Kosmos
Aktualności Innowacje i biznes Technologie

Toruń wchodzi w technologie kosmiczne

W Toruniu powstanie Toruń Space Labs, czyli miejsce, w którym konstruktorzy i projektanci z obszaru technologii kosmicznych będą mogli opracować swoje koncepcje techniczne, a także je wykonać, uruchomić i przetestować. 

Toruń Space Labs to przedsięwzięcie nowatorskie w tej części kraju. – Jest to pierwsza w Polsce, a nawet w tej części Europy przestrzeń dedykowana dla firm z obszaru kosmicznego. Ma ona ogromny potencjał, żeby ściągać do Torunia ludzi i firmy związane z tym obszarem nie tylko z kraju, ale i z zagranicy – mówi Paweł Żywiecki, dyrektor regionalny Fundacji Polska Przedsiębiorcza.

O idei tego przedsięwzięcia i jego realizacji mówiono podczas konferencji prasowej z udziałem prezydenta Michała Zaleskiego, która odbyła się 4 października 2018 roku w Business Link przy ul. Łokietka. Obecni na niej byli także przedstawiciele jednostek zaangażowanych w ten projekt: Maja Lewandowska-Robak – dyrektor Wydziału Rozwoju i Planowania Europejskiego, Monika Mazur-Świerczyńska – prezes Toruńskiego Laboratorium Biznesu sp. z o.o., Paweł Żywiecki – partner zarządzający/dyrektor regionalny Fundacji Polska Przedsiębiorcza oraz Wojciech Świtalski i Wojciech Klabun ze spółki Urbitor.

– W Toruniu niezmiennie od lat szukamy dobrych pomysłów na to, jak rozwijać miasto, w tym wspierać przedsiębiorczość, a także aby pozyskiwać na te zadania środki zewnętrzne, w tym środki z Unii Europejskiej. Tak jest z projektem Toruń Space Labs. Zdecydowaliśmy się na udział w konkursie, który przeznacza środki na wzmocnienie innowacyjności i konkurencyjności gospodarki regionu. Konkurs okazał się efektywny dla naszego projektu – wyjaśnił prezydent Michał Zaleski. Na początku września 2018 roku projekt pn. „Toruń Space Labs” otrzymał dofinansowanie ze środków zewnętrznych. Wartość całego projektu wyniesie blisko 16 mln zł, z czego dofinansowanie stanowi ponad 9 mln zł.

Toruń Space Labs w szczegółach

Toruń Space Labs znajdzie się na działce o powierzchni ok. 8 tys. metrów kwadratowych, położonej pomiędzy ul. Łokietka a ul. Dworcową. W ramach formuły „zaprojektuj i wybuduj” powstaną na niej trzy obiekty:

  • trzykondygnacyjny budynek główny TSL o powierzchni ok. 1650 m2, na którym zamontowany zostanie teleskop do obserwacji nieba (Astro-Lab),
  • hala (ok. 460 m2) z 4 pomieszczeniami prototypowni oraz wydzielonym centrum demonstracyjnym,
  • całoroczna konstrukcja sferyczna (Space Arena) o kształcie kopuły, która będzie stanowić centrum demonstracyjne, umożliwiające testowanie rozwiązań mechanicznych i elektronicznych branży space, przeznaczona na permanentny teren operacji planetarnych prowadzonych zdalnie z centrum kontroli. Powierzchnia tej konstrukcji to ok.  728 m2.

– Powstanie tu miejsce, gdzie konstruktorzy i projektanci mogliby nie tylko opracować swoje koncepcje techniczne, także związane z designem, ale również wykonać je, zintegrować, uruchomić, a następnie przetestować ich funkcjonowanie w świecie rzeczywistym – poinformował prezydent Michał Zaleski. W ramach zagospodarowania terenu zostaną także wykonane ciągi pieszo-jezdne, 60 miejsc parkingowych, stojaki na rowery, ławki, kosze na śmieci i miejsca zieleni.

Projekt realizować będzie Toruńskie Laboratorium Biznesu sp. z o.o., które jest w 100% własnością Toruńskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych. Partnerem będzie spółka miejska Urbitor, która będzie zarządzała projektem i infrastrukturą w czasie realizacji. Na operatora całości wybrana została Fundacja Polska Przedsiębiorcza z siedzibą w Warszawie.

– Jesteśmy na etapie uzupełniania ostatnich dokumentów, w tym dokumentacji środowiskowej. Obecnie trwa pierwszy przetarg – na główne roboty budowlane i na wykończenie budynku głównego i prototypowni oraz przygotowanie podłoża pod namiot sferyczny. W najbliższym czasie będziemy ogłaszali kolejne przetargi – na wykonanie namiotu oraz wyposażenie całości w specjalistyczny sprzęt – wyjaśnił Wojciech Klabun, Dyrektor ds. Inwestycji i Rozwoju Urbitor Sp. z o.o.

Żródło: Urząd Miasta Torunia
For. Pixabay