Dzielnica Ursynów m.st. Warszawy
Blog

Zmiany, zmiany, zmiany…

Być może część z Was już wie, że w minionym tygodniu zostałem wybrany na Zastępcę Burmistrza Dzielnicy Ursynów w Warszawie. Decyzja z mojej strony nie była łatwa, bo przez ostatnie kilka lat budowałem swoją zawodową pozycję poza sektorem publicznym, a ważną częścią tej budowy była tematyka inteligentnych miast. Jednak propozycja objęcia stanowiska w  zarządzie dzielnicy, w której mieszkam praktycznie całe życie i z którą czuję się emocjonalnie związany, okazała się na tyle kusząca ze względu na czekające mnie wyzwania, że nie mogłem odmówić. 

Do zarządu dzielnicy zostałem rekomendowany przez lokalny ruch miejski – stowarzyszenie Otwarty Ursynów. Organizacja ta uzyskała w wyborach (startując w koalicji z innym stowarzyszeniem) 3 mandaty i po kilku tygodniach rozmów udało jej się podpisać porozumienie koalicyjne z najsilniejszym w Radzie Dzielnicy klubem Koalicji Obywatelskiej. Ważnym elementem nowej koalicji jest porozumienie programowe, w którym chyba najwięcej punktów dotyczy zieleni miejskiej 🙂 Zresztą sprawdźcie sami.

W zarządzie dzielnicy Ursynów będę nadzorował pracę trzech wydziałów:

  • Wydziału Ochrony Środowiska
  • Wydziału Zasobów Lokalowych
  • Wydziału Działaności Gospodarczej i Zezwoleń

Będę też współpracował z Delegaturą Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy.

Dla niewtajemniczonych w sprawy samorządu warszawskiej, wyjaśnię tylko, że 18 warszawskich dzielnic ma zupełnie inny status niż dzielnice w pozostałych miastach polski. Bliżej im do gmin, choć z bardzo okrojonymi kompetencjami na rzecz władz całej warszawy. De facto Ursynów z ponad 150-tysiącami mieszkańców jest 24 „miastem” w Polsce – większym niż Płock, Dąbrowa Górnicza czy Tychy. Jest wyzwanie.

Co to znaczy dla Smart City Bloga?

Chciałbym, aby znaczyło jak najmniej zmian, szczególnie tych niekorzystnych.

Na pewno projekt w formie bloga będę kontynuował, choć pewnie oznacza to ograniczenie liczby publikacji. Będę starał się, aby co najmniej raz w tygodniu pojawiał się mój autorski wpis oraz kilka aktualności.

Na pewno będę musiał ograniczyć aktywność związaną ze Smart City Blogiem, ale prowadzoną w świecie realnym. Z drugiej strony, mam nadzieję, że pojawią się w tym miejscu elementy mojej aktywności w nowej roli – w końcu ochrona środowiska czy polityka lokalowa to wdzięczne tematy dla smart city.

Będę tez chciał utrzymać niekomercyjną współpracę z organizatorami różnych imprez poświęconych tematyce inteligentnych miast (patronaty, relacje, panele dyskusyjne, etc.).

Trzymajcie kciuki 😉

Fot. www.facebook.com/otwartyursynow/