V edycja Smart City Forum
Patronaty Relacje

V Smart City Forum: coraz bardziej praktyczne rozmowy o rozwoju polskich miast

Uczestniczyłem w czterech z pięciu edycji Smart City Forum. To prawdopodobnie największe wydarzenie o inteligentnych miastach w Polsce pokazuje, że nasze rodzime dyskusje na ten temat z roku na rok stają się coraz bardziej pogłębione, przemyślane oraz oparte na już wdrożonych i działających rozwiązaniach. Takie odnoszę wrażenie po wysłuchaniu debat i prezentacji podczas piątego Smart City Forum, które odbyła się w marcu br.  

Smart City Forum to platforma dialogu i współpracy biznesu z administracją  centralną i lokalną, która pozwala na świadomą dyskusję oraz efektywną wymianę opinii i doświadczeń w zakresie inteligentnych miast. Forum daje również możliwość spotkania z decydentami szczebla krajowego, administracji rządowej oraz znanymi ekspertami. Celem Forum jest stworzenie możliwości polskim miastom i dostawcom na wymianę zdobytej wiedzy i kooperację, która będzie motywacją do dalszej ewolucji i doskonalenia panujących systemów urbanistycznych.

V edycja, czyli dwa dni inspirujących rozmów

V edycja Smart City ForumTematyka pierwszego dnia Smart City Forum skupiona była na kierunku, w jakim zmierzają polskie inteligentne miasta. Debatowano o tym, gdzie plasujemy się wśród innych państw europejskich oraz o perspektywach zmian. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać też głosu panelistów w dyskusji na temat inteligentnej infrastruktury oświetleniowej i mobilności miejskiej. Pierwszy dzień Forum zakończył blok tematyczny dotyczący elektro– i gazo- mobilności, podczas którego mówiono np.: o planach miast związanych z wdrożeniami pojazdów elektrycznych i gazowych czy Rządowej Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Gościem honorowym, który uświetnił pierwszy dzień wydarzenia, był Albert Seubers (Head of Global Strategy IT in Cities, Atos SE).

Drugi dzień Forum rozpoczął blok tematyczny dotyczący usług miejskich, w tym kwestii związanych m.in. z platformami do rozliczeń za usługi miejskie czy użytku kart płatniczych jako biletu. Kolejna debata skupiona była wokół przestrzeni miejskiej, podczas panelu poruszone zostały tematy gospodarowania infrastrukturą miejską, gospodarki komunalnej czy rozwiązań systemowych w budownictwie. Trzeci blok tematyczny poświęcono rozmowie o nowych modelach biznesowych i finansowania infrastruktury miejskiej. Dyskusja kończąca drugi dzień to debata o efektywności energetycznej. Dyskutowano podczas niej m.in. o technologii energetyki obywatelskiej oraz magazynowaniu energii.

Z praktycznych polskich rozwiązań, które zostały przedstawione podczas Smart City Forum, warto wspomnieć następujące:

 • Jaworzno – od 12 stycznia br. pasażerowie mogą zapłacić za przejazd, używając jedynie zbliżeniowej karty płatniczej, która po zakupie biletu w terminu staje się również nośnikiem biletu. Wszystkie należące do spółki autobusy wyposażone są w nowoczesny, intuicyjny terminal biletowy Open Payment System Jaworzno. Podobny system funkcjonuje obecnie jedynie w kilku europejskich miastach. Więcej w spocie promocyjnym.
 • Sopot – mieszkańcy miasta w wygodny i bezpieczny sposób mogą teraz dokonywać opłat za czynności administracyjne za pomocą szybkich płatności przez internet. To pierwsze tego typu rozwiązanie płatnicze w Polsce. System działa pod adresem platnosci.miasto.sopot.pl
 • CzęstochowaCzęstochowska Karta Mieszkańca. Karta umożliwia mieszkańcom Częstochowy gromadzenie punktów w ramach „Samorządowego Programu Lojalnościowego” oraz integruje dotychczasowe karty „Rodzina +” oraz „Częstochowski Senior”. Dodatkowo pełni też funkcję karty bibliotecznej w Bibliotece Publicznej w Częstochowie. Program też lokalnych przedsiębiorców, dając im dodatkowe narzędzie promocyjne.
 • WrocławUrbancard to Wrocławska Karta Miejska, czyli nowoczesny i wielofunkcyjny nośnik miejskich usług i produktów elektronicznych o formacie karty płatniczej. Umożliwia nie tylko zakodowanie biletów komunikacji publicznej, ale również płacenie za parkowanie pojazdów we Wrocławiu, uzyskanie rabatów i promocji, korzystanie z usług biblioteki miejskiej i jej filii. Urbancard ma stać się również elektroniczną portmonetką. Drugie rozwiązanie zaprezentowane przez Wrocław to System Informacji Przestrzennej, który udostępnia mieszkańcom w internecie: miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, liczne fotomapy, informacje o studium zagospodarowania przestrzennego, mapy własności z granicami działek i typami własności. Dostępne są mapy pokazujące m.in. komunikację i utrudnienia, demografię, natężenie hałasu, fotoplany ukośne, model 3D miasta, inwestycje miejskie, mapy wodno-kanalizacyjne MPWiK oraz program mieszkaniowy.
 • Wielkopolskie Przedsiębiorstwo Inżynierii Przemysłowej – zaprezentowało ideę smart building na przykładzie własnego obiektu Smart Building Center, pierwszego niezależnego energetycznie obiektu przemysłowo-biurowego z certyfikatem LEED na poziomie Platinum.

Laureaci drugiej edycji Konkursu Smart City

Zwieńczeniem pierwszego dnia konferencji była Wielka Gala Smart City 2017, podczas której niezależna Kapituła Konkursowa, składająca się z uznanych autorytetów w branży, nagrodziła laureatów Konkursu Smart City. Wyróżnienia skierowane zostały zarówno do administracji samorządowej, przedstawicieli sektora biznesowego jak i osobowości, którzy poprzez realizowane projekty, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań i strategii zarządzania, przyczyniają się do wzrostu wartości oraz konkurencyjności polskich miast i gospodarki.

V edycja Smart City ForumNagrody przyznane zostały w następujących kategoriach:

 • Smart City do 100 tys. mieszkańców – Miasto Jaworzno
 • Smart City od 100 do 500 tys. mieszkańców – Miasto Rzeszów
 • Smart City powyżej 500 tys. mieszkańców – Miasto Łódź
 • Inteligentne rozwiązanie – Smart City Solution – PCSS Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe za Elektroniczne platformy oraz e-usługi dla miast
 • Innowacja Smart City – Asseco Data Systems S.A. za Platformę Metropolis
 • Innowacja Smart City – Wyróżnienie – Miasto Częstochowa za Częstochowską Kartę Mieszkańca
 • Człowiek Roku – Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin

Debata o przyszłości polskiego smart city

V edycja Smart City ForumJuż po raz trzeci miałem przyjemność prowadzić debatę podczas jednego z bloków tematycznych Smart City Form. Tym razem jej temat brzmiał „W jakim kierunku zmierza polskiej smart city?”, a wzięli w niej udział: Maciej Bluj (wiceprezydent Wrocławia), Maria Wasiak (wiceprezydent Bydgoszczy), Marcin Wojdat (sekretarz m. st Warszawy), Krzysztof Żuk (prezydent Lublina), Paweł Prokop (wiceprezes zarządu, dyrektor Sektora Publicznego w Comarch S.A.), Wang Weijing (Smart City and Government Sales Director, Huawei Enterprise) oraz przedstawicielka gospodarza bloku tematycznego Magda Taczanowska (dyrektor Sektora Publicznego, Microsoft w Polsce. Taki zestaw panteistów dał szanse na konfrontację spojrzenie na ten sam temat z dwóch różnych stron: z punktu widzenia samorządów oraz z punktu widzenia dostawców technologii o zasięgu globalnym.

 

Zapraszam do zapoznania się z fotorelacją z V edycji Smart City Forum.

Blog Warsaw Smart City był partnerem medialnym wydarzenia.

Jak zapowiadają organizatorzy, VI edycja Smart City Forum odbędzie się już we wrześniu br.

 

Fot. MM Conferences