Rower
Aktualności Infrastruktura Mobilność Rankingi

W którym mieście rowerzystom jest najlepiej? [ranking]

Według badania Rowerowa Polska, w którym przebadano 25 tys. osób, w ciągu ostatnich kilku lat nastąpiła zdecydowana poprawa warunków jazdy rowerem w polskich miastach. Ponad 84% cyklistów ocenia je pozytywnie. Nieco gorzej wypada jakość i długość tras rowerowych, a także stan parkingów rowerowych i stojaków. W tych aspektach blisko połowa cyklistów wyraża swoje zadowolenie, blisko 30% deklaruje ocenę neutralną, a odsetek osób niezadowolonych nie przekracza 25 procent.

Które miasto w Polsce jest najbardziej przyjazne rowerzystom?

W 2011 roku Wrocław jako pierwsze miasto w Polsce uruchomił system rowerów miejsckich. Rok później w jego ślady poszły Warszawa, Poznań oraz Opole. Od tamtej pory co roku w kolejnych miastach pojawiały się systemy rowerów miejskich. Dziś mamy ich w Polsce ponad 50, co jest ogromnym sukcesem, który wymusił także unowocześnienie rowerowej infrastruktury.

Na ogólną ocenę satysfakcji z warunków jazdy rowerem w danym mieście może mieć wpływ bardzo wiele czynników. Długość tras rowerowych, ilość rowerów miejskich oraz cena za ich wypożyczenie to jedne z najistotniejszych kryteriów. Zespół ShopAlike  przygotował ranking najbardziej przyjaznych rowerzystom miast w Polsce, w którym zostały wzięte pod uwagę następujące parametry:

  • długość tras rowerowych przypadającą na 10 tys. mieszkańców,
  • liczba rowerów w systemie rowerów miejskich na 10 tys. mieszkańców,
  • koszt pierwszej godziny wypożyczenia roweru miejskiego z pominięciem opłaty inicjacyjnej

Które miasta w Polsce wypadają najlepiej pod tym względem?

Najwięcej ścieżek rowerowych przypadających na 10 tys. mieszkańców znajdziemy w Rzeszowie, Katowicach, Toruniu i Zielonej Górze, za to najwięcej rowerów miejskich przypada na 10 tys. mieszkańców w Warszawie, Zielonej Górze i Lublinie. Rower najtaniej, bo za symboliczny 1 zł, wypożyczymy w Warszawie, Lublinie, Białymstoku, Łodzi, Katowicach, Szczecinie i Bydgoszczy.Najbardziej przyjazne rowerzystom miasto w Polsce
Źródło: ShopAlike.pl
Fot. Pixabay