – autostrady w Japonii

– Jesteśmy przekonani, że TomTom HD Map razem z RoadDNA tworzą globalnie zunifikowaną usługę, która jest potrzebna przedstawicielom branży OEM oraz firmom technologicznym do wdrożenia systemów do jazdy autonomicznej oraz ADASWillem Strijbosch, Head of Autonomous Driving w TomTom. W lipcu tego roku TomTom ogłosił współpracę z Baidu, aby tworzyć mapy wysokiej rozdzielczości dla Chin. Większość przedstawicieli branży OEM już dokonuje analizy TomTom HD Map oraz RoadDNA, aby rozwijać swoje projekty związane z jazdą autonomiczną.

Więcej informacji o mapach TomTom dla pojazdów autonomicznych

A dla cierpliwych czytelników jeszcze jeden filmik:

Źródło: TomTom Polska