Blog Relacje

VII Smart City Forum. Trochę bardziej osobista relacja

Pozwólcie, że z perspektywy kilkunastu dni podzielę się swoimi refleksjami po wiosennej edycji Smart City Forum (13-14 marca). Impreza na stałe wpisała się już do kalendarza najważniejszych wydarzeń poświęconych problematyce rozwoju współczesnych miast w Polsce. Miałem okazję uczestniczyć w 6 z 7 edycji, podczas 5 imprez – Smart City Blog był partonem medialnym, a ja moderatorem którejś z debat (dopiero teraz zorientowałem się, że było tego aż tyle…). Mam perspektywę.

Relacje z pierwszego i drugiego dnia VII Smart City Forum zamieściłem już wcześniej. Teraz napiszę o tym, co mi się podobało, i co jeszcze można by poprawić.

Zagraniczne akcenty

Z edycji na edycję podczas Smart City Forum jest coraz więcej, wysokiej jakości akcentów międzynarodowych. We wrześniu ub. r. był nim znakomity mówca Renato de Castro. Tym razem zagraniczni goście może nie byli wyjęci żywcem z TED talks, ale za to reprezentowali trzy miasta ze światowej czołówki miast inteligentnych: Bristol, Helsinki i Barcelonę. Jak polskie miasta mają się uczyć, to od najlepszych. Zapraszam do obejrzenia prezentacji Hibaq Jama, radnej miasta Bristol:

Poprzeczka wysoko postawiona, ale liczę, że trend zapraszania gości z topowych smart cities zostanie utrzymany.

Najlepsze wystąpienie

Smart City Forum 2018Oprócz powyższej prezentacji Hibaq Jama, na szczególne wyróżnienie zasługuje wystąpienia Dariusza Stasika. Mój niedawny rozmówca (zapraszam do lektury wywiadu na Smart City Blogu), prezes W.P.I.P, to prawdziwy fascynat rozwoju miast, a w szczególności rozwoju tego, co w miastach  najważniejsze – budynków. Choć mniej więcej spodziewałem się o czym będzie mówił, to jego wystąpienie było mocno inspirujące i motywujące, okraszone przykładami z Masdaru, Dubaju oraz Amsterdamu. Nie wiem, czy promowana przez prezesa W.P.I.P. koncepcja inteligentnego miasta jako miasta szczęśliwych ludzi została zainspirowana książką „Szczęśliwe miasta” Charlesa Montgomery’ego, czy też jest efektem własnych przemyśleń i analiz. To nie ma znaczenia. Bo Dariusz Stasik jest świetnym promotorem tej idei. I takie też było jego wystąpienie podczas Smart City Forum.

Szukanie nowych pomysłów na kreatywną dyskusję

Smart City Forum 2018Teraz mogę to spokojnie napisać,mając nadzieję, że nie urażę organizatorów Smart City Forum. Od drugiej edycji wszystkie konferencje wyglądały niemal tak samo. Prezentacja, debata, prezentacja, debata… Brakowało czegoś nowego, co jest trudne, bo schemat „prezentacja-debata” to standard na konferencjach w Polsce. Ale organizatorzy VII edycji Smart City Forum przygotowali zaskakującą i żywą formułę dyskusji – Round Tables. 7 stolików tematycznych. Każdemu stolikowi przewodniczył gospodarz będący ekspertem w danej dziedzinie. Przy każdym ze stołów odbywała się pogłębiona dyskusja na bieżące tematy dotyczący rozwoju inteligentnych miast. Było ciekawie, choć były też niedociągnięcia – duże zainteresowanie tą formułą dyskusji nie pozwoliło, aby wszyscy obecni wzięli w niej udział. Warto dopracować.

Duża liczba uczestników

Wydawałoby się, że dyskutowanie dwa razy w roku przez dwa dni na temat inteligentnych miast to za dużo. Nie znam statystyk liczby uczestników Smart City Forum, ale odnoszę wrażenie, że jest to trend delikatnie rosnący, co jest dobrym znakiem przy siódmej edycji imprezy. Ja osobiście miałem obawy, że – moderując ostatnią debatę drugiego dnia wydarzenia – będę z moimi zacnymi panelistami rozmawiał przy niemal pustej sali. Nic takiego nie było. Frekwencja trzymała się mocno. I o to chodzi 🙂

Duża liczba praktyków

Wiecie,co mnie wkurza na wielu konferencjach z udziałem samorządowców? Występujący opowiadają okrągłe formułki i głównie chwalą się, podczas debat „piją sobie z dziubków”, ale niewiele w tym wszystkim jest wiedzy i doświadczenia, z którego mogą skorzystać słuchacze. Podczas Smart City Forum jest inaczej (ok, nie tylko podczas tej imprezy, jest jeszcze kilka równie fascynujących…). Może samorządowców mobilizuje obecność sporej liczby przedstawicieli firm, ekspertów, mediów? Nie wiem. W każdym razie wystąpienia i dyskusje są przemyślane, przygotowane, ze sporą liczbą case studies, można z nich „wyjąć” coś dla siebie. Choć oczywiście są też i słabsze momenty. Jak np. ten, gdy prezydent dużego miasta (nieważne który i którego) jako argument, że jego miasto jest smart podaje informację o powołaniu pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych. Jak dla mnie, w mieście inteligentnym taki pełnomocnik powinien być zbędny…

Czekam na VIII edycję Smart City Forum

Tym bardziej czekam, że nastąpiła zmiana przewodniczącego Rady Programowej Forum. Po 7 edycjach Mariusza Gacę,wiceprezesa Orange Polska, zastąpił Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia, człowiek stojący za wdrożeniem projektu Vozilla, czyli miejskiego carshairngu składającego się wyłącznie z samochodów elektrycznych. Czy zamiana przedstawiciela biznesu na przedstawiciela samorządowców wyjdzie konferencji na dobre? Jestem przekonany, że tak. Do zobaczenia we wrześniu.