Wasza Warszawa 1918/2018
Aktualności Warsaw Smart City

Warszawa: Aplikacja mobilna na 100-lecie niepodległości

W ciekawy i nowoczesny sposób stolica włączyła się w obchody 100-lecia niepodległości. Spacery, gry miejskie, quizy, filmy i zdjęcia – aplikacja Wasza Warszawa 1918/2018 w interesujący i angażujący sposób przybliża historię odzyskania niepodległości oraz codzienność mieszkańców międzywojennej stolicy.

Aplikacja Wasza Warszawa 1918/2018 jest połączeniem przewodnika i vademecum historycznego. Korzystając ze zdjęć, nagrań filmowych i dźwiękowych, dokumentów oraz innych świadectw prowadzi użytkowników ulicami dawnej stolicy oraz przybliży polityczne i społeczne okoliczności, w których Polska powróciła na mapę Europy.

Interaktywne mapy z 1918 r. i 2018 r. pozwolą odkryć współczesną stolicę na nowo, a starannie skomponowane trasy spacerów poprowadzą użytkowników ulicami międzywojennej Warszawy. Dzięki aplikacji możemy przywołać wspomnienia zwykłych mieszkańców, ale także mężów stanu, pisarek i poetów, gwiazd estrad oraz stadionów. Przypomnimy sobie miejsca i budynki, które sto lat temu pełniły ważne role w życiu stolicy, ale dziś trudno odnaleźć po nich choćby ślad. Użytkownicy aplikacji zanurzą się w klimacie „Małej Ziemiańskiej”, „Pod Pikadorem” zasiądą przy stoliku obok Juliana Tuwima i Antoniego Słonimskiego, a na Dworcu Wiedeńskim powitają Józefa Piłsudskiego. Wasza Warszawa 1918/2018 przypomni o znakomitych, niesłusznie zapomnianych mieszkańcach stolicy – między innymi o Halinie Konopackiej, wybitnej lekkoatletce, mistrzyni olimpijskiej w rzucie dyskiem a zarazem malarce i poetce, czy o Aleksandrze Hertzu, pionierze polskiej kinematografii.

Wasza Warszawa 1918/2018 to także gry miejskie wykorzystujące technologię rzeczywistości rozszerzonej, która umożliwi uczestnikom zanurzenie się w historii. Przygotowaliśmy cztery scenariusze gier. W pierwszym zawodnicy na prośbę Jana Lechonia, redaktora naczelnego „Skamandra”, wyruszą w drogę po świecie bohemy. W drugim wezmą udział w gorących wydarzeniach 1918 r., kiedy wykuwała się polska niepodległość: rozbroją niemieckie oddziały, zorganizują pochód patriotyczny, na wezwanie Zofii Moraczewskiej podejmą walkę o prawa kobiet. Gracze spróbują również odnaleźć się w realiach codziennego życia w czasach, kiedy niełatwo było zdobyć nowe buty. Wreszcie – zawodnicy wcielą się w role początkujących działaczy politycznych przygotowujących się do demokratycznych wyborów.

Pozyskaną wiedzę użytkownicy aplikacji sprawdzą i uzupełnią w quizach. W tym celu warto zajrzeć do kalendarium zawierającego najważniejsze wydarzenia 1918 roku oraz sprawdzić ciekawostki historyczne przybliżające nieco zapomnianą codzienność zwykłych mieszkańców Warszawy, a także społeczne i kulturowe realia odradzającej się Polski.

Aplikacja zawiera:

  • interaktywne mapy Warszawy z 1918 i 2018 roku,
  • trasy spacerowe wiodące przez najważniejsze dzielnice,
  • gry miejskie wykorzystujące technologię rzeczywistości rozszerzonej,
  • quizy pozwalające sprawdzić i uzupełnić zdobytą wiedzę,
  • zdjęcia, filmy i nagrania dźwiękowe,
  • kalendarium najważniejszych dat w 1918 roku,
  • ciekawostki historyczne.

Aplikacja jest przeznaczona zarówno dla starszych dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. Z Waszej Warszawy 1918/2018 mogą korzystać indywidualnie lub grupowo.

Wasza Warszawa 1918/2018 jest dostępna bezpłatnie w sklepach App Store i Google Play.

Źródło: Urząd m.st. Warszawy