Transport-sharing w Europie
Aktualności Mobilność Rankingi

Transport-sharing w Europie. Kto liderem?

Zespół ShopAlike przeanalizował i porównał transport-sharing w europejskich stolicach, by sprawdzić na ile wspierają one rozwój tych proekologicznych rozwiązań. Pod lupę wzięto 28 stolic państw członkowskich Unii Europejskiej. Przeanalizowano je pod kątem bike-, car- i scooter- sharingu, liczby dostępnych pojazdów na 10 tys. mieszkańców, a także średniej ceny za pierwszą godzinę jazdy.

Za najbardziej sprzyjający tego typu rozwiązaniom uznano Paryż, który zwyciężył we wszystkich trzech kategoriach. Po piętach depczą mu Bruksela, Berlin, Warszawa, Wiedeń i Amsterdam, które także oferują wszystkie 3 rodzaje transportu. Szczegółowe rankingi pokazują, jak miasta plasują się w poszczególnych kategoriach.

Warszawa w czołówce

Warszawa uplasowała się na bardzo dobrym, czwartym miejscu. Najbardziej rozbudowany w Polsce system roweru publicznego Veturilo oferuje gęstą sieć stacji z prawie 5000 rowerów w bardzo przystępnej cenie. Systemy carsharingu i scootersharingu są dość nowe, ale już dość dobrze rozwinięte. Istnieje kilka systemów udostępniających łącznie ok. 900 samochodów. Istnieje też system dzielonych skuterów, co dowodzi, że Polacy są otwarci na tego typu nowinki (jak dotąd jedynie 8 innych stolic może się nimi cieszyć).

Ze szczegółowymi wynikami analizy transport-sharingu w Europie można zapoznać się na stronie ShopAlike.pl.

Źródło: materiały prasowe
Grafika: materiały prasowe