Smart City Forum 2018
Blog Idea smart city Patronaty Relacje

Wizja inteligentnego miasta podczas VIII Smart City Forum [podsumowanie]

19–20 września odbyła się VIII edycja Smart City Forum, najważniejszego w Polsce spotkania poświęconego funkcjonowaniu i rozwojowi inteligentnych miast. Podczas dwóch dni uczestnicy Forum mogli wysłuchać licznych debat z udziałem samorządowców, przedstawicieli biznesu i ekspertów, zobaczyć interesujące prezentacje ciekawych projektów realizowanych w Polsce, wziąć udział w pogłębionych dyskusjach z ekspertami podczas sesji round tabels. Nie mniej ważne były rozmowy kuluarowe, które zapewne okażą się początkiem wartościowych projektów w przyszłości. 

W jesiennej edycji Smart City Forum 2018 wzięło udział ponad 500 uczestników i 60 prelegentów. Na sali było obecnych wiele gwiazd polskiego samorządu – włodarzy miast, którzy śmiało mogą chwalić się osiągnięciami w zarządzaniu swoimi aglomeracjami. Na sali byli m.in.: Maciej Bluj – wiceprezydent Wrocławia i jednocześnie przewodniczący Rady Programowej Smart City Forum, Jacek Jaśkowiak – prezydent Poznania (wywiad), Krzysztof Żuk – prezydent Lublina, Beata Klimek – prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, Szymon Chojnowski – wiceprezydent Świdnicy, Bartosz Bartoszewicz – wiceprezydent Gdyni,  Józef Grzegorz Kurek – burmistrz Mszczonowa, Wiesław Raczyński – wiceprezydent Chorzowa,  Wadim Tyszkiewicz – prezydent Nowej Soli, Tadeusz Krzakowski – prezydent Legnicy, Burmistrz Podkowy Leśnej – prezydent Legnicy, Marcin Wojdat – sekretarz m.st. Warszawy,  Paweł Silbert – prezydent Jaworzna, Artur Tusiński – Burmistrz Podkowy Leśnej. W gorącym okresie wyborów samorządowych opowiadali o swoich osiągnięciach, planach oraz wizji na dalszy rozwój miast.

Ważny był też udział przedstawicieli firm ekspertów, działających w obszarze smart city w Polsce, m.in.: Atende, Asseco Data Systems (bardzo fajna prezentacja m.in. o nowym dworcu w Rzeszowie), PTV GROUP, Instytutu Transportu Samochodowego (bardzo interesujący głos w dyskusji profesora Marka Ślęzaka), Danfoss Poland, Comtegra (wywiad z przedstawicielami firmy) AMS czy Pracowni Miejskiej (udział w prowadzonej przeze mnie debacie Justyny Król, niestrudzonej promotorki foresightu miejskiego).

Relacja z pierwszego dnia Smart City Forum

Relacja z drugiego dnia Smart City Forum

Trochę osobistych wrażeń

Ciekawsze wypowiedzi, które padły ze sceny:

  • Jako zarządzający miastem musimy być bardziej zwinni, aby reagować na zmienne oczekiwania mieszkańców – Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia, przewodniczący Rady Programowej Forum
  • Od 16 lat realizujemy konsekwentnie przebudowę układu drogowego, aby miasto stało się, za Janem Gehlem, przyjazne dla ludzi, a nie dla samochodówPaweł Silbert, prezydent Jaworzna
  • Musimy przygotować się na obecność pojazdów autonomicznych. W przyszłym roku w Jaworznie odbędą się pierwsze w Polsce testy autobusów autonomicznych. Pierwsze elementy autonomiczności będą testowane w zajezdni – Marek Ślęzak z Instytutu Transportu Samochodowego
  • Miasta nie mogą być w połowie smart. Miasta muszą być odważnePaweł Pisarczyk, CEO w Atende Software
  • W średnich miastach można także myśleć innowacyjnie. Mamy prawo być dumni z naszego miasta– mówiła Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego
  • Smart city to happy city – Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni
  • Stosunkowo łatwo jest zbudować w mieście jedną rzecz, ale bardzo trudno jest stworzyć smart city jako zintegrowany system – Sławomir Palczewski z Nokia Solutions and Network

Podczas minionej edycji Smart City Forum pojawiły się nowe tematy, wcześniej (prawie) nieobecne. Z jednej strony pokazuje to, że przed polskimi miastami pojawiają się nowe wyzwania (a w każdym razie stają się tematami, o których warto dyskutować), a z drugiej – że organizatorzy konferencji nadążają za zmieniającymi się potrzebami i oczekiwaniami uczestników. Do tych nowych tematów należały: cyberbezpieczeństwo (wspomniał o nim już podczas otwarcia Maciej Bluj), pojazdy autonomiczne czy PropTech, czyli technologie w obszarze nieruchomości (oddzielny blok tematyczny, który z dużym prawdopodobieństwem przerodzi się w osobny Kongres o rozwoju sektora nieruchomości).

Fajnie, że organizatorzy przygotowali po raz drugi sesję round tables – miejsce, które było okazją do bezpośredniej, w bardziej kameralnej atmosferze, wymiany wiedzy i doświadczeń.. W tej innowacyjnej formule odbyły się 4 sesje, którym kierunek wyznaczali eksperci z danej dziedziny (Stacje ładowania – elektromobilność, Zarządzenie danymi miejskimi, bezpieczeństwo, Strategie komunikacji z mieszkańcami ułatwiające wprowadzenie innowacji, Zagospodarowanie przestrzeni miejskiej w ramach udogodnień dla mieszkańców, turystów).

Choć pochodzę z dużego miasta, bardzo istotnym fragmentem Forum wydała mi się wymiana zdań w pierwszym panelu dyskusyjnym dotycząca roli średnich miast w Polsce. Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego i wiceprezydent Świdnicy podkreślali znaczenie inicjatywy, do której oba te miasta należą – Sieci Miast Progresywnych, powołanej z inicjatywy prezydenta Roberta Biedronia i działającej przy współpracy Fundacji im. Friedricha Eberta.  Oboje zadeklarowali, że będą chcieli kontynuować tę inicjatywę w przyszłości.

To, czego tym razem, nie było, to wystąpienia zagranicznych gości. Po dwóch poprzednich edycjach, gdy uczestnicy Smart City Forum mogli wysłuchać inspirujących prezentacji Hibaq Jama z Bristolu, eksperta Renato de Castro oraz  Petteri Huuska z Helsinek, zabrakło mi ciekawych wystąpień, które mogą wskazywać kierunek rozwoju dla polskich miast. Ale i bez nich wydarzenie uważam za udane.

Zapraszam do zapoznania się z fotorelacją z VIII Smart City Forum – na stronie wydarzenia, którego organizatorem jest MMC Polska.

Smart City Blog był Głównym Patronem Medialnym VIII edycji Smart City Forum.