Warszawa, Plac Defilad oraz Pałac Kultury i Nauki
Blog Przestrzeń Warsaw Smart City

Warszawa ma znowu architekta miasta

Chcę Was zachęcić do lektury wywiadu z Marleną Happach, który ukazał się na stronach Gazety Stołecznej. Rozmówczyni to nowa architektka miasta, powołana w ubiegłym miesiącu. Co ciekawe, przez 10 lat stolica nie miała architekta miasta, gdyż na początku swojej pierwszej kadencji Hanna Gronkiewicz-Waltz uznając to stanowisko za zbędne. 

Dlaczego warto przeczytać wywiad? Bo nowa architektka miasta (a zarazem dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego) mówi wiele interesujących rzeczy, które – jeśli zostaną zrealizowane – mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na jakość przestrzeni publicznej naszego miasta. Co mówi Marlena Happach?

  • zapowiada ogłoszenie wiosną konsultacji społecznych dotyczących placu Defilad, a także stwierdza „Zapewne zrobimy też konkurs na zagospodarowanie placu. Powinien być dwuetapowy z dyskusją publiczną pomiędzy nimi, by uwzględnić oczekiwania społeczne.”
  • „Projekty wszystkich budynków publicznych, edukacyjnych, kulturalnych, społecznych będą wyłaniane w konkursach architektonicznych.”
  • „Ulice, place, tereny na osiedlach powinny być otwarte i dostępne dla wszystkich, bogatych i biedniejszych, młodych i star-szych, osób sprawnych i niepełnosprawnych. Ruch pieszy, rowerowy i transport publiczny muszą być wygodniejsze niż przejazd samochodem.”

Cały wywiad „Ruch pieszych powinien być wygodniejszy niż jazda samochodem” na stronach Gazety Stołecznej.