Aplikacja - Warszawska Ścieżka Rowerowa
Mobilność Warsaw Smart City

#WarsawApps vol. 2: Warszawska Ścieżka Rowerowa

Jeździsz na rowerze? Zainstaluj na swoim smartfonie aplikację Warszawska Ścieżka Rowerowa. To Must Have każdego, kto korzysta z roweru jako środka transportu po stolicy.

Warszawska Ścieżka Rowerowa ma ułatwić przemieszczanie się rowerem po Warszawie. Jak podkreśla autor aplikacji, jego celem jest uwzględnienie wszystkich dróg rowerowych, które pozwolą bezpiecznie poruszać się po mieście. Na mapie, poza dostępnymi dla rowerzystów drogami,  naniesione są stojaki rowerowe zgodnie z bazą gromadzoną na stronie www.stojaki.waw.pl. Jest również udogodnienie dla miłośników systemu roweru miejskiego– zaznaczone zostały lokalizacje stacji Veturilo.

Aplikacja - Warszawska Ścieżka RowerowaAplikacja jest prosta, nie zawiera żadnych zbędnych funkcji, a jej obsługa jest intuicyjna. Do dyspozycji mamy mapę z naniesionymi drogami dla rowerów z podziałem na ścieżki rowerowe, ciągi pieszo-rowerowe, pasy, kontrapasy oraz drogi remontowane i w budowie. Korzystając z funkcji geolokalizacji możemy umiejscowić nasze położenie na mapie.

Ciekawą funkcją jest możliwość zapisywania przejechanych tras razem z dystansem, czasem i datą podróży – świetna alternatywa dla tych, którzy nie potrzebują bardziej skomplikowanych narzędzi do upamiętniania przebytych kilometrów. Zapisane trasy możemy wyeksportować w postaci pliku xml i zapisać np. w chmurze lub wysłać mailem. Trudno mi jest ocenić precyzję mierzenia odległości przez aplikację. Podczas testowej wycieczki uruchomiłem jednocześnie Endomondo, które zmierzyło mi trasę o długości 8,67 km. Testowana aplikacja zmierzyła tylko 8,463 km. Różnica 207 metrów (niecałe 2,5% dystansu) to niby niewiele, ale dla potrzebujących precyzji może okazać się spora.

W ustawieniach aplikacji możemy wybrać rodzaj mapy (podstawowa, satelitarna, terenu, satelitarna z etykietami). Jeśli nie potrzebujemy informacji o stojakach i stacjach Veturilo, w każdej chwili możemy wyłączyć tę opcję i mieć bardziej przejrzystą mapę. Brak tutaj jednej – przynajmniej dla mnie ważnej – opcji, czyli wyłączenia wygaszania ekranu smartfona, aby mapa była cały czas widoczna.

Przygotowana przez Wojciecha Topolskiego aplikacja została wykonana schludnie, na początku może wydawać się wręcz minimalistyczna. Na głównym ekranie nie ma ani informacji o prędkości, ani o przejechanym dystansie, ani o czasie jazdy. Jeśli ktoś tego potrzebuje, to będzie rozczarowany. Autor postawił na użyteczność aplikacji z punktu widzenia osoby korzystającej z roweru jako środka transportu. I chwała mu za to. Do sprawnego poruszania się po mieście jak najbardziej wystarcza.

 

Plus

  • Aplikacja zawiera dokładnie to, co powinna mieć; nie ma żadnych „wodotrysków”, które rozpraszałyby podczas jazdy (prędkość, przejechany dystans, czas jazdy)
  • Jak widać po historii zmian, aplikacja jest aktualizowana i rozbudowywana, mimo że za jej przygotowaniem nie stoi żadna instytucja
  • Jest bezpłatna

Minus

  • Brak opcji wyłączenia wygaszania ekranu smartfona bezpośrednio z poziomu aplikacji (można to zrobić przez ustawienia systemowe)
  • Brak wersji na inne platformy niż Android
  • Zawiera na dole niewielki box z reklamami

Zrzuty ekranu

[huge_it_gallery id=”3″]

Filmik z przejazdu testowego

Podsumowanie

Jak dla mnie najlepsza aplikacja do poruszania się rowerem po Warszawie. Kiedyś w smartfonie miałem załadowaną w pliku graficznym mapę przygotowaną przez Urząd m.st. Warszawy z naniesionymi aktualnymi  ścieżkami rowerowymi, co nie było ani wygodne, ani szybkie.  Teraz jest „Warszawska Ścieżka Rowerowa”. I o to chodzi! Zdecydowanie polecam.

Do pobrania

Android

#WarsawApps – pod tym tytułem prezentuję recenzje aplikacji na smartfony, które zbliżają Warszawę do miana smart city. Choć aplikacji o naszej stolicy jest dużo, to jednak wiele z nich ma w rzeczywistości niewielką wartość dla użytkownika. Ale są też perełki. I o tych piszę w cyklu #WarsawApps. Jeśli używasz interesującej warszawskiej aplikacji, daj mi znać na bartek@smartcityblog.pl, na Facebooku lub na Twitterze.